📚Aşkımız Eski Bir Roman - Ahmet Ümit

Şubat 13, 2020

Yazı İçeriği
➜Kitap hakkında genel bilgiler
➜Değerlendirme
➜Alıntılar


GENEL BİLGİLER
Kitap adı: Aşkımız Eski Bir Roman
Yazar: Ahmet Ümit
Yayınlanma tarihi: 2019 Eylül
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Tür: Polisiye, Gizem, Aşk
Sayfa sayısı: 223
Başlangıç tarihi: 10 Şubat 2020
Bitiş tarihi: 13 Şubat 2020
Yıldız:  ★★★★
Arka kapak açıklaması:
İstanbul’da bir kanun adamı, sokaklarda bir suç bilgesi. Başkomser Nevzat, karmaşık cinayetleri çözerken insan ruhunun derinliklerinde gezinmeye devam ediyor...
  Edebiyat bazen çok tehlikeli olabilir. Anna Karenina, Madam Bovary, Esmeralda ve daha birçok kadın roman kahramanı... Bu muhteşem kadınlara ulaşmaya çabalarken, önce doğru düşünme yeteneğini, sonra da yaşamını yitiren bir adam...
  Kimsenin önemsemediği overlokçu bir kızın cinayeti bile önemli sırlar içerir. Katil ve maktul apaçık ortadaymış gibi görünse de hakikat çok derinlerde gizlenmiş olabilir. Ama ne kadar gizlenirse gizlensin, Başkomser Nevzat gibi vicdanlı polisler olduğu sürece karanlık aydınlanacak, adalet mutlaka yerini bulacaktır.
  Aşk hiçbir zaman masum değildir. Petersburg’un soğuğundan, İstanbul’un sıcağına gelen bir Rus bilim insanı. İstihbarat servislerini birbirine düşürecek kadar gizemli bir kayboluş. Mutluluğu ararken kendini ölümün kıyısında bulan çaresiz bir âşık...

En zevkli anlar kanlı gerçeklere dönüşebilir…
Cinayetleri çözmek için sadece aklından ve deneyimlerinden değil, yaralı yüreğinden de güç alan Başkomser Nevzat, belki de en çok bu yüzden ayrılıyor benzerlerinden, belki de en çok bu yüzden seviliyor, okunuyor ve hatırlanıyor. “Aşkımız Eski Bir Roman”, onun bu zorlu serüveninde yepyeni bir halka...


“...mesleğini doğru yapmak için cesaret yetmez, aynı anda kocaman bir yürek ister. Ama o yürek çelikten yapılmıyor. Bir süre sonra el bombası gibi gümlüyor. O yüreği zamansız gümletmeyelim Ali. Zalimleri sevindirmenin âlemi yok.”

DEĞERLENDİRME
Ahmet Ümit'in büyük bir hayranı olarak baya önce alıpta okumaya fırsat bulamadığım kitabıydı bu. Sonunda bir heyecanla elime alıp okudum. 
Öncelikle ben kitap tek bir konuyu ele alıyor sanıyordum ama içinde üç öykü bulunuyormuş. Bunlar;
Aşkımız Eski Bir Roman
Overlokçu Kız ve
Sergey Nikolayeviç Jerkovski'ye Ne Oldu?
Yukarıda dört yıldız bu üç kitaba verdiğim puanların ortalamasıydı. Öyküler gayet sürükleyici ve sonunu merak ettiriyor. Genel olarak aşk sonucunda işlenmiş cinayetleri anlatıyor bu öyküler. Ahmet Ümit'in çoğu kitabında baş kahraman olan Başkomser Nevzat ve ekibi Zeynep ile Ali'yi dahil etmiş. Zaten Ahmet Ümit'in tüm kitaplarını bu zamana kadar çok severek okudum, özellikle de Başkomser Nevzat ve ekibinin maceralarını. Fakat önceki kitaplarla karşılaştırdığımda bu kitap beni tam doyurmadı. Bunun birinci nedeni çok abartılı küfür kullanmış olması. İkinci nedeni ise öyküler sürükleyici ve sonunu merak ettirici olmasına karşın kimi öykülerin sonu beni tam doyurmadı.

Aşkımız Eski Bir Roman ★★★★
Bu öyküsünde bir adamın çocukluğunda yaşadığı travma sonucunda gerçeklerden kaçmak için edebiyata saklandığı ve sonunda gerçeklerden tamamen kopup hareketlerini dahi değiştirmesi ve akıl sağlığını yitirmesine neden olması anlatılıyor. Sonunda da bir cinayete kurban gidiyor. Nevzat ve ekibi bu olayı araştırırken çok fazla müstehcen ve tiksinç olaylara tanık oluyor. Bu öykünün konusu açıkçası bana çok farklı ve ilgi çekici geldi. Olaylar ne kadar tiksinç olsa da okunmaya değer. Beş üzerinden dört yıldız vermemin nedeni ise fazla küfür kullanılmış olması.

