Duyguların Rengi & Kızarmış Yeşil Domatesler

Aralık 07, 2019

*Filmleri izlemediyseniz ve izlemeyi düşünüyorsanız, izledikten sonra yazımı okumanızı tavsiye ederim. İçinde filmle ilgili detaylı bilgiler bulunabilir.

Konuları birbirine benzer olduğu için bu iki filmin değerlendirmesini bir arada yapmak istiyorum. Kızarmış Yeşil Domates (Fried Green Tomatoes) filmini bir iki sene önce izleyip acayip derecede beğenmiştim. Duyguların Rengi'ni (The Help) ise dün izledim ve buna da bayıldım. 

Normalde televizyondan film izlemezken o sıralar, iki sene önce kadar, babamlar televizyondan film kanallarını açmışlardı. Sabahtan akşama kadar film izlediler bir süre, hızlarına yetişemedim. Bir hafta sonu salona geçtiğimde televizyonda aklımı başımdan alan bir mekanla karşılaştım. Merak ettim, oturdum izlemeye başladım filmi. Sonrasında zaten film tamamen aklımı başımdan aldı. Dün de bu tarz da bir film izleyince ikisinin değerlendirmesini yapmak geldi aklıma. İkisi de beni aynı derece etkiledi. Yeri geldi güldürdü ve yeri geldi gözlerimden yaş akmasına sebep oldu. Anladım ki aksiyon/polisiye filmlerinden daha çok nostaljik, içinde kız arkadaşlıklar ve geçmiş zamanın olaylarını anlatan filmleri daha çok beğeniyorum. Gelin size detaylı olarak bu iki filmden bahsedeyim.  Yazı İçeriği:
-Genel bilgiler
-Filmlerin Konuları
-Oyuncular ve Roller
-Mekan
-Kostümler
-Alıntılar
-Film Müzikleri

Genel Bilgiler

Duyguların Rengi, Tate Taylor'ın, Kathryn Stocket'in aynı adını taşıyan kitabından esinlenilerek yazıp yönettiği, içinde komedi, siyaset, drama ve biyografi bulunduran ve 2012 tarihinde gösterime girmiş olan bir filmdir.
Kızarmış Yeşil Domatesler ise 1991 yılında gösterime girmiş olup Jon Anvet tarafından yönetilen Duyguların Rengi gibi komediyi, siyaseti, dramayı ve biyografiyi içinde bulundurmuş olan bir filmdir. Bu filmde Fannie Flagg'ın "Whiste Stop Cafe" romanına dayanır.

Filmlerin Konuları

İkisi de zamanının sosyal ve siyasi problemlerinden bahsederken (özellikle de zamanında siyahilere yapılan eziyetleri) aynı zamanda aşk, ihanet, Ku Klux Klanı, kadına şiddet gibi birçok konuları da barındırıyor.

  
Kızarmış Yeşil Domatesler filminde Ninny adında bir nenemiz huzur evinde tanıştığı ve çok samimi olduğu Evelyn isimli bir genç bayana anılarını anlatır. Bir yandan Evelyn'in şimdiki zamanda yaşadığı sorunları anlatırken bir yandan da Ninny'in anıları ile geçmiş zaman sahnelerine geçiş yapılır. Ninny'in (asıl ismi Idgie) Ruth adındaki arkadaşıyla arasındakiler, Ruth'un kocası tarafından şiddete maruz kalması, siyahilere yapılan baskıları ve Ku Klux Klanından* bahsediliyor.Duyguların Rengi  filminde ise daha çok siyahi bayan hizmetçilerin beyaz kadınlar tarafından nasıl tepkilere maruz kaldıkları ve hakları ön plana çıkıyor. Yine Ku Klux klanından bir sahnede bahsediliyor. Bu filmde diğer kadınlardan farklı olarak kendini gösteren Eugenia adında beyaz, genç bir kız yazar olmak istiyor ve bu siyahi kadınların çektikleri çilelerle ilgili bir kitap yayımlamak istiyor. Olaylar da bunun etrafında gelişiyor. 

*Ku Klux Klanı: Ku Klux Klan (KKK), 24 Aralık 1865'te ABD'nin Tennessee eyaletinde kurulan, siyahi karşıtı, beyaz üstünlükçüsü ve göçmen karşıtı, ırkçı bir gizli örgüt.

Oyuncular ve Roller

Oyuncuların hepsi çok başarılı. Hepsi, izleyicisine vermek istediği karakter algısını başarılı şekilde aktarıyor.

Kızarmış Yeşil Domatesler Oyuncuları ve Rolleri

Mary Stuart, Idgie Threadgoode karakterini canlandırıyor. Filmde erkek gibi giyiniyor ve erkek gibi davranıyor. Küçük yaşta abisinin kaybediyor ve bunun sorumlusu olarak sonradan en yakın arkadaşı olacak Ruth'u sorumlu tutuyor. Filmde açıkça belirtilmese de hareketlerinden, davranışlarından lezbiyen olduğunu ve aslında Ruth'a bir ilgisi olduğunu düşünüyorum.Mary Louise Parker, Ruth Jamison'ı canlandırıyor. Çok güzel bir kız. Kocasını sevmiyor ve kocası tarafından şiddete maruz kalıyor.

