Beyşehir Gölü ve Çevresi

Şubat 03, 2020 Konya, TürkiyeBütünlemelerim de bittiği için yine bir geziye çıkmanın zamanı olduğunu düşündüm. Konya'ya yakın nereler var diye araştırırken Beyşehir Gölü'nün Konya'da olduğunu öğrendim. Hiç bilmiyordum bile Konya'nın bir gölünün olduğunu!

Bu yazımda;
Beyşehir Gölü
Eflatunpınar Hitit Anıtı ve
Altınapa Barajı'ndan bahsedeceğim.

BEYŞEHİR GÖLÜ


Beyşehir Gölü, Konya'nın Beyşehir ilçesinde olup Türkiye'nin en büyük (Van Gölü ve Tuz Gölü'nden sonra) üçüncü gölüdür.

O kadar temiz ve güzel bir doğası vardı ki anlatamam... Gölün denizden yüksekliği 1.116 m ve eni 10-25 km, kuzeybatı ve güneydoğu doğrultusunda 42 km boyutlarında. Açıkçası Konya'da böyle bir yer benim için çok beklenmedik bir şeydi. Keşke burası Konya'nın merkezi olsaymış dedim! Üniversitem buralarda olsaymış dedim. İşte yakaladığım bazı kareler:


Bir de buraya yakın olan Eflatunpınar Hitit Anıtı'nı ziyaret ettik.

EFLATUNPINAR HİTİT ANITI


Eflatunpınar Hitit Anıtı yine Beyşehir sınırları içerisindedir. Hitit İmparatorluk dönemine tarihlendirilen anıt yatay bir su kaynağının kenarına 19 büyük taş bloğun üst üste konmasıyla yapılmıştır. Yüksekliği 7 m. olan anıtın ön tarafında 35x35 m. genişliğinde bir su havuzu bulunmaktadır.
Yazları burası yemyeşil olmasına rağmen şu anda şubat ayında olmamızdan dolayı yeşillik pek kalmamış ne yazık ki... Ama Hititlerin burada bile böyle kalıntılar bırakmış olması gerçekten benim için ilginçti.Eflatupınar, Boğazköy Yazılı Kaya'dan sonra ikinci önemli dini merkezi olup anıtta Hurili ve Hititli tanrılar birlikte betimlenmiştir. Anıtın ön yüzünde alt sırada dağ tanrıları ile yer altı kaynaklarının tanrıları, güneş kursunun altında tahtında oturan güneş ve fırtına tanrısı, bunların arasında göğü taşıyan kanatlı cinler, boğa adam figurleri ile anıtın iki yanında pınar tanrıçaları yer almaktadır. Anıtın karşısında havuzun içinde tahta oturur vaziyette tanrı, tanrıça figuleri ile havuzun dış kısmında üçlü boğa protomu bulunmaktadır.ALTINAPA BARAJI

Altınapa Barajı'na, Beyşehir Gölü'ne giderken yol üzerinde denk geldik. Yolumuzun üzeri karlı olduğundan o kadar güzel bir manzaraya karşılaştık ki... 


Altınapa Barajı 1963 - 1967 yılları arasında sulama ve içme amacıyla inşa edilmiştir. Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 325.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 32,00 m, normal su kotunda göl hacmi 15,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 2,20 km²'dir.


Ve son olarakta yolda çekmiş olduğum bazı kareler:
Diğer gezi yazılarımı okumak için: link
Konya'daki diğer gezi yazılarımı okumak için: link
Diğer baraj gezilerimi görmek için: link
Kaynaklar:
Eflatunpınar Hitit Anıtı ile ilgili kimi bilgiler orada bulunan bilgilendirici tabeladan alınmıştır.
Altınapa Barajı ile ilgili kimi bilgiler Vikipedi'den alınmıştır.

7 yorum

 1. Bu ülkenin görülmeye değer ne kadar çok noktası var, değil mi:) Bilgilendirici detaylar olması güzel; ama tabela bilgilerinin yanında senin kişisel duygu ve düşüncelerini bu gezi yazılarında daha fazla görmeyi isterim. Bir okur olarak bunu belirtebilme hakkım var mıydı bilmiyorum, ama yazmış bulundum artık :)) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki belirtebilirsiniz Mutlu Anlar Koleksiyoncusu:)
   Ülkemizin o kadar güzel yerleri var ki... Ama ne yazık ki hakkını veremiyoruz, değerini bilemiyoruz. Kişisel duygu ve düşüncelerimi aslında önceki gezi yazılarımı okursanız yazıyorum. Ama bu gezimde acayip derecede rüzgar olduğu için biraz streslenmiştim sanırım o yüzden buraları çok beğenmeme rağmen belirtmedim. Belki de belirtmeliydim:)

   Sil
  2. Ve biraz daha kişisel düşüncelerim sizin için eklendi!:)

   Sil
 2. heey gezi yazılarını seviyom senin zaten. aslında her yazını seviyorum. konuları da dilini de beğeniyom yanii :) ilk fotoyu çok sevdim. bu foti olduğu gibi mi yoksa üzerinde bir oynama var mıııı :) göl kenarı yani orası de mi. o kayık da ne kadar uygun düşmüş :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin yazılarını çok beğeniyorum deep, çok teşekkür ederim mutlu ettin beni!:)
   Oynama olarak çok hafif bir keskinleştirme yapıyorum fotoğraflarda çünkü güzel bir kameram yok, keskinleştirme ile fotoğraf daha belirginleşiyor yoksa bulanık görünüyor. Onun dışında fotoğraflarla çok oynamıyorum doğal olmasını istediğim için:)

   Sil
 3. Böyle seyahat yazıları okumayı ben de çok severim. :)
  Fotoğraflar da harika :)
  Ana sayfanızda bu yazı mı var, bende bu görünüyor? :)
  (Beklerim blog'uma, sevgiler...)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Ana sayfamda ilk önce gezi yazılarım bulunuyor. Son blog yazılarımı görmek için Yukarıdaki menüden "Blog" kısmını seçebilirsiniz. Yorumunuz için teşekkür ederim, blogunuzu ziyaret edeceğim:)

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.