Atamı Ziyaret, Anıtkabir Gezisi

Aralık 24, 2019 Ankara, Türkiye


Cumartesi günü Ankara'da hatta sadece Ankara'da değil Türkiye'de en çok görmek istediğim yerlerden biri olan Anıtkabir'i sonunda ziyaret edebildim. Resimlerde göründüğünden daha büyük ve çok daha mükemmeldi. Ankara'nın Çankaya semtinde bulunan Anıtkabir, Ulu Önder Atatürk'ün ihtişamlı anıt mezarıdır.

Anıtkabir'in girişine girdiğimiz zaman uzunca bir yol bizi bekliyordu. Fakat burada yürümek zorunda değildik çünkü "ring" denilen servisler vardı. Servise binerek Anıtkabir yapıtının girişine hemen geliverdik.

Anıtkabir'e giden yol

Hürriyet ve İstiklal Kulesi

Girişinde karşılıklı iki tane yapıt bulunuyor. Bu yapıtlarda Gazi Mustafa Kemal'in sözlerine, yapıtın yapım aşamasında emeği geçen kişilere ve yapıt ile ilgili bilgilere ulaşıyor.

Hürriyet Kulesi
Hürriyet Kulesi yukarıdaki resmin sol tarafında bulunan yapıttır. Bu yapıtta az önce bahsetmiş olduğum gibi Gazi Mustafa Kemal'in değerli bir sözüne, yapıtta kullanılan taş örneklerine ve Anıtkabir'in inşasında emeği geçen kişilere ulaşılır. Ben bu kişilerin isimlerini sizinle paylaşmak istiyorum çünkü gerçekten çok benzersiz, çok muhteşem bir emek verilmiş. Hemen sağda bulunan resmin üzerine tıklayarak emeği geçen kişileri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca yine bu kulede Atatürk'ün Çubuk Baraj Gölü'nde kullanmış olduğu teknesi de sergileniyor:

Ulu Önder Atatürk'ün kullanmış olduğu teknesi


İstiklal Kulesi
Bu kule Hürriyet Kulesi'nin hemen karşısında yer alıyor. Burada Anıtkabir'in maketi ve önerilen gezi şekli bulunmaktadır.Resimde de belirtilmiş olduğu gibi Anıtkabir'in tamamını turlamak yaklaşık olarak 75 dakika sürüyor.

Bu kulelerden çıktığımızda bizi Aslanlı Yol karşılıyor. Bu yolda karşılıklı olarak toplam yirmi dört tane aslan heykeli bulunuyor ve bu aslanlar Türk milletinin kuvvetini, kudretini koruyuculuğunu ve sükunetini simgeliyor. Ziyaretçiler bu 262 metrelik yoldan Atatürk'ün mozolesine* ulaşıyor.

Aslanlı Yol


MOZOLE
Anıtkabir'in en önemi bölümüdür Mozole. Kırk iki basamaklı merdivenden çıktıktan sonra ulaşılıyor buraya. Yapıtın önünde sağ tarafında "Onuncu Yıl Nutku", sol tarafında ise "Atatürk'ün Türk Gençliğine Hitabı" taş üzerine altın varak harflerle yazıldığını görüyoruz.

Mozole

Bronz kapılardan mozolenin iç kısmına yani "Şeref Holüne" giriliyor. Mozolenin ortasında 40 tonluk lahit taşı bulunmaktadır. Bu taş Osmaniye'den getirilmiştir. Büyük Önder Atatürk'ün naaşı, bu lahit taşının tam altında bulunuyor. Yan galeriler ve tavan 15-16. yüzyıl Osmanlı halı ve kilim motiflerinden oluşan  mozaiklerle süslenmiştir.

Lahit taşı
Burada saygı duruşuna geçtik ziyaretçilerle beraber. Burada gerçekten rahatsız olduğum durum oldu. Biri saygı duruşunda hala resim ya da video çekmeye çalışanlar, diğeri ise lahit taşının önünde selfie çekmeye çalışanlar. Bence bunun hasta ya da vefat etmiş birinin yanında selfie çekmeye çalışmaktan bir farkı yoktu, saygısızlıktı.Üstelik burada yatan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk iken!

