Dil Nasıl Öğrenilir ve Geliştirilir?

Ağustos 20, 2019


Merhabalar.
Gelen bir mimde "İngilizce nasıl gelişir?" diye bir soru vardı ve ben bunu şu şekilde cevaplandırmıştım: "İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi olarak bu soruyu çok sevdim ve aklıma güzel bir şey getirdi. Bu konu ile ilgili yakın zamanda çok detaylı bir yazı yazacağım. Şimdilik bu soru boş kalsın:)"

 Söz verdiğim gibi bu soruyu detaylı bir şekilde cevaplayacağım. Hatta sorunun biraz daha dışına çıkarak genel olarak dil öğrenmeye nasıl başlanır gibi konulara da değineceğim. Ayrıca mimi görmek isteyen olursa: link

Öncelikle şuna değinmek istiyorum: her insanın öğrenme biçimi farklı olduğundan dolayı kesin olarak şunu şunu yaparsan öğrenirsin, geliştirirsin diyemem.  O yüzden ben kendimde uyguladığım taktikleri, tecrübelerimi, çevremdeki insanlardan çıkardıklarımı yazarak yardımcı olmaya çalışacağım. Ayrıca takipçilerim de bu konu ile ilgili önerilerini, tecrübelerini yoruma yazabilirler.

Sadece ingilizce için değil, herhangi bir dil öğrenmek ya da geliştirmek için birincil olarak gerekli olan şeyler: İstek, motivasyon, odak. İkincil olaraksa defter ve kalem.

İstek, motivasyon ve odak, üçü de birbirine bağlıdır. Bunlar sadece dil öğrenmek için değil, herhangi bir şey öğrenecek olduğunda olması gerekenler. Öğrenme isteği/hevesi.  Bu isteği daha çok kendini motive ederek kendinde bulabilirsin. Aynı şekilde kendinizi motive ettiğinizde odaklanmanız da daha kolaylaşır.
İngilizce ya da herhangi bir dil öğrenmek/geliştirmek için kendimi nasıl motive ederim?

 • Öncelikle eğer kırtasiye eşyalarını seviyorsanız benim gibi İngilizce dil bilgisi ile ilgili konuları ve kelimeleri yazabileceğiniz defterler alabilirsiniz. Kesin bir şey varsa o da dil yazmadan öğrenilmez. Alacağınız yeni defterler hevesinizi arttırabilir.
 • Dil öğrenmenin faydalarını düşünebilirsiniz ve kendinizi dil öğrendiğiniz de hayatınızda nelerin değişeceğini düşünebilirsiniz. Dil öğrenmenin birçok faydası var. Başta iletişim gücünü arttırır. Yabancılarla rahatlıkla konuşmanızı sağlamanın dışında dil öğrendiğinizde yabancı kaynaklardan yazılar okuyarak gözlerinizi, bilgilerinizi Türkiye dışına çıkarabilirsiniz. Sonuçta Türkiye'de (her ülke için bu şekilde) daha çok Türkiye ile ilgili güncel şeyleri öğrenebilirsiniz. Tabii ki yabancı kaynakları türkçeye çeviren bir çok site, çevirmen bulunmakta. Fakat kendin o dili bilip orijinalinden okuduğunda her şey hem daha anlamlı olur hem de yapılabilecek yanlış çevirilere maruz kalmazsınız. Bunun dışında kimi meslekler dil bilene daha çok öncelik veriyor hatta kimi yerler daha fazla maaş veriyor. Ayrıca dil bilmenin havası da farklı oluyor, bu kesinlikle üstünlük anlamında değil ama insan kendini havalı görmüyor da değil.

  Mesela ben şu anda internet üzerinden Rusça öğreniyorum (Dershaneye gerek var mı, internet üzerinden öğrenilir mi gibi sorular yazının biraz aşağısında bulunuyor). Rusça öğrenmek için internet üzerinde çok fazla Türkçe kaynak yok. Ama ingilizce bildiğimden dolayı bir ingiliz sitesinden çok rahat bir şekilde Rusçayı ilerletmekteyim. Hatta linkini de vereyim merakı olan olursa diye: Learn Russian Online: Self study guide for Russian language learners 
  Ben çocukluktan beri sürekli ingilizce öğrenim süreci içinde bulunduğumdan dolayı çokta internet üzerinden öğrenebileceğiniz kaynaklar şu anda veremiyorum. Ama isteyen olursa araştırabilirim. 

Bu aşamayı geçtiğiniz de, motivasyonunuzu oluşturduğunuz da sırada nereden başlamalı sorusu var. Dershaneye gitmeli miyim? İnternet üzerinden öğrenebilir miyim? Dil bilgisine mi ağırlık vermeliyim yoksa kelimelere mi?

