♫ Tracy Chapman

Ocak 05, 2020


Güzel bir restoranda oturmuş ilk şarabımı aynı zamanda ilk içkimi yudumluyordum. İlk içkim olmasının ve bunun şarap olmasının verdiği güzel bir etkisi vardı o anda. Restoranda çalan şarkı da beni büyüleyen ve asla unutamayacağım bir ana eşlik ediyordu. Shazam adındaki uygulama sayesinde o güzel şarkıyı hemen bulmuştum. Yukarıda paylaşmış olduğum müzikti bu. Tracy Chapman'ın Baby Can I Hold You isimli çok dokunaklı şarkısıydı. Aslında dokunaklı olan kendisinin sesiydi. Sonradan üst üste kaç kere dinlemişimdir Allah bilir. Benim için değerli olan bu ana eşlik eden müzisyeni sizlere tanıtmak istiyorum.

Tracy Chapman, Clevland'da doğan 1964 doğumlu Amerikan müzisyen. Bu arada bilmiyorum şarkıyı dinleyince size de öyle gelecek mi ama ben erkek zannediyordum halbuki kadınmış. Kadın olduğu gerçeğini öğrenince baya şaşırmıştım. Küçük yaşta gitar çalmaya başlamış ve şarkı sözleri yazmıştır. 4 tane de Grammy ödülüne sahiptir kendisi.

En sevdiğim şarkısı az önce bahsettiğim Baby Can I Hold You isimli parçası. Onun sözlerini sizinle paylaşmak isterim çünkü sözleri de çok anlamlı...

Üzgünüm... Bunların hepsini söyleyemezsin. Yıllar geçti ve hala geçiyor. Kelimeler kolayca gelmiyor; üzgünüm gibi...
Affet beni, bunların hepsini söyleyemezsin. Yıllar geçti ve hala geçiyor, kelimeler kolayca gelmiyor. Beni affet gibi...
Ama sen söyleyebilirsin bebeğim. Sana bu gece sarılabilir miyim? Belki eğer sana doğru kelimeleri zamanında söyleseydim şimdi benim olacaktın.
Seni seviyorum. Bunların hepsini söyleyemezsin. Yıllar geçti ve hala geçiyor. Kelimeler kolayca gelmiyor; seni seviyorum gibi. Seni seviyorum.

Bir diğer sevdiğim parçası ise For My Lover .
Aşkım için Virginia hapishanesinde iki hafta. 20000 dolar ceza, aşkım için. Aptal olanın benim olduğunu düşünüyorlar ama senden sevgi görmüyorlar, aşk için yapamayacağımız şeyleri görmüyorlar. Gerekirse dağa tırmanırım. Sana sahip olabileyim diye hayatımı riske atarım. Senin için.
Aşkım için her gün psikoanalizleniyorum*. Beni ilaçlıyorlar ve ben de onlara yalan söylüyorum aşkım için. Kalbimi takip ediyorum ve kendimi düşüncelere bırakıyorum. Bu aşkın derinlerinde hiçbir erkek titreyemez.
Kalbimi takip ediyorum. Aklımı merak etmeye bırakıyorum. Bu aşka değer mi kendimi feda etmem? 
 Diğer çok beğenerek dinlediğim bir kaç parçası;

Give Me One Reason
Fast Car


*Psikoanaliz: Ruhçözümü. İlk kez Freud’ça uygulanan, kişinin bilinçaltında karmaşa durumunda bulunan ve kendini belli etmeksizin birtakım ruh hastalıklarına, yapı bozukluklarına yol açan istek, anı ve imgeleri bilinç alanına çekerek zararsız duruma getirme yöntemi. Kaynak: Google Sözlük

4 yorum

  1. Çok severim :) Benim gençliğimin şarkıları :)

    YanıtlayınSil
  2. fast car en ünlü şarkısııı, bu baby hold da ikinci en ünlüüü :) heey, ilk iki albümüüü, ilki kendi adını taşıyo, 1988, ikinci de crossroads, 1989, cd lerini buldum ben daaaa :)

    YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.