Anıtkabir'de dışarıdan bakıldığında küçük gibi görülmesine rağmen aslında çok geniş bir müze var. Bu müzede Atatürk'ün kişisel eşyaları (kullanmış olduğu silah çeşitleri, giydiği kıyafetler, kullandığı tabak çanak takımları, ona verilen hediyeler gibi), ona ait kitaplar ve okumuş olduğu binlerce kitap, Mustafa Kemal Atatürk ve ailesinin, arkadaşlarının bulunduğu bir çok tablo gibi bir çok şey bulunuyor bu müzede. Hepsi ayrı odalarda çok düzgün bir şekilde kategorilendirilmiş. Müze, hatta Anıtkabir'in kendisi gerçekten çok büyük ve önemli bir tarihi nitelik taşıyor. Ayrıca ilginç bir bilgi vermek istiyorum, en azından ben bilmiyordum ve görünce şaşırdım. Aziz Sancar, nobel ödülünü Anıtkabir'e armağan etmiş:

  Müzenin büyük bir kısmında resim çekmek yasaktı bu nedenle fazla resim çekemedim. Çekebilmiş olduklarımı da paylaşayım:

Uzunca ve büyükçe duvarlara çizilmiş bu gibi resimler vardı. Tabi bu resmin sadece bir kısmı! 
Atatürk'ün köpeği olan Foks'un heykeliSöylemiş olduğum gibi resim çekme yasağı olduğundan dolayı müze içerisinde resim alamadım. Fakat müze gerçekten çok güzeldi. Çok büyük ve gezmesi uzun sürüyordu, uzun sürmesine rağmen hiç sıkılmıyorsunuz. Ayrıca müzede rehberlik yapan bir görevli oluyor. Fakat çok kalabalık olduğundan biz onu kısa bir süre takip edebildik.

Gezim oldukça güzeldi, çok memnun kaldım. Atamı hep ziyaret etmek istemiştim ve bu fırsatı yakalayabildiğime gerçekten çok sevindim. Düşünsenize, bir insan bizden çok önce yaşayıp şimdiki zamanımızda bile düşünüş tarzımızın, yaşayış tarzımızın çok ötesinde, çok uzağında, çok ilerisinde.

Türk milleti olarak böyle bir liderimiz olduğu için gerçekten çok şanslıyız. Asla unutulmayacak ve her zaman Türk milletinin önderi olacak, bize her zaman kılavuz olacak.


-----------
Diğer gezi yazılarımı okumak isterseniz: LINK

*Mozole: büyük ve gösterişli, görkemli gömüt. 

Kaynakça
Mozole tanımı: Goolge Sözlük | Bazı bilgiler: Anıtkabir'de bulunan bilgilendirici levhalar/tablolar | Son resim, Mustafa Kemal Atatürk resmi: Tekstil Mühendisleri Odası

14 yorum

 1. Bambaşka bir his orada olmak. En çok her ilden alınan toprakları gördüğümde duygulanmıştım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ahh evet, gerçekten çok güzel düşünülmüş bir şey:)

   Sil
 2. Güzel bir paylaşım olmuş😊

  YanıtlayınSil
 3. Güzel yazı güzel fotoğraflar, ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 4. Çok iyi yapmışsın Zeynep'ciğim. Bu yaz biz de küçük kuzumuz görsün diye ziyaret ettik Atamızı. Orada olmak, orayı solumak başka birşey. Bu güzel ziyareti muhteşem fotoğraflar eşliğinde bizlerle de paylaştığın için çok teşekkürler canım.

  YanıtlayınSil
 5. Ankara 'da teftişe gittiğim bir sene 10 Kasım pazar gününe denk gelmişti, ilk defa o zaman gitmiştim Anıtkabir'e. Bir sene de oğluşlarla 23 Nisan'da İstanbul'dan gidip dönmüştük. İkisinde de saatlerce kuyruk beklemiştik. Beklediğim ennn güzel sıralar onlardı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özel bir gün olmamasına karşın, sadece hafta sonu faktörü var, çok kalabalıktı. 10 Kasım da ya da 23 Nisan da o kalabalığı tahmin bile edemiyorum. Ama o kalabalığı bile çekmeye değer burası gezilecekse eğer:)

   Sil
 6. Eylül de ilk defa gitme fırsatım oldu. Herkesinde gitmesi gerektiğini düşünüyorum güzel yazı eline sağlık 🤗

  YanıtlayınSil
 7. Ankara'da yaşadığım için ve Atamı sık sık ziyaret edebildiğim için çok şanslıyım..
  Harika bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.