🎮The Elder Scrolls Online Oyun İncelemesi

Ekim 06, 2019

Geçici olarak yapmış olduğum ankette blogumda daha fazla ne görmek istersiniz sorusuna bir takipçim oyun demiş. Ben de gerçekten de oyunlarla ilgili pek bir şey yazmadığımı fark ettim. Bu nedenle uzun süredir, yaklaşık olarak bir yıldır, oynadığım bir oyun olan THE ELDER SCROLLS ONLINE hakkında bir inceleme yazmak istedim.

THE ELDER SCROLLS ONLINEYazı İçeriği;
→Genel Bilgiler
→Irk ve sınıf sistemi (Races/Classes)
→Seviye Sistemi
→Görev Sistemi - Haritalar / PvE (Quests)
→Lonca Sistemi / Sosyallik (Guild)
→Müzik
→Diğer Özellikler ve Benim Oyun için Eleştirilerim

GENEL BİLGİLER

The Elder Scrolls Online, Zenimax tarafından geliştirilen, çok oyuncu rol yapma oyunudur. ESO, 2014 tarihinde biz sevgili gamer'larla buluştu.  Oyun isminin anlamı ise "Kadim Parşömenler" olarak çevrilmektedir. Kısaca "TESO" ya da "ESO" olarak adlandırılır. Ben de bu yazıma "ESO" olarak devam edeceğim. 

Steam üzerinde standart sürüm fiyatı 100tl. Fakat şu anda standart sürümü ve tüm diğer paketlerinde Steam üzerinden %50 indirim bulunmaktadır. Fiyatlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Steam üzerinden ya da oyunun kendi resmi sitesinin "Store" (mağaza) kısmından inceleyebilirsiniz.

IRK VE SINIF SİSTEMİ

IRKLAR

Dokuz tane ırk; breton, redguard, nord, imperial, wood elf, dark elf, high elf, khajit ve argonian vardır. Bunlardan breton, redguard, nord ve imperial insan görünümünde; khajit (kedi) ve argonian (kertenkele) hayvan görünümünde, elfleri de bilirsiniz uzun kulaklı olması dışında insana benzerler. Fakat ESO'da her ırkın kendine has detaylı özellikleri var. Yani karakter oluştururken kısıtlı olabiliyor bazı şeyler. Ama bu az seçenek var anlamına gelmiyor. Karakter oluştururken çok detaylı olarak karakterinizi ayarlayabiliyorsunuz fakat mesela dark elf (dunmer) karakteri sadece mavi ya da siyah tonlarında bir tene sahip olabiliyor. Yani seçtiğiniz ırkın özelliklerini taşımak zorundasınız.

Oyunda beşinci seviyeye ulaştığınız zaman ırkların kendine özgü beceri pasiflerini açabiliyorsunuz. Bu ırkların pasifleri, sınıf seçme bakımından çok önemli.

Not: Imperial ırkı ücretli. Imperial DLC eki ile satın alabiliyorsunuz.

SINIFLAR

Altı tane de sınıf bulunmaktadır. Necromancer, nightblade, dragonknight, warden, sorcerer ve templar. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Her sınıfın kendine özel üç beceri sekmesi oluyor. Ve bu sekmelerde sınıfa özel hem saldırı hem de destekleyici beceriler bulunuyor. Yani istediğiniz sınıfla istediğiniz rolü (tank, hasar, büyücü, süikastçı ya da destekçi) oynayabiliyorsunuz. 

Tabi başlı başına bilindik sınıf - ırk kombinasyonları var. Mesela Nightblade daha çok suikastçı olabiliyorken templar da destekçi (healer / support) olabiliyor ya da dragonknight ile tank gibi. Fakat ırkınızı sınıfınıza göre iyi seçtiğiniz zaman ve iyi oyuncuysanız nightblade ile çok iyi heal (iyileştirme) bile atabiliyorsunuz. 

Not: Necromancer sınıfı son gelen Elsweyr ile birlikte ücretlidir. 

Not 2: Bu sınıfların dışında bir de oyun içinde vampir ve de kurt adam olabiliyorsunuz. Tüm sınıflar ile olunabiliyor. Fakat vampir olabilmeniz için bir oyuncunun sizi ısırması gerekiyor. Kurt adamla da aynı şekilde. Olduğunuz taktirde ikisininde kendine özel beceri sekmesi açılıyor.


SEVİYE SİSTEMİ

Oyunda iki aşamalı seviye sistemi bulunmaktadır. Birincisinde 50 seviye bulunmaktadır. 50 seviyeyi tamamladığınızda Champion Point (CP - Şampiyon Puanı) sistemine geçmektedir. Bu CP 810'a kadar yükselmektedir. Yani 50 level olduğunuz zaman size daha farklı bir beceri sistemi sunuyor, oradan da karakterinizi 810 şampiyon puanına kadar geliştirebiliyorsunuz.


GÖREVLER / HARİTALAR

Oyunun içeriği gerçekten çok detaylı. Oyunda çok geniş haritalar bulunuyor. Dünya bossları, delveler (küçük dungeon -zindan- tarzı yerler), balıkçılık yapma yerleri, grup dungeonları (zindan), trial gibi gibi bir çok özellikleri bulunuyor.  Her haritanın ana görevi ve yan görevleri bulunuyor. Bu görevler çok fazla. Bazıları gerçekten çok ilginç oluyor, komik olanı ya da sinir bozucu olanı kısacası gerçekten hikayesi var denilebilecek görevler var oyunda. LONCA SİSTEMİ (GUILDS)

Oyunda toplamda beş adet loncaya girebiliyorsun. Açıkçası bir senedir oynuyorum bu oyunu, beş tane guildeyim. Oyunda daha hiç hakaret eden birine denk gelmedim. Ayrıca guildekiler de hep yardımcı oldular. Guildler baya aktif oyunda. Eskiden bedava olan MMORPG ya da MOBA tarzında oyunlar oynamıştım oralarda çok fazla küfreden, hakaret edenlere denk geldim. İlk defa para verip bu tarz oyun aldım, yani paralı olduğundan mı bilemiyorum gerçekten insanlar burada daha olgunca davranıyorlar.

