Beyşehir Gölü ve ÇevresiBütünlemelerim de bittiği için yine bir geziye çıkmanın zamanı olduğunu düşündüm. Konya'ya yakın nereler var diye araştırırken Beyşehir Gölü'nün Konya'da olduğunu öğrendim. Hiç bilmiyordum bile Konya'nın bir gölünün olduğunu!

Bu yazımda;
Beyşehir Gölü
Eflatunpınar Hitit Anıtı ve
Altınapa Barajı'ndan bahsedeceğim.

BEYŞEHİR GÖLÜ


Beyşehir Gölü, Konya'nın Beyşehir ilçesinde olup Türkiye'nin en büyük (Van Gölü ve Tuz Gölü'nden sonra) üçüncü gölüdür.

O kadar temiz ve güzel bir doğası vardı ki anlatamam... Gölün denizden yüksekliği 1.116 m ve eni 10-25 km, kuzeybatı ve güneydoğu doğrultusunda 42 km boyutlarında. Açıkçası Konya'da böyle bir yer benim için çok beklenmedik bir şeydi. Keşke burası Konya'nın merkezi olsaymış dedim! Üniversitem buralarda olsaymış dedim. İşte yakaladığım bazı kareler:


Bir de buraya yakın olan Eflatunpınar Hitit Anıtı'nı ziyaret ettik.

EFLATUNPINAR HİTİT ANITI


Eflatunpınar Hitit Anıtı yine Beyşehir sınırları içerisindedir. Hitit İmparatorluk dönemine tarihlendirilen anıt yatay bir su kaynağının kenarına 19 büyük taş bloğun üst üste konmasıyla yapılmıştır. Yüksekliği 7 m. olan anıtın ön tarafında 35x35 m. genişliğinde bir su havuzu bulunmaktadır.
Yazları burası yemyeşil olmasına rağmen şu anda şubat ayında olmamızdan dolayı yeşillik pek kalmamış ne yazık ki... Ama Hititlerin burada bile böyle kalıntılar bırakmış olması gerçekten benim için ilginçti.Eflatupınar, Boğazköy Yazılı Kaya'dan sonra ikinci önemli dini merkezi olup anıtta Hurili ve Hititli tanrılar birlikte betimlenmiştir. Anıtın ön yüzünde alt sırada dağ tanrıları ile yer altı kaynaklarının tanrıları, güneş kursunun altında tahtında oturan güneş ve fırtına tanrısı, bunların arasında göğü taşıyan kanatlı cinler, boğa adam figurleri ile anıtın iki yanında pınar tanrıçaları yer almaktadır. Anıtın karşısında havuzun içinde tahta oturur vaziyette tanrı, tanrıça figuleri ile havuzun dış kısmında üçlü boğa protomu bulunmaktadır.ALTINAPA BARAJI

Altınapa Barajı'na, Beyşehir Gölü'ne giderken yol üzerinde denk geldik. Yolumuzun üzeri karlı olduğundan o kadar güzel bir manzaraya karşılaştık ki... 


Altınapa Barajı 1963 - 1967 yılları arasında sulama ve içme amacıyla inşa edilmiştir. Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 325.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 32,00 m, normal su kotunda göl hacmi 15,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 2,20 km²'dir.


Ve son olarakta yolda çekmiş olduğum bazı kareler:
Diğer gezi yazılarımı okumak için: link
Konya'daki diğer gezi yazılarımı okumak için: link
Diğer baraj gezilerimi görmek için: link
Kaynaklar:
Eflatunpınar Hitit Anıtı ile ilgili kimi bilgiler orada bulunan bilgilendirici tabeladan alınmıştır.
Altınapa Barajı ile ilgili kimi bilgiler Vikipedi'den alınmıştır.

3 yorum

 1. Birbirinden güzel kareler çektiğiniz harika bir gezi olmuş:-) Benim en çok Hitit Anıtı çekti. Ege ve Akdeniz'de daha fazla sayıda olsa da İç Anadolu'da ciddi bir antik kent bolluğu var:-) Tabi yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bir Ülkemiz var ve haliyle böyle kültürel zenginliklere sahip olmamız çok normal. Önemli olan bunları keşfedip, ziyaret edebilmek. Kaleminize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş:-)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sitemin temasını düzenlediğim için nedense rastgele gönderilerim blogger izleme sayfasında görünüyor:) Buraya Şubat 2020 tarihinde gitmiştik ama gerçekten de çok keyifliydi! Yorumunuz için çok teşekkür ederim:)

   Sil
  2. Bende yazıları okuduktan sonra tarihlerini farkediyorum 🙈😅 Yine de bu sayede eski yazıları da okumuş oluyorum 🙏☺️

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Kayıp Fısıltı