Edgar Allan Poe Kimdir?

Kasım 27, 2019

Edgar Allan Poe (19 Ocak 1809 - 7 Ekim 1849), Amerikalı şair, yazar, editör ve edebiyat eleştirmeni. Coğunlukla şiir ve kısa öykü yazmıştır. Özellikle gizem, gotik ve "macabre" hikâyeleri ile tanınır. ABD'de ve Amerikan edebiyatında Romantizm akımının önemli figürlerinden biri olmasının yanı sıra ülkesinde kısa öykünün ilk yazarlarından sayılır. Genellikle polisiye türünün mucidi olarak kabul edilmesinin yanında ayrıca yeni ortaya çıkmakta olan bilim kurgu türüne de katkıda bulunduğu öne sürülür. Yaşamını yalnızca yazdıkları ile sürdürmeye çabalayan Poe, Amerika'nın ilk ünlü yazarları arasında sayılır ve çalışmalarından para kazanmaya çalışmıştır, bunun sonucunda yaşamı ve kariyeri ekonomik güçlükler içinde geçmiştir.

Kaynak: Vikipedi

Bu sitede bulunan çalışmaları:

8 yorum

 1. Bazı şiirlerini çok beğenerek okumuştum 🤗

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şiirlerini hiç okumadım ama kısa hikayelerini beğenerek okudum ben de:)

   Sil
 2. Ünlü olup nasıl ekonomik zorluk çekiyor anlamadım. Genellikle sıkıntılı bir hayat süren sanatçılar öldükten sonra kıymete biniyor ve eserleri çok satıyor ve ne yazık ki bundan faydalanma imkanları olmuyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Vikipedi'den almıştım sanırım cümle de anlam hatası yapılmış. İngilizcesine baktığımda yazılan; Yazı yazarak para kazanmaya çalışan ilk tanınan yazarmış kendisi bunun sonucunda da ekonomik güçlük çekmiş.

   Sil
  2. Evet, diğeri eşyanın tabiatına aykırı:) Teşekkürler.

   Sil
  3. Ben teşekkür ederim, fark etmemiştim o hatayı. Düzelttim sayenizde:)

   Sil
 3. çok severim tabii. toplu eserleri var kalın bir kitap. okudum onu birçoğunu da ingilizce okudum. gammaz yürek de iyilerden ivit :) türünün ilki sayılır yaniii. ay bir de aklında olsun, okumadıysan, h.p. lovecraft var :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.