Zaman Müzesi

in Konya, Türkiye
Vuhuuu! Vizeler bittiğine göre, tatil başladığına göre keşif zamanı!
Bugün Türkiye'nin ilk ve tek Zaman Müzesi'ni gezdim. Bu müze Konya'nın Sille ilçesinde. Bana neden sürekli Sille'ye gidiyorsun diye soruldu, çünkü Konya'da okuyorum. Ve okuduğum şehrin kültürünü, tarihini öğrenmek istiyorum. Ayrıca Sille şu an favorilerimin arasında! Zamanım oldukça geziyorum. Çok uzatmadan gelelim bu Zaman Müzesi'ne.

Zaman Müzesi, Sille ilçesinin bir tepeceğine 2012 yılında restorasyonu tamamlanarak sadece Konya'ya değil, Türkiye'ye ilk zaman müzesi kazandırılmış. Müzenin içinde Osmanlı'dan bu yana kullanılmış olan birçok antik zaman aracı çeşitleri sergileniyor. İçinde 100 yaşından tutunda 260 yaşına kadar gelmiş zaman araçları da bulunuyor. Çok büyük ve geniş bir müze sayılmaz. Tek odadan oluşuyor ama içindekiler gerçekten ilgi çekici. Girişi ücretsiz. Bir görevli tüm zaman araçlarını size çok güzel bir şekilde anlatıyor.

Önce benim en dikkatimi çeken zaman araçlarını göstermek ve onları size tanıtmak istiyorum.


Bu zaman aracı Osmanlı zamanında kullanılıyormuş. İsmi " Bronz Usturlab" olarak geçiyor. Aracın en ortasında ki yuvarlak kısım güneşi, etrafındaki dört yuvarlak kısım da mevsimleri ifade ediyormuş. Bu aracın içinde görünen her şeyin bir anlamı varmış. Mesela etrafına baktığınız zaman insan suratları bulunuyor ve kimisi gülüyor kimisi kızgın kimisi üzgün... Bu zamanlara gelindiğinde astronominin yani burçların insan üzerine etkisinden bahsediliyormuş. Aracın en üst kısmına baktığınız da bir erkek ve kadın yüzü, onunda üzerinde bebek resmi var. Bu da doğum ve ölümün zamanla ilişkisinden bahsediliyormuş.

Usturlabın daha detaylı bir açıklamasını okumak isterseniz verecek olduğum bağlantıya giderek okuyabilirsiniz. Bu konuyla ilgili detaylı ve güzel bir anlatım var: LINKBu da az önceki üsturlabın üç boyutlu haliymiş. İsmi "Dünya Üsturlabı". İlk tanıttığım üstteki üsturlabı masaüstü bilgisayarı, bu dünya üsturlabı ise laptop, tablet gibi görebilirmişiz. Altta görülen uzun parşömen de bu zaman aracıyla ilgilenenlerin işaretlediği, hesaplar yaptığı, gözlemlerini not aldıkları günlük gibi bir şeymiş. Resimde üzeri parladığı için yazılar görünmemiş, normalde orada yazılar bulunmakta.


Bu saat hatırladığım kadarıyla yüz - yüz elli yıllıktı (yanlış hatırlıyor olabilirim fakat çok eski bir saat) ve hala doğru bir şekilde çalışıyor.


Ortadaki takvimde çok ilgimi çekti. Bu takvim Türk Hava Kurumu tarafından yaptırılan ilk takvim. İllere göre coğrafik ve ekonomik istatistiki bilgileri içeren özel bir takvimmiş. Uçak resmi olan kısımdan döndürülebiliyormuş ve o zaman farklı bir ildeki özellikleri gösteriyormuş.

Daha bir çok zaman araçları bulunuyor. Masa takvimleri, cetvel takvimi, Cumhuriyet dönemi ilk kullanılan takvimler...
Bu müze bir tepecikte bulunduğu için balkon kısmından da çok güzel bir manzarayla karşılaşıyoruz...
Konya'da gezilecek diğer yerleri incelemek isterseniz; LINK
Gezilerimin tümünü görmek isterseniz: LINK
Diğer müze gezilerimi görmek isterseniz: LINK


Kaynakça
İlk resim ve bazı bilgiler: Selçuklu Belediyesi 


6 yorum

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Kayıp Fısıltı