Overlokçu Kız ★★★
Bu öyküsünde ise overlokçu bir kızın karmaşık aşk hayatının sonucunda öldürülmesinden bahsediyor. Kadına şiddet, kan davaları gibi güncel konulara yer veriliyor. Üç yıldız vermemenin nedeni sonunun tahmin edilebilir olması onun dışında hoş bir polisiye öykü.

Sergey Nikolayeviç Jerkovski'ye Ne Oldu? ★★★★★
En sevdiğim öyküydü bu kitapta geçen. Bir Türk ile Rus arasındaki aşktan ve bunların etrafında dönen birçok entrikalardan bahsediliyor. Sonu hiç beklemediğimiz gibi bitiyor.  

ALINTILAR

...bundan daha da muhimi insanların mutlu olma yeteneklerini yitirmesi. Hugo'nun söylediği türden acayiplikler; yani birinin sevgisini, şefkatini, ilgisini parayla satın almaktan söz ediyorum, Avrupa'da, Amerika'da olur zannediyordum. Bizde de başlamış anlaşılan... O kadar yozlaşmışız ki artık mutluluğu bile satın alacak hale gelmişiz. 
"Aşk be Ali, aşktan söz ediyoruz ya. Aklın bittiği, duyguların başladığı yerden. Aşk çok güçlü bir duygu evladım. Bizi bizden alıyor. Ne yazık ki her zaman da olumlu sonuçlar doğurmuyor. Hanımlar bana kızacak ama aslına bakarsan çoğunlukla acıyla bitiyor. Aşk, gerçekten de çok yıkıcı bir duygu..."
Kesin bir ifadeyle başını salladı Evgenia.
"Katılmıyorum Nevzat, cinayetin nedeni aşk değil, insan. ...her aşık da öyle söyler zaten. Senin için ölürüm der, senin için yapamayacağım şey yoktur der. Der de der işte. Ama aşık olduğumuz insanı öldürdüğümüzde onun için değil, kendi öfkemizi yatıştırmak için elimizi kana bularız. Kendi duygularımızı tatmin etmek için. Bunun adı bencilliktir. Korkunç bir bencillik. Vahşetin daniskası. Hayır, Nevzatcım, aşk öldürmez, eğitimsiz, bencil, ruhsal olarak gelişmemiş insan öldürür. Sorun aşkta değil, sorun nasıl seveceğini bilmeyen insanda. Bu vahşeti daha çok erkekler gerçekleştirdiği için, sorun nasıl sevemeyeceğini bilmeyen erkeklerde."
Konudan alakasız şunu eklemek istiyorum; bu ikinci alıntı bana bloglar arasında aşk ile ilgili yaptığımız tartışmayı hatırlattı bana. Bir blogger arkadaşımız bana ısrarla aşkın tek kişilik olduğundan ya da yıkıcı olduğundan bahsediyordu. Ben de kendimce öyle olmadığına ikna etmeye çalışmıştım ve bu ikinci alıntı bu durumu gerçekten çok güzel açıklamış. Bence sadece cinayet değil; şiddet, kıskançlık gibi duygularda tamamen bencillik ve nasıl seveceğimizi bilmemekle ilgili. İnsan zayıflığı. Ama bana kalırsa akılla bununda üstesinden gelinebilir belli bir olgunluktan sonra. Bunu da buraya not ettikten sonra kitap değerlendirmemi bitiriyorum. Eğer ki polisiye severseniz evet bu kitabu tavsiye ediyorum. Ve okumadıysanız Ahmet Ümit'in diğer kitaplarını şiddetle öneriyorum çünkü Ahmet Ümit, Türkiye'mizin sadece en iyi polisiye yazarlarından değil aynı zamanda gündemi de çok güzel bir şekilde ele alan; çok akıcı, sürükleyici bir anlatıma sahip olan en iyi yazarlarımızdandır bence.

6 yorum

 1. hımm üç dört tane ahmet ümit okudum, şimdilik en çok sis ve gece sini sevdim. bu da olabiler hıhım :)

  YanıtlayınSil
 2. Bu kitap için genel olarak yazmış olmak için yazmış diyor. O nedenle okumakla okumamak arasında kaldım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence bu kitaba göre ağır bir eleştiri olmuş o. Yazımda da belirttiğim gibi diğer kitaplarına göre biraz daha kötü kalıyor evet ama okunmayacak kadar ya da yazmış olmak için yazmış kadar da değil bence... Gayet ilgi çekici, değişik konulara değinmiş bana kalırsa. Okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.

   Sil
 3. Ahmet Ümit, okumayı pek sevdiğim bir yazar. Heyecanla bu kitabı almıştım, hatta önceden başka bir blogda da onunla ilgili bir metin okumuştum ve böylece kitabı okumaya da heveslenmiştim, ancak hâlâ bekliyor. Belki bu yazıyla başlarım artık :) Başkomser Nevzat'lı olanlar, Ahmet Ümit'in diğer kitaplarına göre daha çok sevdiğiklerim oluyor. Hikâyeden öte karakterin öne çıktığı bir seri artık. Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.