🎮Ori and the Blind Forest Oyun İncelemesi

Nisan 26, 2019Steam
üzerinden reklamını görmüştüm geçen haftalarda. Resmi ilgimi çekip araştırmıştım. Youtube'da oynanış videolarına bakmıştım. Sonunda almaya karar verip 31.25 TL'ye satın aldım. Normalde bu tarz oyunlar ilgimi çekmesede bu oyun ilgimi çekmeyi başardı. İki - üç günde bu tarzda ilk defa bir oyunu tamamıyla bitirdim. Şimdi oyun hakkında biraz bilgi verelim:


Ori and the Blind Forest, Moon Studios ekibinin geliştirdiği macera türünde 2D oyundur. Oyunun konusu; bir ağaçtan düşen yaprağın şekil değiştirerek resimdeki beyaz hayaletimsi yaratığa dönüşüyor. Başlarda çok güçsüz olan bu yaratık hayata tutunmaya çalışıyor. Yine resimde gördüğünüz, Ori'yi elinde tutan yaratık -ismi Naru - Ori'yi bulup ona çocuğu gibi bakıyor. Beraber birçok mutlu zaman geçiriyorlar. Ama bu mutluluk ne yazık ki uzun sürmüyor. Ormanı yaşatan güçlü ağaç, bir baykuşun ağaca zarar vermesiyle gücünü kaybetmeye başlıyor. Gücünü kaybettikçe ormanın verimliliği azalıyor, korunmasız kalıyor. Korunmasız kalınca birçok tehlikeli yaratıklar ortaya çıkıyor. Ori ise bu tehlikeli yaratıkları ağaçlardan aldığı becerilerle ve atikliği ile aşarak ormanı eski haline getirmeye çalışıyor.
OYUN FRAGMANI

Oyunda beni en çok çeken grafik ve müzik. İki boyutlu bir oyun olmasına rağmen mükemmel grafiklere sahip. Oyunun grafiklerinde gerçek bir sanat bulunuyor. Grafiklerin ayrıntıları çok derinden katmanlanmış, ışık ve renk yönünden de gerçek bir sanatçıdan çıkma olduğu çok açık. Çok kaliteli grafiğe sahip olan bu oyun müzikleri ile de aynı etkiyi yaratıyor. Yeri gelince mükemmel manzaralı ormanda huzur veren müzik dinlerken yeri gelince de yaratıkların bol olduğu, şarkının da hızının arttığı bölümler oluyor. Yani müzik, oyunun gidişatı ile uyumu da baya iyi. 
Oyunun oynanışı hakkında bilgi veriyim biraz da... Başta kolay olarak başlayan oyun gittikçe zorlaşıyor. Oyunu ayarlar kısmından kendinizde zorluğu ayarlayabiliyorsunuz. Zorlayıcı bölümleri ise gerçekten hakkını veriyor! Her an bir yerden bir şey çıkabiliyor ve ölebiliyorsunuz. Bu yüzden oyunu sürekli kaydetmenizde fayda olacak. 
Başlangıçta zıplama yeteneği ile başlar kısa zaman sonra canavarları öldürmeyi öğrenirsiniz. Beceriler oynadıkça açıldığından dolayı ilk başta haritanın tüm yerlerine gidemezsiniz. Oyun size ölmeden A yerinden B yerine gitmenizi ister. Ne kadar alakasız gibi görünse de - buzdan lava, denizden yeryüzüne - gideceğiniz yere hep bağlantılı bir yol vardır. "TAB" tuşuna tıklayarak haritayı görebiliyorsunuz. Gittiğiniz alanlar canlı bir renge bürünüyor. Ama haritanın tamamını görmek için sizin bir taş bulup bunu yerine koymanız istenir. Yani Metroidvania denilen oyun tarzına sahiptir.
Oyun, haritada ilerledikçe size ödüller sunuyor. Bunlar genellikle Ori'nin canını dolduran ya da enerjisini dolduran koleksiyonlar oluyor. 
Ori tehlikeli yaratıklardan kurtulabilmek için elinde otomatik hedefli, uzaktan vurabildiği bir silah tutuyor. Garip olan kısmı ise bu aslında bir silah değil, Ori'nin Sein adındaki bir yoldaşı.
Oyunda keşfedilecek birçok yer bulunuyor. Ara ara oyuna hikayeyi tamamlayan tanıtım videoları giriyor. Bu hikayelerse çok ayrı etkileyici. 
Kısacası; Ori and the Blind Forest benim için dört dörtlük bir platform oyunu. Eğer platform oyunlarını seviyorsanız, mutlaka satın almalısınız.


5 yorum

 1. heeey hiç duymadıydım bunu ilginçmiş yaa. orman yaprak canavar. hemen de usta oldun demekkisi iyimiiş :)

  YanıtlayınSil
 2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlayınSil
 3. Yaz indirimlerinde almıştım.Oyunun oynanışı güzel ama grafikleri karışık geldi bana :) her yerde ışık var.Geceleri gözlerim gidiyordu,9 saat oynamışım oyunu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şahsen oyunun ışıklarından rahatsız olduğumu hiç hatırlamıyorum... Şu anda hatırlayamıyorum ama ayarlarında belki ışık ayarı vardır ve siz de fazla açıktır?

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.