Jessica Tandy, Ninny Threadgoode rolünde. İzleyiciyi geçmişe götürerek kendi hayatından ve o dönemin sorunlarından bahsediyor. Aynı zamanda huzur evinde tanıştığı genç Evelyn'e de öğütler veriyor ve bu kadının hayatını değiştirmesine neden oluyor.

Kathy Bates, Evelyn Couch rolünde. Hayatında sorunlar var. Şişman olduğu için kocasından ve çevresinden saygı görmüyor. Bir değişim çabasında ama bir türlü beceremiyor ta ki Ninny ile tanışana kadar...

Duyguların Rengi Oyuncuları ve Rolleri

Emma Stone, Eugenia Skeeter rolünde. Filmin başlarında iş arıyor fakat aradığı işi bulamıyor. Yazar olmak istiyor. Hayalinin peşinden gidiyor ve bunu başarıyor. Filmde geçen diğer kızlar arasında en akıllı ve mantıklı davranan. Diğer kızlar siyahi hizmetçilerine kötü davranırken Eugenia onların neler çektiğini, nasıl haksızlığa uğradıklarını anlıyor ve onlar için kitap yazmak istiyor.

Viola Davis, Aibileen Clark rolünde. Siyahi bir dadı. Oğlu, beyaz biri tarafından öldürüldü ve kimse umursamadı. Dadılık yaptığı evde kendisine kötü davranılsa da o çok iyi bir bebek bakıcısı, hatta bebeğin annesinden bile daha iyi bir dadı. Eugenia'nın kitabını tamamlamasına yardımcı oluyor tüm risklere karşın.

Octavia Spencer,  Minny Jackson rolünde. Aibileen'in en yakın arkadaşı, siyahi bir hizmetçi. Çalıştığı yerde yaşadığı sorunlardan dolayı işten atılır ve kocasından dayak yer. Augenia'ya kitabı yazmasında yardımcı olur.

Mekan


Kızarmış Yeşil Domatesler, Amerika'nın Georgia eyaletinde kırsal bir kesiminde çekilmiştir. Filmde nostaljik ve huzur verici bir havası vardır. Duyguların Rengi'de aynı şekilde Amerika'da, Missisippi eyaletinde çekilmiştir. 

Kostümler


Kostüm tasarımları iki filmde de çok güzel. Hem rollere uygun hem de zamanına. Hatta dedim ki şimdi niye böyle saçma sapan kıyafetler giyiyoruz ya? Şu elbiselerden keşke şimdi de günlük hayatta giyinebilsek....

Alıntılar

Duyguların Rengi filmi alıntıları:
Yüreklilik, sadece cesur olmakla olmaz. Yüreklilik, acizliğimize rağmen doğru olan şeyi yapmaktan geçer.
Bir anne çocuklarını güzel bulmuyorsa çocuk çok yalnızlık çeker.
Zenci erkeklerin konulduğu koğuşlarda veya odalarda kimse beyaz bir kadının bakıcılık yapmasını talep edemez. Beyaz ve siyahi okullar arasında kitap alışverişi yapılamaz. Ancak ilk kullanılan ırk tarafından kullanılmaya devam edilebilir. Hiçbir siyahi kuaför, beyaz kadınlara veya kızlara kuaförlük hizmeti veremez. Her kim bu maddeler hususunda beyazlar ve zenciler arasındaki toplumsal eşitlik konusunda halkı yazılı veya sözlü olarak kışkırtmaya kalkarsa hapis cezasına çarptırılacaktır.
– Bütün erkekler çirkin olduğumu söylüyor. Annem, South Carolina güzellik yarışmasında dördüncü olmuş. -Kendine acımayı bıraksan keşke. Asıl çirkinlik budur. Çirkinlik içte büyüyen bir şeydir. O, erkekler gibi acımasız ve zalimdir.

Ölmediğin her gün, sabahları uyandığın vakit bazı kararlar alman gerekecek.
Kızarmış Yeşil Domatesler Film Alıntıları:
İnan ki insanların artık beyin yerine ne kullandıklarını anlamıyorum.
Bir insanın kalbinde ne olduğu sınanmadan anlaşılmıyor, değil mi?
 Gerçekten acı çekenler, hep en az konuşanlardır.

Müzik

Müzikler de dört dörtlük bu filmde. Filmin ilerleyişine uygun müzikler. Özellikle benim bu güzelim kırsal mekanlarda klasik müzik çalınması çok hoşuma gidiyor. Beni tam anlamıyla filmin içine alıyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Siz de film hakkında ki düşüncelerinizi yoruma yazabilirsiniz! 

Kaynakça:
Resimler sırasıyla: Google Görseller | IMDb | Common Sense Media | Fil'm Hafızası | LocationsHub | Tumblr | Pinterest
Ku Klux Klanı ile ilgili bilgi: Vikipedi5 yorum

  1. Duyguların Rengi'ni duymuştum ama ikisinin konusunu da az evvel öğrenmiş oldum :)

    YanıtlayınSil
  2. ikisini de severim, domatesleri biraz daha çok :) bi de steel magnolias da fena diyil :)

    YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.