🎮Trine Oyun İncelemesi

Ocak 24, 2020

Yazı İçeriği:
→Genel Bilgiler
→Oyunun Hikayesi
→Karakterler
→Beceriler
→Grafik
→Müzik
→Diğer Özellikler ve Benim Oyun için Eleştirilerim
→Ekran Görüntüleri


Genel Bilgiler

Trine, Frozenbyte şirketine ait bulmacalı, beceri aksiyon platform oyunudur. Seri şeklinde olup şu an da dört bölümü vardır. İlk oyunu 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyun içinde büyücü, hırsız ve tank/savaşçı olarak üç karakter bulunuyor. İster tek başınıza isterseniz de arkadaşlarınızla beraber oynayabiliyorsunuz. Şu an Steam üzerinde ki fiyatı 24 TL olup farklı paketleri de bulunmaktadır. İncelemek isterseniz: link

2D oyun ve önceden yine incelemesini paylaşmış olduğum Ori and the Blind Forest oyununa benziyor. Uzun sürmüyor oyunu bitirmesi. On altı bölümden oluşuyor. Zorluk seviyesini de kendiniz kolay, orta ve zor olmak üzere seçim yapabiliyorsunuz.

Fragmanı;

Oyunun Hikayesi

Barış içinde, huzurlu bir şekilde hayatlarını süren bir krallığın yaşlı kralı bir gün ölür. Bunun üzerine onun yerine geçebilecek seviyede birisi olmaması üzerine krallık kaosa doğru sürüklenir. Bu durumdan da tabii ki düşmanlar yararlanmaya başlar. Böyle bir kaosun ortasında bir hırsız, savaşçı ve büyücü kendilerini bir hazinenin yanında bulurlar. Böylelikle hikayemiz de başlar.

Karakterler

Büyücü Amadeus, hırsız Zoya ve tank/savaşçı Pontius olarak üç tane karakter var. Oyunu oynarken istediğiniz zaman oyunun gidişatına göre rolünüzü değiştirebiliyorsunuz. 
Hepsinin ayrı bir hikayesi var.

Amadeus (Büyücü)

Amadeus, yaşlı bir büyücü olup hala Astral Akademisi'nde öğrenim görmekte. Yaşıtları çoktan mezun olmuş olmasına rağmen kendisi hala büyücülük sınavından geçememiştir. Ateş topu büyüsünü yapmayı asla öğrenememiştir mesela. Kızları etkilemek için mükemmel bir büyücüymüş gibi davranır ama sonu hep hüsrandır. En sevdiği şeyler onu seven tüm kadınlar, en nefret ettiği şeylerse onu sevmeyen kadınlardır.

Zoya (Hırsız)

Zoya, uzak diyarlardan gelen genç bir hırsızdır. Gizemlidir, sırlarını herkesle paylaşmaz ve kendisine soru sorulmasını istemez. En sevdiği şey paradır, nefret ettiği şeyse bir şeyi çalamamaktır.

Savaşçı (Pontius)
Pontius bir savaşçıdır, tabii sadece hayallerinde! Kralın ordusuna girebilmek için ölümsüzlerle savaşır. Fakat Pontius'un anlamadığı bir şey vardır ki o da "ölümsüz"ün anlamı. Savaşçımız mutlu, neşeli, arkadaş canlısı, ve pozitiftir; tabi aç değilse! Şakalardan hiç anlamaz. Biraz uyuzdur, yavaştır. Ama hiçbir şey onu krallığı korumaktan ve bir kahraman olmaktan alıkoyamaz. En sevdiği şey et yemek ve bira içmek, en nefret ettiği şeyse aç kalmak.

Beceriler

Tüm karakterlerin kendine özel becerileri bulunuyor. Her karakterin toplamda üç becerisi bulunuyor. Başta tek bir beceriyle oyunu sürdürürken zamanla geliştirerek üç beceri de açılabiliyor. Bu üç beceriyi de oynadıkça geliştirerek yeni özellikler ekleyebiliyorsunuz.

Grafik

Ayarlardan parlaklığını kendinize göre ayarlayarak göz yormayacak hale getirebiliyorsunuz. Grafik ayarlarını da dilediğiniz gibi ayarlayarak bilgisayarınıza uygun hale getirebiliyorsunuz. Bir haritada sekiz farklı yeri dolaşıyorsunuz. Haritalar gayet hoş. Zengin renklerle oyunun grafiği başarılı, göz doyurucu.

Müzik

Müzik oyunlarda önemli unsurdur. Bu oyunda müzik başarılı. Oynarken kendinizi bir kahraman gibi hissedebiliyorsunuz ya da ölümsüzlerin (undead) çıktığı noktada yani aksiyona bağlı olarak müzik çıkışları, suyun altında yüzerken daha rahatlatıcı müzik inişleri bulunuyor.

Diğer Özellikler ve Genel Eleştirim

Benim bu oyunda en çok hoşuma giden şey hikayesi oldu. Başta hikayesini okuduğunuz da ve kahramanlarımızın özelliklerini okuduğunuz da komik olduğunu görüyorsunuz. Oyunu bitirdiğimizde sonu da komik diyebilirim. 

Oyunu genel olarak beğenmeme rağmen "boss fight" (genel olarak bölümlerin sonunda bulunan geçmesi zor olan en güçlü canavarlara karşı savaşmak) olayını yetersiz buldum. Mekaniklari daha zor ve farklı olabilirdi. Onun dışında gayet başarılı bir oyun.

Ekran Görüntüleri


Yorum Gönderme

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.