Christopher Tolkien Kimdir?

Ağustos 20, 2019


Christopher Reuel Tolkien (d. 21 Kasım 1924, Leeds), yazar J. R. R. Tolkien'in (1892–1973) en küçük oğludur. En çok, babasının ölümünden sonra yayımlanan eserlerinin yayım yönetmeni olarak bilinir. Babasının eseri Yüzüklerin Efendisi’nin haritalarını bizzat çizmiş ve C. J. R. T. şeklinde imzalamıştır. J harfi John'un kısaltmasıdır. John, yazarın vaftiz adıdır, Christopher Tolkien bu ismi günlük hayatta kullanmaz.

Kaynak: Vikipedi

Bu sitede yazarla ilgili bulunan kitaplar:

 • Beren ile Lúthien (eklenecek)

10 yorum

 1. Çok önemli bir tanıtımda bulunmuşsun Zeynepciğim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 90 yaşında kendisi ve hala babasının notlarını topluyor ve bunları çok güzel değerlendiriyor:) Notları derleyip en son çıkardığı Beren ile Lúthien kitabında "muhtemelen bu son kitabım olacak" diyor. Orta Dünya hayranları olarak evet, önemli bir tanıtım:)

   Sil
 2. bilgiler, kitaplar... :))
  Ben de beklerim blog'uma, sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 3. Yanıtlar
  1. Yeni açıldı o yüzden şu anlık buralar biraz kurak. Şimdi bir kitap okuyorum, o bitince detaylı bir inceleme yazacağım ve ondan sonrası içinde planlarım var. Yorumunuz için teşekkürler, hoşgeldiniz:)

   Sil
 4. Ben bir tane ünlü Tolkien var zannediyordum. Baba oğul beraber çalışmışlar. Paylaşımınız için teşekkürler. İzlemeye aldım sizi.

  YanıtlayınSil
 5. Demek iki Tolkien var ha edebiyat dünyasında. Yeni öğrendim sayenizde.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, oğlu Christopher Tolkien, babası vefat etmeden önce yazdığı kitabı yarım kalmıştı. Sonrasında Christopher babasının notlarını araştırarak kitabı tamamladı. Daha sonra yine babasının notlarından yola çıkarak çok güzel kitaplar yayınladı...

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.