Yunan Mitoloji Serisi #5: Demeter ve Persephone (Dört Mevsimin Oluşumu)

Ağustos 28, 2019


Demeter on iki Olimpiyalı'dan biri, Rhea ile Cronus'un ortanca kızı, Zeus'un kız kardeşidir. Dünyadaki büyüyen tüm şeylerle ilgilenir (tarım, çiçek, ağaç vb) bu yüzden bereket tanrıçasıdır. Çok mu çok güzel olan Persephone adında bir tanecik kızı vardır. Onu her şeyden çok sever ve değer verir. Onsuz yaşayamaz.
 Persephone'un babası Zeustur. (Bazı kaynaklarda ikisinin gizli aşk yaşadığını bazı kaynaklar da ise Zeus'un kız kardeşi Demeter'e tecavüz ettiği, Persephone'un bu şekilde dünyaya geldiği söylenir).
Demeter ile Persephone birlikte vakit geçirmeyi çok sever. Beraber dünyaya inerler ve orada tarımı, ağaçların bakımı gibi şeyleri kontrol ederler. Bir gün dünyaya indiklerinde Hades, Persephone'u görür ve hemencik aşık olur.
Hades, Zeus ile bu konuyu konuşur. Zeus, Hades'e kızıyla görüşmesine rızası olmasa da tam anlamıyla da yasaklamaz. Yasaklamamasının nedeni Hades'in yer altı kralı olması, çok güçlü olması, kızına göre biri olduğunu düşünmesi. Rızası olmamasının nedeni ise; eğer Demeter bunu duyarsa çok üzülür. Üzüldüğü zaman dünyayla ilgilenmez ve dünya çok kurak, bereketsiz bir yere dönüşür.
Hades Persephone'un ailesinin haberi olmadan bir plan yapar.
Persephone arkadaşları ile dünyaya iner. Orada arkadaşlarıylayken ileride çok güzel bir çiçek görür ve o çiçeği koklamaya gider. Persephone arkadaşlarından çok uzaklaşır, arkadaşlarının onu göremeyeceği kadar uzaktadır. Çiçeği tam koklarken yer yarılır ve içinden uçan atlı kızağı ile Hades çıkar ve Persephone'u kaçırır.
Hades, Persephone'a yer altı dünyasına ait büyülü üç nar tanesi yedirir. Bu narlar sayesinde Persephone artık yeraltı dünyasına bağlanmıştır.
Demeter, Hades'in kızını kaçırdığını öğrendiği zaman çok üzülür. Dünya ile hiç ilgilenmez ve dünya çok verimsiz bir hale gelir. Bunun üzerine Zeus ortak bir çare bulur. Persephone'un, yılın üçte ikisini dünya üzerinde annesi ile geçirmesine izin verir. Böylelikle annesi ile olduğu zamanlar dünyada yaz ve ilkbahar mevsimleri, yer altına geri döndüğü zaman ise sonbahar ve kış mevsimleri oluşmuştur.
  -------------------------


  11 yorum

  1. bayılırım mitolojiyee. bizim dert anası gülhan da bak çok seviyo yazıyo bu konudaaa. ayy mitolojik öyküler de yazıyom yaa pek severiim. sonaaa bir gün türk mitolojisi de annatsanaaa, o da çok ilginç bak :)

   YanıtlayınSil
   Yanıtlar
   1. Dert Anası Gülhan'ı biliyorum. Zaten onda mitle ilgili bir yazı görüp, esinlenip böyle bir seri başlattım :)
    Türk mitolojisi, iyi fikir. Yunan Mitoloji serisi bittikten sonra bir de ondan bahsedeyim öyleyse:)

    Sil
   2. Evet konuşmuştuk bunun hakkında hatta. İlerletmenize sevindim. Mitoloji hikayeleri güzeldir. Ve daha önce de dediğim gibi daha çok paylaşım yapılmalı bu konular hakkında. Eee madem çorbada tuzum olmuş az da biberim olsun isterim. :) Yardımlaşmak fikir alışverişi yapmak güzeldir. :) Deep'in dediği gibi Türk mitolojisi yazacaksan ve araştırma yapacaksan benin Bastetin Mabedi bloğumda birkaç paylaşımım var Türk mitolojisi hakkında. Cemre ve Umay'ı yazmıştım. Blogger profilime tıklayınca görülür blog. Orayı çok aktif kullanmıyorum ama arada karalıyorum bir şeyler. İstersen bakabilirsin. Teşekkürler canım keyifle okudum. Devamını bekliyor olacağım. :)

    Sil
   3. Takibe aldım hemen... Türk Mitolojisi hakkında çok bir bilgim yok zaten. O seriye başladığımda araştırmama blogunuzu da ekleyeceğim. Çok teşekkürler:)

    Sil
  2. Evet Zeynep Türk mitolojisinden de anlatsana, ne güzel olur :))

   YanıtlayınSil
   Yanıtlar
   1. Tabii olur... Yunan mitoloji bittikten sonra Türk mitolojisi hakkında araştırma yapacağım. Çünkü dediğim gibi Yunan mitolojisini derste görmüştüm. Türk mitolojisini çok bilmiyorum. Benim açımdan da güzel olur:)

    Sil
  3. Vay be isimleri bilsem de hikayeyi bilmiyordum. Çok etkilendim. Yine güzel bir yazı Zeynep, eline sağlık cidden :)

   YanıtlayınSil
  4. Güzel hikayeydi. Mitolojiye pek ilgim olmasa da zamanla olabilir belki:)

   YanıtlayınSil
   Yanıtlar
   1. Yani sonuçta bir nevi kurgusal masallar gibi. Benimde öyle aman aman ilgim yok ve saçma buluyorum ama yinede eğlenceli geliyor :)

    Sil
  5. demeterin heykelini gördüydüüm. poseidonun da kolyesini hihihi :) persephone süfer hıhım :)

   YanıtlayınSil

  Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

  Yorumunuz için teşekkür ederim.