🚗Yoros Kalesi

in İstanbul, Türkiye
*Yaşasınnn... Eski resimlerimi buldum! Şubat ayında vizelerimin ardından İstanbul'a geldiğim bir vakitti. Bu gibi birçok resmi telefon değiştirdiğimden dolayı kaybetmiştim ve çok üzülmüştüm. Ama resimler otomatik olarak google'a yedeklenmiş. Yaşasın teknoloji!

12.02.2019

Derslerim bir hafta sonra başlayacaktı. Yani İstanbul'dan ayrılmak zorunda kalacaktım. Bu yüzden gitmeden önce şöyle bir ailecek gezelim dedik. Havada o gün şansımıza açıktı ve soğuk değildi.  Nereyi gezelim diye düşünürken Beykoz'da bulunan Yoros Kalesi'ne gitme fikrini öne attım. Bizimkiler de kabul ettiler. Üsküdar'da bulunan evimizden yola çıktık. Olduğumuz yerden otuz kilometre uzaklıktaymış. Üsküdar ve Beykoz Sahili boyunca ağaçlar arasındaki yoldan ilerlerken deniz manzarasının tadını çıkarttık. Bu sahil boyunca, özellikle Beykoz'da deniz kenarında birçok yalılar vardı. Bu yalıların aralarından bazıları dizi, film çekimlerine konuk olmuştu. Mesela geçen senelerde ailemin takip ettiği, onlar sayesinde benim de izlediğim Paramparça dizisinin çekildiği yalıyı gördüm. Buralardan da ilerleyince artık evler bitmeye başladı. Ormanlardan geçtik. Ormanda çok çeşitli ağaçlar vardı. Kimisinin yaprakları dökülüp kimisininse dökülmediğinden ve çeşitli ağaçlar olduğundan bu yol boyunca sarı - yeşil tonlarında çok etkileyici bir renk karmaşası vardı. O güzelim manzaranın resmini çekmediğime pişman olmuştum.
Varış noktamız üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bakan seyir tepesiydi.
Buraya vardığımda şaşırmıştım. Çünkü önceden buraya hiç gelmemiştim ve tüm köprülerin etrafı evlerle doluydu. Burada ise ev yoktu, yine evlerle dolu olur diye düşünmüştüm. Aksine çok doğal bir ortamdı. Manzara mükemmeldi. Burada arabayı park edip çok az bir mesafe yürüyünce de Yoros Kalesi önümüze geldi. İki kaleden oluşuyor (gönderinin başında resmi bulunmaktadır). Kalenin içine giriş olmuyormuş (Kule tarihi hakkındaki bilgiler gönderinin en altındadır). Bunu gittikten sonra öğrenince birazcık hayal kırıklığına uğradık. Ama pişman değildik tabiiki çünkü manzaranın tadından yenilmiyordu.

Ayrıca burada denize doğru bakan bir salıncak vardı. Sallanırken denize karşı fotoğraf çekilebilir ya da manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.
Buraya ait yine denize bakan bir restoran var. Orada da keyifli vakit geçirebilirsiniz...
Fakat biz burada oturmadık çünkü bu kalenin hemen aşağısında yine deniz manzaralı çok sevimli bir çay ocağı görmüştük. Orada oturmaya karar verdik.

Orada da bir - iki bardak çay içtikten sonra gezimize son verdik😌

Yoros Kalesi Tarihi

Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde olduğumdan kulenin tarihini yazan yazıtta ki ingilizce kısmının resmini çekmiştim. Bunun türkçesi Beykoz Belediyesi sitesinde bulunuyor: https://www.beykoz.bel.tr/beykoz/detay/yoros-kalesi16 yorum

 1. Güzel anlatımın ve harika fotoğrafların sayesinde gitmiş gibi oldum. Çokkkkk teşekkürler

  YanıtlayınSil
 2. ne kadar güzel bir gezi olmuş beni d eyaklaşık on yıl önce istanbul olduğuna inanamadığım garipçede gezdirmişlerdi doğal kalmış yerlerini görmek güzel oluyor kalabalık şehirlerim

  YanıtlayınSil
 3. Ayol kaç yıl Üsküdar'da oturduk ilk defa duyuyorum utandım valla. Ama İstanbul o kadar büyük ki, belki doğal bilememem:))))iyi yapmışsın, çay bahçesinin manzarası da harika.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla bizde 4 yıldır oturuyoruz ama gezmediğimiz daha birçok yer var... İstanbul büyük ve çok karmaşık... Normaldir :)

   Sil
 4. Resimler çok hoş görünüyor canım

  YanıtlayınSil
 5. Biz en son gitriğimizde orada çirkin köprü manzarası yoktu :/ Yakında evler de dolar, tam olur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Buna izin vermeyecek olan aslında bizim gibi insanlar. Ama birkaç değil birçok insan... Kimsenin sesi çıkmazken, hatta çıkmamaktan öte daha korkarken bir şeyleri engellemek çok zor:)

   Sil
 6. Çok güzeldi, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 7. ay gittim bi kere pusluydu ne manzaraydı ama yaa :)

  YanıtlayınSil
 8. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Kayıp Fısıltı