Yunan Mitoloji Serisi #6: Echo ve Narcissus

Eylül 28, 2019


Yunan mitlerinin diğer özetleri:
 1. Yaratılış
 2. Titan ile Olimpiyalı Tanrılar Arasındaki Savaş
 3. Prometheus ve İlk Dünya Canlıları
 4. Pandora
 5. Demeter ve Persephone
 6. Echo ve Narcissus
 7. Helius ve Phaeton

 • Okuyacağınız metinde nymph diye bir kavram olacaktır. Bunun anlamı; genellikle ormanlarda, dağlarda ya da su kenarlarında yaşayan küçük ve çok çekici kızlardır. Türkçeye peri olarak çevrilse de peri gibi kanatlara sahip değillerdir.
ECHO VE NARCISSUS
Echo çok güzel bir dağ nymph'dir. En yakın arkadaşı Artemis'dir. Echo çok geveze bir nymphtir, fakat arkadaşları bu durumdan rahatsız olmaz çünkü o çok eğlencelidir.

Bu sırada Zeus, Hera ile evli olup Echo gibi olan bir nymphle de gizli aşk yaşamaktadır. Beraber bir ormanda sık sık buluşurlar. Zeus ile gizli aşk yaşadığı nymph, Echo'nun bu ormanda koruyuculuk yapmasını ve Hera'yı kesinlikle bu ormandan uzak tutmasını isterler. Echo ikisinin gizli aşk yaşadığını bilmemektedir. Hatta neden ormanı koruduğunu bile sormaz.

Hera, Zeus'un bir işler karıştırdığını anlayınca ve başkasıyla aşk yaşadığından şüphelenince Zeus'u takip ederek ormana gelir. Fakat orada Zeus'u gözden kaybeder çünkü Echo onunla arkadaşça bir sohbete başlar. Hera'yı uzak tutabilmek için hiç susmadan uzun süre konuşur. Fakat Zeus ve aşkı yanlışlıkla ses yapar ve Hera durumu anlar. Zeus ile aşkı kaçmaya başlar fakat Hera onları görür ve son derece sinirlenir. Sinirden, Echo bu durumdan habersiz de olsa onu cezalandırır. Der ki 'Genç bayan, çok gevezelik yapıyorsun ve bunun için cezalandırılacaksın! Bundan sonra söyleyebileceğin tek şey sana denilenin tekrarı olacak, ne bundan azı ne bundan çoğunu söyleyebileceksin!' der ve onu cezalandırır.

Echo çok üzgündür. O, Hera'yı sinirlendirmek istememişti. Sadece kendi kız kardeşleri olan nymphlere ve arkadaşlarına yardım etmek istemişti. Bu özellikle de konuşmayı çok seven biri için katlanılmaz bir cezaydı. Echo üzgün bir şekilde kendini yollara vurur ve bir gün bir göl kenarında bulur kendisini. Bu gölün yanında dünyanın en yakışıklısı olan Narcissus durmaktadır. Narcissus, çok uzun boya ve biçimli yüzünü daha da mükemmeleştiren kıvırcık saçlara sahipti. Ayrıca çokta güçlüydü. Echo onu ilk görüşte aşık olur. Fakat cezalandırıldığından dolayı onunla asla iletişime geçemez.

Narcissus bu göle gelmeden önce de kızlar tarafından çok ilgi görüyordu fakat bunun nedenini asla anlayamıyordu. Çünkü kendi yakışıklılığının farkında değildi. Fakat bir gün kızların ilgisinden bunalıp kendini yollara attığında ve bu göle denk geldiğinde ilk defa kendisini görür ve kendisine aşık olur. Gölde kendisine bakmaktan başka hiçbir şey yapamaz. Aslında göldekinin de kendisi olduğunu anlamaz. Sanki gölün ardında başka biri var diye düşünür fakat ne zaman göle dokunsa karşısındaki kişi yok olur.

Narcissus sürekli göldeki kendisine, Echo ise sürekli Narcissus'a bakmaktan kendisini alamaz. Zaman geçtikçe bu umutsuz aşıklar uyumayı, yemek yemeği, su içmeyi unuturlar. Zayıf düşerler. En sonunda Narcissus 'Sevgilim, neden beni umursamıyorsun? Senin için öldüğümü görmüyor musun?' diye bağırır. Kendi üzüntüsü onu tüketirken nymphte onun dediklerinin aynısını tekrar eder. Fakat Narcissus bunu fark etmez bile. Göle doğru iyice eğilir ve orada ölür. Narcissus ölürken tanrılar onu çiçeğe dönüştürür ve Echo, sevgili Narcissus'un gözleri önünde bir çiçeğe dönüp yok olduğunu görür. Echo'da üzüntüden ağlar, ağlar ve ağlar. Sonunda o da arkasında sadece yankılanan sesini bırakarak acısından ölür.
--------------------------------------------

Ayrıca Echo ve Narcissus hakkında okuduğum çok güzel bir yazı var. "Hepimiz şimdi Narcissus'uz" diye. İngilizce fakat okumanızı tavsiye ediyorum. Benimde düşüncelerim tam bu doğrultuda. Okumak için TIKLAYINIZ.2 yorum

 1. Mitoloji derslerini çok severdim çok güzel anlatmışsın nergiz çiçeği de sahiden çok hoş değil mi ama :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.