Sille

in Konya, Türkiye
Sille, Konya'da bulunan ve Konya'nın merkezine ya da diğer ilçelerine pek benzemeyen; tam tamına üç bin yıllık mükemmel bir köy... Şu anda bin dört yüz kadar da nüfusu bulunmaktadır. Küçük bir köy olmasına rağmen güzellikleri bol olan bir bölge.
Ben bugün buradaydım ve buraya gerçekten bayıldım. Eğer Konya'ya olurda yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka buraya uğrayın!

Gelin ben sizi Sille'de gezdireyim biraz...
İlk durağımız Sille Barajı olsun: 


Sille barajı çok büyük bir alanı kaplıyor. Burada büyük bir piknik alanı, çocukların oyun oynayacağı büyük bir park, izciler için kamp merkezi ve spor alanları ve tabii ki bir de gölet bulunmaktadır. Konya gibi kurak bir yerde, bozkırın ortasında böyle bir şey çok güzel düşünülmüş. Ayrıca yukarıda ki resme dikkatle baktığınızda göletteki ördekleri de görebilirsiniz!Yine gün batımını yakalamayı başardım!

Gelelim şimdi Sille Köyü'ne...  Sille Köyü'ne benim üçüncü gidişimdi bu. İlk gittiğim zaman gerçekten de çok şaşırmıştım. Çünkü ben Ege bölgesinde büyüdüm ve buradaki yapılar Konya'dan çok sanki bir İzmir'in, bir Denizli'nin köyü gibi gelmişti. 
Öncelike Sille Köyü'ne geldiğiniz zaman dümdüz bir cadde ortadan bir kanalla ayrılmış olarak göreceksiniz. Bu kanalın yanlarında restoranlara, kafelere ait masalar bulunmaktadır. Sille Köyü'nde bol bol restoran, kafe tarzı yerlerle karşılaşabilirsiniz. Cadde üzerinde ki çoğu bina çok eski olmasına rağmen restore edilip halen daha kullanılmaktadır. Bu nedenle burada gezerken kendinizi eski bir dönemde hissetmeniz normaldir. Ayrıca bu restore edilmiş binalar hep çiçeklerle donatılmıştır. Nasıl güzel gözüküyor anlatamam! 

Oturduğumuz kafedeki kahve sunumu da pek bir hoşuma gitti benim. Ayrıca bazı resimlerde fark ettiyseniz mağaralar vardı:


Bu mağaralar, yıllar önce burada yaşamış olan insanların başına gelebilecek tehlikeli şeylerden korunmak için yaptıkları söylenmektedir.


Restoranlar ve kafeler dışında burada incik boncuk, antika eşyaları satan yerler de vardır. Benim bu gezimde en çok dikkatimi çeken şey kozalaktan yapılmış sepetlerdi:


Burada en çok ilgimi çeken diğer bir şey ise köyün ortasındaki bir taşın üzerine konulan ve çiçekle süslenen bisikletti:Sille'de çekilmiş daha fazla resim:

Sille'nin üç bin yıllık tarihini öğrenmek ve bölge ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Sille'nin resmi sitesine de bir göz atabilirsiniz! 
Ayrıca Konya'da başka gezipte tanıttığım bir yer daha var: KELEBEKLER VADİSİ. Onu da okumak isterseniz:  https://1gunce.blogspot.com/2019/03/konya-kelebekler-vadisi.html15 yorum

 1. Zeynepciğim harika bir yere gitmişsin. Çok beğendim. İyi ki paylaştın bizimle. Aklına yazdım burayı. Fotoğraflarına, eline, emeğine sağlık canım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim... Kesinlikle görülmeye değer bir yer...

   Sil
 2. Hiç duymamıştım şimdiye kadar. Ne güzel bir yermiş.

  Türküyü dinleyerek fotoğraflara bakmak da pek güzel oldu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yer olmasına rağmen pek bilindik bir yer değil sanırım...

   Sil
 3. uhh mağaralar beni cezbetti, konaklanacak yerler nasıl?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendim konaklanacak bir yerde kalmadığım için bir değerlendirme yapamıyorum ne yazık ki... Yanlış bir bilgi vermek istemem

   Sil
  2. Fakat şöyle bir site var ki kendiniz araştırabilirsiniz; https://www.otelz.com/konya-otelleri?cid=0&to=1552

   Sil
 4. Şarkıyla beraber okuyunca çok güzel bir yazı oldu :D Fotoğraflar gerçekten çok güzel, ben de görmek istedim oraları :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Normalde bu tür şarkılar dinlemem ama gezdiğim yörelere ait bir şey varsa da dinlerim bir:) Teşekkürler Taha

   Sil
 5. ne güzel yermiş ki yaa. ay neden gittin ki buraya üç kez. akraban mı var kiii :)

  YanıtlayınSil
 6. Fotoğraflar nefis. Önce nasıl olur da ben bu barajı bilmem diye sordum kendime eski bir barajcı olarak:) Cennet gibi bir yer ama ağaçlandırma yetersiz. Sille Barajı küçük bir barajmış, hatta gölet diyoruz böylelerine. Ancak fazla dağlık bir bölge olmadığından gölün kapladığı yüzey oldukça geniş. Bu da turizm için büyük avantaj sağlamış. Haklısınız, İzmir'e taşımak lazım burayı:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Konya'nın genelinde ağaçlandırma yetersiz ne yazık ki. Konya çok geniş bir şehir zaten ve ağaçlandırılabilecek birçok yer var. Ne yazık ki henüz bu alanlar değerlendirilememiş...
   Yorumunuz için teşekkürler:)

   Sil
 7. silleyi bende cok ama cok sevmiştim , hatta konya gezisinde ki en keyif aldığım yerdi ...

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Kayıp Fısıltı