Yunan Mitoloji Serisi #7: Helius ve Phaeton

Ekim 19, 2019

Bu mit nedenini tam anlamasamda en sevdiğim Yunan miti...
Konuya daha iyi hakim olmak isterseniz ya da önceki mitleri okumak isterseniz:

 1. Yaratılış
 2. Titan ile Olimpiyalı Tanrılar Arasındaki Savaş
 3. Prometheus ve İlk Dünya Canlıları
 4. Pandora
 5. Demeter ve Persephone
 6. Echo ve Narcissus

Helius ve PhaetonPhaethon'ın babası güneş tanrısı olan Helius'dur.  Helius'un tam olarak görevi uçan fayton ile güneşi dünya etrafında taşımaktır, böylelikle dünyada gece ve gündüz oluşumunu sağlamaktadır. Annesi Clymene ise ölümlü bir kadındır ve şimdi ki Etiyopya'da yaşamaktadır. Clymene'nin Helius ile olan aşkı bir süre sonra biter bir prensle evlenir. Prens, Phaeton'a kendi oğlu gibi bakar.

Phaeton büyüdüğü zaman annesi ona babasının aslında bu prens olmadığını ve Helius'un gerçek babası olduğunu itiraf eder. Phaeton hayretler içerisinde kalır ve bu durumu okuldaki arkadaşlarına söyler. Fakat arkadaşları ona bir türlü inanmaz hatta birde alay ederler. Bunun üzerine Phaeton onlara Helius'un gerçekten babası olduğunu kanıtlamak için babasının yanına gider. Babasını tanrılara ait bir sarayda kolaylıkla bulur. Babasının yanında Gün, Yıl, Yüzyıl, Saat, Mevsim gibi isimlere sahip, babasına hizmet eden tanrılarda bulunmaktadır. Phaeton arkadaşlarına kanıt sunmak için babasından bir günlüğüne fayton işini kendinin yapmasını rica eder. Böylelikle arkadaşları onu gökyüzünde güneş taşırken görebilecektir. Babası bu işe hiç razı olmaz fakat oğlunun ricasından önce 'ne istersen yaparım' sözü verdiği için de sözünden geri dönemez. Çünkü bu işi yapmak o kadar zordu ki tanrıların kralı olan Zeus bile bu faytonu kullanamamıştır. Bu yüzden oğlundan bu isteğinden vazgeçmesini, bunun çok tehlikeli olduğunu söylese de oğlu dinlemez. Sonunda hizmetkarların da yardımı ile faytona binmiş ve babasının sarayından yola çıkar. Çıktığı gibi de atların kontrolünü kaybeder. Atlar gitmesi gereken yönün tersine kendilerini bir o yöne bir bu yöne savururken fayton dünyada ki Afrika Kıtası'nda bulunan Etiyopya'ya düşer. Düşmesi üzerine fayton hala durmaz ve yerde sürünerek ilerlemeye devam etmesi üzerine yangın çıkar. Bu yangın yayıldıkça yayılır ve insanların tenini de siyaha döndürür. Yukarıdan olayı fark eden tanrılar hemen bir çözüm aramaya başlarlar. Zeus, ne kadar Helius'un oğlunu öldürmek istemese de dünyanın kurtulması için tek çözümün faytona bir şimşek yollaması gerektiğini bilmektedir. Zeus hedef almada çok iyidir ve tam da Phaeton'un olduğu yere şimşeğini yollar. Bunun üzerine Phaeton'un bedeni faytondan şimşekle beraber fırlaması üzerine Eridenus Nehri'ne, yani bizim bildiğimiz İtalya'daki Po Nehri'ne düşer. 

Tanrılar oğlanın ölmüş olmasına çok üzülsede dünyanın kurtulmuş olduğuna da sevinirler. Demirci olan Hephaestus, Helius için yeni bir fayton yapar ve dünyada gece ve gündüz olmaya devam eder. 


6 yorum

 1. Çok severim mitolojiyi. Çok teşekkürler kapıyı araladığın için. Bir dalıp bakayım, en sevdiğim mitleri hatırlayayım :)

  YanıtlayınSil
 2. Ay bu görseldeki kırmızı figür tekniğinde kalyx krater 5.yy olması lazım mö. görünce kabusum olan seramik dersi geldi aklıma seramiklerdeki mitolojileri de bilmek zorundaydık :D çok güzel anlatmışsın helios en sevdiğim titanlardan biri oğlunun başına gelen de çok üzücü :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaa kalyx ne krater ne bilmezdim hiç, şöyle bir baktımda hoşuma gitti aslında benim:)
   Teşekkür ediyorum :3

   Sil
  2. yaa ben de boğuluyordum seramik dersleri yüzünden gerçekten kabusumdu ama görünce bi hüzünlendim özlemişim meğerse, ben teşekkür ederim :)

   Sil
 3. yerli diziler gibi hihihi :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.