📚Gammaz Yürek - Edgar Allan Poe

Aralık 04, 2019

Yazı içeriği:

-Kitap ile ilgili genel bilgiler
-Yazar Hakkında
-Kitabın özeti
-Karakterler
-Başlığı hakkında bilgi
-Kitap yorumum
-Kitap ile iligli video

Uyarı:  Kitabı okumadıysanız ve okumayı düşünüyorsanız, okuduktan sonra bu yazımı okumanızı öneririm.

Genel Özellikler

Kitap ismi: Gammaz Yürek
Kitabın orijinal ismi: The Tell-Tale Heart
Yazar: Edgar Allan Poe
Yayımlanma tarihi: 1843
Edebi dönemi: 19. yy Viktoria Devri
Tür: Gotik Edebiyat

Edgar Allan Poe Hakkında

Yazar hakkında bilgiye ulaşmak için: LINK

Kitap Özeti

Anlatıcı öyküye okuyucuya kendisini anlatarak; kendisinin deli olmadığını ama hep çok gergin olduğunu söyleyerek başlıyor. Kitap boyunca sadece gözüne takmış olduğu  yaşlı bir adamı öldürmesine rağmen akıl sağlığının yerinde olduğunu savunuyor. Yaşlı adamı aslında sevdiğini ama akbabaya benzer olan bir gözünün, solgun ve mavi, onu çok korkuttuğundan bahsediyor. Yedi gün boyunca sabahları yaşlı adama çok normal hatta çok iyi davranırken geceleri ise gizlice yaşlı adamın odasının kapısından sadece başını sokuyor ve elindeki feneri yaşlı adamın gözüne doğru tutuyor. Ve okuyucuya diyor ki eğer ben deli olsaydım bu denli ölçülü davranabilir miydim?  Tam bir hafta sonra, yani yedi gün sonra bu ihtiyarı öldürmeye karar veriyor.

Yine kapısından başını sokup feneri gözüne tutuyor ihtiyarın. Ama o göz şimdi tamamıyla açıktı. İhityar korkarak çığlık atar. Anlatıcı sessiz kalır, hareket etmez. İhtiyar susar ve dışarıdan gelen rüzgar sesi olmalı bu diye düşünür. Korkarak yatağında büzüşür. Fakat şimdi anlatıcı, ihtiyarın korkusundan kalbinin nasıl hızlıca çarptığını duyabiliyordur ve acaba komşularda bu sesi duymuş mudur diye endişelenmeye başlar. Bunun üzerine ihtiyarı öldürür. İhtiyarın vücudunu paramparça edereken yatak odasında ki döşeme tahtasının altında saklar. Öyle bir çaba verirki ihtiyardan geriye hiçbir şey kalmaz döşemenin üzerinde.

İşini bitirdiği zaman saatin tik tak sesi ile beraber kapının da açılma sesini duyar. Polisler gelmiştir. Anlatıcı polislerle çok normal bir şekilde konuşur ve polisler hiçbir şey anlamaz ta ki anlatıcımız kısık bir şekilde kalp vuruş sesi duymaya başlayana kadar. Bu sesi duymaya başladığında polislerin onunla dalga geçtiğini düşünmeye başlar. Onların suçunu bildiklerini ve onunla dalga geçtiğini düşünür. Bunun üzerine panikleyerek tüm suçunu itiraf eder.

Karakterler

-ANLATICI
Paranoyak, endişeli, takıntılı; ruhsal problemleri olan biridir. Anlatıcının ismi yoktur çünkü herhangi biridir, geneldir; anlatıcı hepimiz olabiliriz. Gerçek ile gerçek olmayanı ayırt edemiyor. Ayrıca kendisi katildir. Bunun dışında anlatıcı hakkında olabilirlikler dışında bir şey bilinmiyor.

-İHTİYAR
İhtiyarı sadece anlatıcımızın tanımladığı kadarıyla tanıyabiliyoruz. Hikayede anlatıcımız "Gözüm parasında değil, problem onun gözü" diyor ve gözünün birini çok solgun ve masmavi olarak tanımlıyor. Yani buradan ihtiyarın zengin olduğunu ve bir gözünde sorun olduğunu çıkartabiliriz.

Ayrıca öykü de üç polis ve bir de komşudan bahsediliyor. Bunların da çok bir özelliği yok. Polisler görevini yapmaktadır. Komşu ise sadece anlatıcı ihtiyarı öldürmeden önce ihtiyarın kalbinin sesini duymuş mudur diye korktuğu kısımda geçmektedir.

Öykünün Başlığı Hakkında

Orijinali "The Tell-Tale Heart" olan öykümüzün türkçesi aslında "Hikaye Anlatan Kalp / Hikayeni Anlat Kalp" gibi bir anlama gelmesine karşın "Gammaz Yürek" olarak çevrilmiştir. Kalp, kendimizle ilgili bile en derin gerçekleri barındırır bu yüzden buradaki "kalp" ilk olarak açıkça ihtiyarın kalbinin atışından bahsetmektedir. Bu kalbin hikayesi ise gece odasında biri olduğunu fark ettiği anda kalbinin hızlanması ile başlıyor. Kalbi, korkunun hikayesini anlatıyor böylece anlatıcının da sinirinin bozulmasına neden oluyor. İkincisi ise anlatıcı, ihtiyarı parçalayıp döşemenin altına gizledikten sonra polisler varken duyuluyor bu kalbin sesi. Fakat bu ihtiyarın kalbinin sesi olamaz, çünkü o ölü. Bu yüzden bu sefer anlatıcının kalbinden bahsediliyor.

Kitap Yorumum
Poe'nin en çok bilinen kısa öykülerinden biri Gammaz Yürek. Okuması zevkli. Karanlık ve tüyler ürpertici. Okuduğum ilk Poe öyküsü ve diğerlerini de merak ettirdi. Puanım 5/5

Video
Öykü ile ilgili bir video var, hoşuma gitti. Dilerseniz izleyebilirsiniz...
*Türkçe alt yazısı yok ne yazık ki...


Kaynakça:
Resim: Google Görseller | Yazar hakkında bölümü: Vikipedi | Analizde geçen bazı bilgiler: Lilcharts & SparkNotes4 yorum

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.