Kral Lear II. Perde Özeti

Ekim 24, 2019

Kral Lear'ın ikinci perdesi dört sahneden oluşmaktadır.
Kral Lear ile ilgili genel bilgilere, karakterlere ve birinci sahneye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Ders notlarımdır.


  II. PERDE

  1. Sahne

  Edmund, Gloucester Kontu'nun şatosunda ki bir avluda saraylı olan Curan ile karşılaşır. Curan, Edmund'a Cornwall dükü ile eşi Regan'ın geleceğini bildirir. Curan gittikten sonra Edgar ile karşılaşır fakat babasının geldiğini görünce kardeşine onunla iş birliği içindeymiş gibi gözükmemek için kavga ediyormuş görüntüsü vermeye kardeşini ikna eder. Babası çok yaklaşmaya başlayınca kardeşine hemen kaçmasını söyler ve arkasından hemen bu kavganın gerçek olduğunu kanıtlayabilmek için kendi kolunu keser kılıcıyla. Babası geldiğinde ve ne olduğunu sorduğunda yalanları sıralar. Bu sırada Cornwall Dükü ve eşinin geldiği duyurulur. Hemen onları ağırlarlar.

  2. Sahne

  Gloucester'ın şatosunun önünde Kent ve Oswald karşı karşıya gelirler. Kent, Oswald'ın yavşakça hareketlerinden çok rahatsız olur ve kılıcını çeker. Oswald kavga etmek istemediğini dile getirse de Kent onun kralın karşısında yaptıklarından dolayı ve ukalalığından dolayı onu orada pataklamaya başlar. Gürültüyü duyan Edmund elinde kılıcı ile yanında Gloucester, Cornwall dükü ve eşi Redgan ile hemen gelirler. Ne olduğunu sorduklarında Kent açık, gerçek ve ağır bir dille olanları anlatır. Cornwall Dükü, Kent'in tomruğa bağlanmasını emreder. Regan'da bunu onaylar. Gloucester, Kent'in kralın adamı olduğunu bu yüzden Kent'e ceza vermesi gereken kişinin kral olması gerektiğini söyler ama kimse dinlemez.

  3. Sahne

    
  Bu sahnede Edgar'ın bir konuşması yer almaktadır. Kendi düştüğü durumdan yakınmaktadır.

  4. Sahne

  Kral Lear Albany Dükü'nün şatosundan Soytarı ve şövalyeleriyle birlikte Regan'ın yanına gidip ablası Goneril'in durumunu konuşmak için yola çıkmıştı. Gloucester'ın şatosunun önüne geldiğinde Kent'i görür ve tomruğa bağlanma cezasını ne yaptı da aldığını sorar. Kent yine aynı şekilde olanları tüm gerçekliğiyle anlatır. Kral Lear çok kızar. Saraya girer ve Regan ile konuşur. Regan önceden ablasından babası ile ilgili ikna edici bir mektup aldığından dolayı babasına Goneril'den daha fena laflar eder. Bunun üzerine Kral Lear çok fazla üzülür ve bu krallıkta artık duramayacağını söyleyerek yola çıkar. Yola çıkarken fırtına sesi duyulur. Gloucester kral için endişelense de ne Regan, ne Goneril ne de dükler endişelenir.

  2 yorum

  1. Geçen sene Zorlu'daki salonda izlemeye gidip radyo tiyatrosu gibi dinleyip döndüğümüz oyun. Oyuncuları broşürde görebildik bir tek. Nasıl bir sahneyse artık :/

   YanıtlayınSil
  2. Zorlu'da ki tiyatro salonuna gitmemiştim hiç. Üzüldüm adınıza...

   YanıtlayınSil

  Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

  Yorumunuz için teşekkür ederim.