Öncelikle size bir şey anlatmak istiyorum. Bu yaz Rusça öğrenmeye karar verdim. Önce dershaneye gideyim diye düşündüm. Sonuçta Kiril Alfabesi bizim bildiğimiz Türk, İngiliz alfabelerinden çok farklı, dershane daha iyi olur gibi gelmişti. Neyse Kadıköy'de birkaç dershane gezdim. Hepsi aynı fiyat vererek aynı şeyi söylediler. Eğer kalabalık bir grupla girersem derslere bir paketi iki bin civarı, özel ders alırsam iki bin altı yüz tl dediler. Hatta özel ders hocası hafta da iki - üç saat ders verecekmiş, sonrasında ödev verecekmiş bu şekilde öğrenecekmişim. Ben düşündüm, düşündüm sonunda çok saçma geldi. O zaman dedim bulayım ben internetten güzel bir kaynak, oradan her gün çalışayım. İki üç saat ve vereceği ödevlerden daha yararlı olur diye düşündüm. Yukarıda verdiğim siteyi buldum. Gerçekten de korktuğum gibi değildi. Üç - dört günde Kiril alfabesini söktüm. Hala aynı siteden çalışmaktayım. Demem o ki bence istedikten sonra dershaneye falan gerek yok. Kendine zaman yarat, otur, kendin çalış. İnternet üzerinden çalıştığın zaman sadece kaynaklar önemli. Youtube üzerinden ya da yukarıda verdiğim gibi içinde ses bulunan siteler sana daha çok fayda verecektir. Youtube gibi bir yerden öğreniyorsan da o konuyu izleyip, not aldıktan sonra internet üzerinden bir çok alıştırma yapmalısın. Alıştırma yapmak için birçok site var zaten internet üzerinde. Bulmakta zorluk çekmezsiniz. 

Gelelim dil bilgisine mi ağırlık verilmeli yoksa kelimelere mi?
Çoğu insan dil bilgisi çok önemli değil diyor fakat ben buna katılmıyorum. Tamam, belki ingiliz edebiyatı öğrencisi değilsiniz, dil bilimi üzerine bir iş yapmayacaksınız fakat dil öğrenecekseniz en az başlangıç seviyesinde dil bilgisi bilmelisiniz. Bu sizin vizyonunuzu arttıracaktır. Çok derinine inmeden biraz da kendi hedefleriniz doğrultusunda başlangıç seviyesinde ya da orta seviye de İngilizce dil bilgisi bilmeniz bence önemlidir. Bu yüzden bence önce ilk dil bilgisini belirli bir seviyeye çıkartana kadar dil bilgisine, kelimelere göre biraz daha fazla odaklanmanızı öneririm.
Dil bilgisi nasıl öğrenilir? Bol bol alıştırma yapmak sizi en geliştirebilecek yoldur.  Yabancı dizi, film, video izleyerekte geliştirebilirsiniz, dil bilgisi konusunda size yarar sağlar ama bu daha çok ingilizce kelime ve dinleme yeteneğinizi arttırır. 

Dil bilginizi geliştirirken kelimelere de mutlaka bakılmalı. Belirli bir dil bilgisi seviyesine geldiğinizde artık kelimeler üzerinde çok daha fazla durabilirsiniz. Ne kadar çok kelime, o kadar çok kendini doğru ifade etme! 
Kelime nasıl öğrenilir? Deftere yazarak, bir kutunun içine kartlara yazılmış ingilizce kelimeler atarak ve onları sonra rastgele alıp türkçesini bilmeye çalışarak, ingilizce kitap okuyarak, yine dizi, film izleyerek... 

Hem dil bilgisi hem de kelime için faydalı olabilecek daha fazla öneri: yabancı arkadaş edinmek, blog dünyasında yabancıların blogunu takip edip onların bloglarını da okuyup cevap vererek (bazı Türk arkadaşlarımızı da görüyorum kendi bloglarını benim gibi ingilizceye çevirdikleri ayrı blogu var, onları da takip edebilirsiniz) ve en önemlisi kendiniz de blog yazılarınızı ingilizceye çevirmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca dil bilgisi konuları olsun, ezberlediğiniz kelimeler olsun bunları öğrenseniz bile mutlaka ara ara  geriye dönüp tekrar yapın yoksa unutursunuz. Neredeyse on yaşımdan beri ingilizceyle iç içe olmama rağmen daha birkaç gün önce tam kelimeyi hatırlamıyorum ama 'apple' kadar bilindik ve kolay bir kelimeydi ve ben anlamını unuttum. Tekrar olmayınca ya da karşına çıkmayınca en kolay şey bile unutulabiliyor.

Benim dil konusunda önerilerim bunlardır. Umarım biraz olsun yardımım dokunabilmiştir. Eksik varsa, eklemek istediğiniz varsa, önerileriniz varsa hepsini yoruma yazabilirsiniz.
Eh dil öğrenecek olanlara kolay gelsin artık...