Not: Müzikleriyle ilgili düşüncelerimi bir müzik listemde paylaştım: Link
DİĞER ÖZELLİKLER VE GENEL ELEŞTİRİM

Bu oyunun en sevdiğim özelliklerinden biri küçük detayları. Mesela çantanıza (inventory) baktığınız zaman diğer oyuncular sizin bir kutu karıştırdığınızı görüyor ya da becerilere ya da oyunda bir kitabı okurken diğer oyuncular da sizi kitap okuyor olarak görebiliyor.

Oyunda eviniz olabiliyor. Bazen ücretsiz veriliyor bu evler bazen oyun parasıyla alabiliyorsunuz, bazende gerçek parayla. Bu oyundan önce açıkçası bu tarz oyunları sevdiğimden keşke ev falan olsa diyordum ve bu oyunda bu özelliği görmek beni şaşırttı ve ilgimi çekti. Mesela aşağıda karşıda görünen evi oyun size Summerset'i aldığınız da hediye olarak veriyor:Grafiklerine ben on üzerinden on puanı veriyorum. Çok detaylı, çok uğraşılmış bir çalışma var.

Tüm sınıfları ve ırkları (imperial dışında) denedim ve hepsi de çok güzel. Beceri (skill) efektleri çok başarılı. Mesela warden ile orman ya da çiçek yaratabiliyor ve arkadaşlarınızı iyileştirebiliyorsunuz ya da necromancer ile kocaman bir iskelete dönüşebiliyorsunuz. Efektleri de çok beğeniyorum kısacası.


Necromancer şu an fazlasıyla güçlü. Yeni geldiğindendir diyorum ve yakında diğer sınıflarla dengeleyebileceklerine inanıyorum.

Oyunda istediğiniz ırkla istediğiniz sınıfı açabiliyor ve istediğiniz silah türünü (ok, kılıç, asa, hançer, balta ve daha fazlasını) elinize alabiliyorunuz.

Oyunun eksiklikleri de var tabi. Mesela ekranınız da M tuşuna basmadıkça harita görünmüyor. Ama bunlar için AddOns denilen eklentiler var. Addon sayesinde güvenilir bir site olan: esoUI  sitesinden ESO'da eksik olan şeyleri oyuna kurabiliyorsunuz.

Kesinlikle pay-to-win (parayı veren düdüğü çalar) değil.

Son olarak alsak mı almasak mı derseniz ben tavsiye ediyorum. Bir kere bedava olan bu tarzların hepsinden iyi. Çünkü popüler tüm MMORPG oyunlarını oynadım. Fiyat biraz yüksek gelebilir ama indirimdeyken kaçırmayın. Dediğim gibi bu sıra zaten indirimde.

Oyunun en önemli ve aslında en çok sevdiğim şeyi en son aklıma geldi bakınız, lore. 

LORE

Oyunda lore diye çok güzel bir şey var. Bunlar kitap şeklinde olup bize ESO dünyasının tarihi ve o dünyayla ilgili şeyleri anlatıyor. Türkçe dil seçeneği olmadığından ve ağır bir ingilizceyle yazılmış olduğundan anlaması güç olabiliyor. Ama ben onların hepsini blogumda çevirmeyi düşünüyorum. 


Ayrıca bu lorelar dışında da oyunda bir çok kitaplık bulunmakta, bu kitaplıklardan da kitap okuyabiliyorsunuz...

Ekran görüntüleri:

6 yorum

 1. Ayrıntılı, güzel bir anlatım olmuş. Emeğine sağlık.

  YanıtlayınSil
 2. heey çok güzel anlatmışsın :) eskiden çok fazla oyun oynardım ben de. bu tür oyunlarda da en sevdiğim şey etrafta dolaşmak çevreye bakınmak parşömenler kitaplar bulup daha çok hikaye öğrenmekti tam bir kaşif gibi dolaşmayı severdim :) çok eski birkaç oyun hala kurulu bilgisayarımda arada bir oynuyorum gerçi onlar online değiller ama hala bitiremedim etrafı kurcalamaktan hikayede ilerlemem zor oluyor bazen de başka karakterle baştan başlıyorum :D buna benzer online oyunlar da oynamıştım ve dediğin gibi insanlar çok kaba olabiliyordu ben de yine hikaye peşinde tek başıma dolaşırdım o yüzen :) strateji oyunlarını da çok severim ay şimdi hiç vakit bulamıyorum ama bir gün tekrar başlarım oynamaya sanırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öylee... Bu oyunda da o kadar fazla keşfedilecek şey var ki, çok sevdiğim bir özelliği de bu:))

   Sil
 3. Bu tarz strateji oyunlarına bir türlü ısınamadım. Hiç oynamadım da. Oynayanlara başarılar. :)

  Bu arada sizin eski temanız da buna benzer bir temaydı değil mi? Sade güzel bir tema. Güle güle kullanın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazı içeriğine girildiği zaman evet benziyor fakat anasayfa daha farklı. Teşekkür ediyorum:)

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.