Yunan Mitoloji Serisi #3: Prometheus ve İlk Dünya Canlıları

Ağustos 23, 2019

Konuya hakim olabilmeniz açısından sırasıyla önceki mitleri de okumanızı tavsiye ederim:
 1. Yaratılış
 2. Titan ile Olimpiyalı Tanrılar Arasındaki Savaş
 3. Prometheus ve İlk Dünya Canlıları
 4. Pandora
 5. Demeter ve Persephone
 6. Echo ve Narcissus
 7. Helius ve Phaeton

Prometheus ve İlk Dünya Canlıları

 • Olimpiyalı ve Titan tanrılarının vermiş olduğu uzun savaşın bitmesinden bir müddet sonra Zeus artık dünyada canlıların olmasına, canlıları yaratma zamanının geldiğine karar vermiştir.
 • Zeus dünya için canlıları yaratmaya başlar fakat bir süre sonra Olimpiyalı tanrılar tarafından başka bir mesele için uzaklardan çağrılır. Zeus bu meseleyle ilgilenmesi için gitmeden önce Prometheus ve Epimetheus'u bu göreve atar.
 • Prometheus ve Epimetheus, Uranus ile Gaia'nın çocukları ve Cronus'unda kardeşleriydi.
 • Prometheus; 'ileriyi gören' anlamına gelmektedir. Prometheus çömlekçilikte ve heykeltraş konularında mükemmeldi. Ayrıca Prometheus 'önceden gören' olduğu için ve savaşta Olimpiyalı Tanrıların kazanacağını anladığı için Olimpiyalı tanrıların tarafında yer almıştır.
 • Epimetheus ise 'bir şeyler olduktan sonra düşünen / sonradan düşünen' anlamına gelmektedir. Epimetheus abisini çok sever ve Olimpiyalı tanrılar arasında saygınlık kazanmış bir tanrıdır. Bu nedenlerden dolayı da Zeus, Prometheus ve Epimetheus'a bu görevi verir.
 • Zeus, canlıları yaratmaya başladığında sadece toprak ve su elementlerinden meydana getirmişti bu canlıları. Ayrıca başladıktan çok kısa bir süre sonra gittiği için Prometheus ve Epimetheus kardeşlere çok iş düşmüştü. Prometheus, bu canlıları nasıl bitirebileceğini danışmak için Athena'ya, Bilgelik Tanrıçası, başvurur. Athena, Prometheus'a havanın eksik olduğunu, bir gökyüzü yaratması gerektiğini söyler. 
 • Prometheus heykeltraş konusunda çok yetenekli olduğundan dolayı o canlıların görünümleri üzerinde uğraşırken Epimetheus ise onlara güç veriyordu.
 • Epimetheus hayvanlara çok fazla güç verir. Hayvanların çok güçlü pençeleri, kürkleri, dişleri gibi özellikleri vardı. İnsanlarsa çok savunmasız ve özelliği olmayan canlılar olmuşlardır.
 • Prometheus, insanların savunmasız kalmasından hiç hoşlanmaz ve onlara çok özel güçler verir. Onlara birçok şey öğretir.
 • Öncelikle insanların dik durmasını sağlar. Daha sonra insanlara ruh, düşünme ve konuşma yetenekleri verir. Ayrıca yazma, okuma, inşa etme, tıp gibi şeyleri de öğretir. 
 • Ateş sadece tanrılara özgü bir araçtı. Sadece tanrıların olduğu yerde bulunurdu. Fakat Prometheus tanrıları kandırarak, onların haberi olmadan insanlara ateşi gösterdi ve nasıl kullanacaklarını öğretti.
 • Tanrılar Prometheus'un insanlara öğrettiği şeyleri anlayınca insanların bir gün kendilerinden daha güçlü olacaklarından korkarlar. Bu nedenle Zeus, Prometheus'u cezalandırır. Onu Caucasus adındaki bir dağın zirvesine zincirler.  Burada her gün bir kartal gelir Prometheus'un ciğerlerini yer. Prometheus ölümsüz olduğundan dolayı bu olay her gün yaşanır.
  12 yorum

  1. Okumak çok güzel geliyor, sen de gayet güzel yazıyorsun, eline sağlık güzel bir seri olacak :)

   YanıtlayınSil
  2. Mitoloji hep ilgimi çekmiştir. İlginç bir konuyu akıcı şekilde maddeler halinde anlatmanız güzel olmuş. Prometheus'un ölümsüz olması ve bu olayın her gün tekrarlanması biraz ürkütücüymüş :)

   YanıtlayınSil
   Yanıtlar
   1. Teşekkür ederim:)
    Evet, onlarında ceza-işkence yöntemi bu imiş:)

    Sil
  3. Çokkkkk güzel gidiyor Zeynepciğim 👍😊🌷🤚

   YanıtlayınSil
  4. Bu mit serisi harika olacak.
   Zeynep çim etkinlik için yazını bekliyorum o halde , sayfanda paylaşıp linkini altına iliştirmen yeterli. Kolay gelsin <3

   YanıtlayınSil
   Yanıtlar
   1. Teşekkürler, Edischar:)
    Kendi bazı blog prensiplerimden dolayı o şekilde bir gönderi paylaşmayacağım. Fakat bir ara beğendiğim, sevdiğim blogların tanıtımını yapan bir gönderi paylaşmayı düşünüyorum:)

    Sil
  5. Çok güzel, ilgimi çekti. Diğer bölümleri de okuyacağım. Teşekkürler paylaşım için:)

   YanıtlayınSil
  6. oleeeey mit master oldun seeen :)

   YanıtlayınSil

  Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

  Yorumunuz için teşekkür ederim.