Yunan Mitolojisi Serisi #1: Yaratılış (Creation)

Ağustos 21, 2019

Merhabalar...
Geçenlerde bir blogun mitolojiyle ilgili bir gönderi paylaşmasından esinlenerek üniversitede 'Mitoloji' dersimizden ingilizce olarak aldığım notları türkçeye çevirerek sizinle paylaşmak geldi aklıma. En sevdiğim dersti. Bunları sizinle paylaşmak ve bu garip ve eğlenceli öyküler hakkında ki yorumlarınızı okumak bana büyük zevk verecek. Bir yandan Beren ile Luthien'i okurken bir yandan da size her gün bir Yunan mitolojisinden özetler vermeyece çalışacağım. Zaten kısa kısa olacak. Bu notlar tamamen bana aittir.
*Bu mitler ağızdan ağza aktarılmış olduklarından dolayı belirli bir kaynakları yoktur. Bu nedenden dolayıda bazen olaylar, isimler kaynaktan kaynağa değişmektedir. Ben üniversite de derslerde öğrendiğim gibi aktaracağım size.

Diğer mitler:
 1. Yaratılış
 2. Titan ile Olimpiyalı Tanrılar Arasındaki Savaş
 3. Prometheus ve İlk Dünya Canlıları
 4. Pandora
 5. Demeter ve Persephone
 6. Echo ve Narcissus
 7. Helius ve Phaeton


Öncelikle kısaca mitolojinin ne olduğundan bahsetmek istiyorum.
Mit kelimesi Yunanca olan ve 'hikaye' ya da 'söylev' anlamına gelen 'mythos' kelimesinden gelmiştir. Mitler genelde doğada meydana gelen ve açıklanamayan olayları açıklamak için ortaya çıkan öykülerdir.  M.Ö. 800'lü yıllarda Yunan alfabesi ortaya çıktı. Yunan alfabesi ortaya çıktıktan sonra mitler ağızdan ağıza nesillerce aktarıldı.
*Not: Bu öyküler tarih olarak göz önüne alınmamalıdır. Bu öykülerde anlatılanlar, zamanlar ve mekanlar gerçek değildir.
Mitoloji ise bu mitleri inceleyen bilim dalıdır.

Yunan Mitolojisi, Yaratılış (Creation) ile başlıyor.
Öyleyse şimdi hikaye zamanı!

YARATILIŞ (CREATION)
Chaos (Kaos); toprak, gökyüzü, deniz, yıldız, gezegenler kısacası şu anda bildiğimiz her şey oluşmadan önceki koca bir boşluğun adıydı. Chaos ne bir düzen ne de düzensizlikti, koca bir sıfırdı. Sonsuz bir boşluktu.
Daha sonra Chaos bölünüyor ve bu bölünmeden  'dünya' anlamına gelen Gaia, ilk Tanrıça, ortaya çıkıyor. O, dünyanın oluşması için her şeyi yapıyor.
Gaia kendi kendine 'Uranus' adında ki oğlunu doğuruyor. Uranus, gökyüzünün hakimi oluyor. Ayrıca babasız olan Uranus, Gaia'nın doğuracak olduğu diğer çocuklarının da babası.
Gaia ile Uranus'un ilk çocukları 'Hundred-handed Ones' (Yüz Elli Olanlar - yüz tane eli olanlar yani) adında canavar oluyor. Her biri elli kafaya ve yüz tane ele sahip.Uranus çocuklarından korkar. Kendisini ileride devirip yerine geçeceklerini düşünür. Bu yüzden Uranus bir plan yapar ve bu çocuklarını annesinin rahmine geri gönderir.
Hundred-Handed Ones isimli kardeşlerden sonra üç  'Cyclopes' (Tepegöz) kardeş doğar. Her Cyclopes'un alınlarının tam ortasında kocaman bir tane gözü bulunur. Bu Cyclopeslar çok güçlüdürler ayrıca mükemmel birer zanaatçılardır.
Babaları Uranus, Hundred-Handed Ones kardeşlerde olduğu gibi Cyclopeslardan da korkar ve hemen onlardan kurtulma planı yapar. Planını tamamladığında Cyclopeslar kendilerini Tartarus adındaki zindanda bu bulurlar.
TARTARUS: Yunan Mitolojisi'nde kötülere en ağır işkencelerin yapıldığı, yeraltı dünyasının en derin kısmında bulunan bir zindandır.
Hundred-Handed Ones ve Cyclopeslardan sonra Gaia ile Uranus'ün en genç çocukları Titanlardır. Titanlar on iki kardeşlerdir ve en çok insana benzeyenlerdir. Titanların altısı erkek tanrı: Cronus, Iapetos, Koios, Krios, Hyperion ve Okeanos; altısı ise tanrıçadır: Rhea, Tethys, Mnemosyne, Phoebe, Themis ve Theia.

Uranus yine aynı korku ile Titan kardeşleri de Gaia'nın rahmine geri gönderir.
Titanların içinde en küçük erkek tanrı olan Cronus, rahimden çıkmak ve kardeşlerini kurtarmak için olanlara üzülen annesi Gaia ile rahminden iletişime geçerek beraber plan hazırlarlar. Planını gerçekleştirdiğinde, rahminden kaçmayı başardığında babasını orak ile öldürür ve kardeşlerini özgür bırakır.
Uranus ölürken Cronus'e kehanette bulunarak 'Bir gün senin çocuklarından biri de büyüyecek ve bana yaptığının aynısını sana yapacak.' diyerek Chronus'u lanetler.

  6 yorum

  1. Zeynep çok ilgi duyduğum bir konu hakkında güzel bir seri başlatmışsın. Merakla diğer yazılarını bekliyorum, okumaktan çok zevk aldım. Ben de blogumun ilk günlerinde bir mitoloji hikayesi paylaşmıştım. Bu vesileyle buraya bırakmak istedim :) https://akkurttaha.blogspot.com/2019/07/nergis-narsisizim.html

   YanıtlayınSil
   Yanıtlar
   1. Çok teşekkürler. İlgini çekmesi beni sevindirdi. Yolladığın linke de hemen bakıyorum

    Sil
  2. Kehanet tutacak galiba. Merakla bekliyoruz Zeynepciğim 😊🌷🤚

   YanıtlayınSil
  3. Geçenlerde bir bloğun mitoloji paylaşımıyla beni kastettiniz herhalde. :) Kulaklarım çınlayınca bir gelip bakayım dedim size :) Bence kesinlikle çok iyi yapmışsınız. Bloglarda daha çok mitoloji hikayeleri paylaşılmalı. Çünkü bunlar çok keyifli hikayeler ve toplumun büyük bir bölümü bundan habersiz. Ben ara ara yapıyorum bu paylaşımları. Çünkü hem ben de üniversitede dersini aldım hem de ortaokul zamanından bu yana bu hikayeleri okurum. Bildiklerimi paylaşmak beni mutlu ediyor. Kesinlikle bu paylaşımlarınızın devamını bekliyor olacağım. Sevgiler.

   YanıtlayınSil
   Yanıtlar
   1. Evett o sizdiniz:)
    Şiddetle katılıyorum size. Halkın çoğunun bilmemesinin nedeni de bence mitolojiyi dinle karıştırmalarından kaynaklanıyor.
    Yorumunuz için teşekkür ederim

    Sil

  Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

  Yorumunuz için teşekkür ederim.