18 yorum

 1. Kedi Mırıltısı, çok güzel ve açıklayıcı olmuş. Kırtasiye ürünleriyle motivasyonunu arttıranlar sınıfında ben de varım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, kendi tecrubelerimi yazdım, biraz olsun yardımım dokunabildiyse ne mutlu bana

   Sil
 2. Ne güzel uzun uzun anlatmışsın Zeynep. Çok dil çok insan. Dünya vatandaşı olmak gibisi var mı. Dil yeteneği ya da dil öğrenme zekası diye bir şeylerden de bahsediliyor bu konuda. Gerçekten de bazıları çok kolay öğrenirken bazıları da çok zorlanıyor. Sonuçta emek veren zaman ayıran bu işi bir şekilde kotarıyor. Çokkkkk teşekkürler. Sevgiler selamlar 😊🤚🌷

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet emek olmadan yemek olmaz, size de bol bol sevgilerimi yolluyorum :)

   Sil
 3. Her insan farklı öğrenir ama senin önerilerin çok yerinde :) kurslar gerçekten artık işlevselliğini kaybetti. Eğer gerçekten öğrenmek istenilirse okuyarak, dinleyerek, izleyerek elbet gelişir. Konuşmak en önemlisi tabi, ah bi speaking partner bulabilsem (burdan taliplerime sesleniyorum 😝). Rusça konusunda da başarılar, çok güzel bi adım olmuş senin adına :) yazı için de çok teşekkür ederim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ehhehehe... Napsam dil üzerine bir chat sayfası açsam bloga konuşup anlaşanlar partnerini mi bulsa, ne dersin :D
   Şaka bir yana teşekkür ederim Taha. Umarım sende konuşmanı geliştirecek partnerini bulursun:))

   Sil
 4. Merhaba Bir Yıldızın Hikayesi bloğundan geliyorum.. bana da beklerim takibinizdeyim.
  ________✿/)_✿_____✿./¯"""/)
  ¯¯¯¯¯¯¯¯¯\)✿¯✿¯¯¯¯✿'\_„„„„\)

  YanıtlayınSil
 5. ruşça sevindim. ben de ingilizceden sonra fransızca öğrendimdi. bu iki dilde çeviri yapıyorum, ders veriyorum. hadii işallah sen dee iyi bir çevirmen olursun, özellikle tiyatro konusunda iyi çevirmen gerekiyor bizim ülkede :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hedefim çevirmen olmak değil ama sağol yinede:D:DD

   Sil
  2. eveet ben de zaten hem çevirmenlik hem öğretmenlik yapıyom özel dersane özel okullardaa hadi işallah sen deeee yaparsın benzer bişiler :) aramızda ingilizce öğretmeni de çok zamanla tanışırsın kiii :)

   Sil
 6. Merhabalar.
  Bir dili öğrenme ve geliştirme süreci ile ilgili saptamalarınıza aynen iştirak ediyorum. Ben de Almanca dilini hem yazarak, hem de okuyarak öğrenmiş ve geliştirmiştim. Tabi benim bizzat Almanya'da bulunma gibi bir avantajım da vardı.

  Blog sayfanızı ve içeriklerini çok beğendim. Blog temaları ile ilgili çalışmalarınız için de sizi kutlarım. Ben de blog temaları üzerine çok çalıştım ve emek verdim. Ancak ben sıfırdan bir blog teması kodları yazamam. Sadece mevcut temanın kodları üzerinde çalışarak kendime göre değişiklikler yapabiliyorum.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Altun.
   Ben gönderim de yazmayı unutmuşum. Aslında eğer imkan varsa öğrenilecek dilin ana dil olarak konuşulduğu ülkelere gidilmesi o dilin öğrenilmesinin en verimli yoludur.

   Ben baştan kod yazabiliyorum fakat tema üzerindeki kodları değiştirdiğim de oluyor. Bence sonucunda 'yaratıcı' bir iş çıkıyorsa bunun önemli olduğunu düşünmüyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim, saygılar...

   Sil
 7. Rusça internt üzerindn öğrenebilceğin kolay bil dil değil. bir rusça öğretmeni olarak rahatlıkla söyleeybilirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
   Eğer yazımı dikkatle okursanız zaten başta 'Öncelikle şuna değinmek istiyorum: her insanın öğrenme biçimi farklı olduğundan dolayı kesin olarak şunu şunu yaparsan öğrenirsin, geliştirirsin diyemem.' yazmış olduğumu fark edersiniz.
   Ben de bir dil öğreniri olaraktan ayrıca şunu söylemek isterim. Eğer dil yeteneği gelişmiş olan bir insan varsa ya da dil yeteneği gelişmemiş bile olsa öğrenmeye hevesli biri varsa tüm seviyeleri olmasa da belirli bir seviyeye kadar, ya da her şeyi öğrenemesede belirli bir kısmını internet üzerinden öğrenebileceğini ben de rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü kendim internet üzerinden öğreniyorum ki dil öğrencisi olduğumdan dolayı çevremde bir çok örnek var internet üzerinden dil öğrenmiş olan:) Fakat dediğiniz gibi kimisine zor gelebilir ve kurs gibi yerlere gitmesi ya da başında öğretmen olması gerekebilir. Fakat belirli bir seviyeye kadar, ki günümüzde internetteki kaynaklar bu kadar fazla varken, öğrenmek bana kalırsa hiçte zor değil.

   Sil
 8. Kendime günde en azından biraz zaman ayırıp kelimeleri öğrenmekle işe başlayabilirim. Grammer kısmını sonraya bırakarak.

  YanıtlayınSil
 9. Faydalı ve motive edici bir yazı olmuş. En azından bana heves verdi :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.