John Ronald Reuel Tolkien Kimdir?

Ağustos 18, 2019

JOHN RONALD REUEL TOLKIEN

King Edward's School'da eğitim görmeye başlayan Tolkien'in dil üzerine büyük bir yeteneği ve merakı vardı. Eski Gal ve Fin dilleri üzerine eğitim görürken, zamanla kendi Elf dillerini de yaratmaya başladı.
1914'te I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Oxford'da üniversite son sınıftaydı ve ertesi yıl İngiliz Dili ve Edebiyatı'nı birincilikle bitirip teğmen olarak orduya katıldı. 1916 Haziran'ında Fransa'ya gemiyle gönderilmelerinden önce, çocukluk aşkı Edith Bratt ile evlendi ve dört çocuk sahibi oldular. En yakın üç arkadaşından ikisinin öldüğü Somme Savaşı'na katıldı. Yılın sonlarına doğru hastalandı ve İngiltere'ye geri gönderildi.
Savaşın ardından Oxford'da Anglosakson Profesörlüğü yaparak çalışmalarını akademisyen olarak sürdürdü. Anglosakson (1925-45), İngiliz (1945-59) dili ve edebiyatı dersleri verdi. Zamanla dünyanın en önemli dilbilimcilerinden biri haline gelecekti. Ana ilgisi İngiltere'nin Ortabatı topraklarının yazın ve dilbilgisi geleneği üzerineydi. Tolkien, Yüzüklerin Efendisi'n
 (1954-55)  üniversitede öğrenciyken yazmaya başlamıştı. Bu yapıt üzerinde çalışırken çocukları için yazdığı Hobbit (1937), Yüzüklerin Efendisi'ne bir giriş niteliğindedir.
2 Eylül 1973'te hayata gözlerini yumduktan sonra eşi Edith'la aynı yere gömüldü. Edith'in mezar taşındaki adının altında LUTHIEN, Tolkien'ın adının altında ise BEREN yazmaktadır.
Kaynak: J. R. R. Tolkien - Beren ile Luthien

Bu sitede bulunan yazara ait kitaplar:


2 yorum

  1. çok güzel bir bilgilendirme olmuş. hayran olunacak bir adam. daha okuyamadım ama filmleri izledim. kendi dilini oluşturması falan takdire şayan :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Filmlerde görünenin çok daha ötesinde bir anlatımı ve dünyası var.

      Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.