📚Jim Kay'den Harry Potter Serisi

Şubat 12, 2020Harry Potter'ın büyük bir hayranı olmama rağmen geçen seneye kadar bir tane kitabını bile okumamıştım. Sonunda filmini beş milyonuncu kez izlerken neden kitabını okumuyorum ki ben bunun diyerekten kitabını almaya gittim. Kitapçıdaki vitrinlerde Jim Kay tarafından resimlendirilmiş Harry Potter serisi hemen gözüme ilişiverdi. Şöyle bir evirdim çevirdim kitabı ve hemen almaya karar verdim. Öncelikle bu kitabı gerçekten muhteşem bir şekilde resimleyen Jim Kay'den bahsetmek istiyorum.

Jim Kay, İngiltere'nin Sussex vilayetinde çalışan bir illüstratördür. Çoğunlukla çocuk kitaplarını resimliyor. Kendisi daha önceden film ve televizyonda konsept sanatçısı olarak çalıştı. Şu anda Harry Potter serisinden ilk dört kitabını, yani Harry Potter ve Felsefe Taşı / Sırlar Odası / Azbakan Tutsağı / Ateş Kadehi, resimledi. Harry Potter ve Ateş Kadehi yeni piyasaya sunulduğundan henüz Türkiye'ye gelmemiştir. Kendisine ait Creepy Scrawlers ltd. adında da bir sitesi var. Ziyaret etmek isterseniz: link

Gelelim şimdi Harry Potter kitaplarına... Önceden belirttiğim gibi şu anda Jim Kay'in resimlendirdiği toplamda dört kitabı bulunmakta ve biri henüz Türkiye'ye gelmemiş durumda.

Jim Kay'den Harry Potter Serisi

Joanne Kathleen Rowling tarafından 1997 yılında yazılan Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Felsefe Taşı'nı Jim Kay 2015 yılında tamamladı ve kitap piyasaya sunuldu. Harry Potter kitabı hiç değiştirilmeden yazılmasına karşın birçok büyüleyici resimle süslendi. Kitabın açıklamasında da yazıldığı gibi sadık hayranlar ve yeni okurlar için mükemmel bir kitap şöleni!
Felsefe Taşı'nda geçen bir resim
Sırlar Odası ise Harry Potter serisinin J. K. Rowling'in 2001 yılında yayınladığı, Jim Kay'in resimlendirilmiş kitabının ise 2016 yılında yayınlandığı ikinci kitabı.

Jim Kay'in illüstüre ettiği Sırlar Odası kitabından bir resim...Jim Kay'in bu Harry Potter özel baskıları inanılmaz derecede ilgi çekici. Bu nedenle de beş üzerinden beş puanı kesinlike hak ediyor.

Kaynaklar:
İlk resim (Jim Kay): Harry Potter Fan Zone

8 yorum

 1. harry potter'ı önce okudum, sonrasında filmlerini izledim. okumak izlemekten daha doyurucu geliyor bana . jim kay çizimleri çok iyiymiş :) çizimlerin blogdaki fotoğraflarını da iyi yansıtmışsınız, elinize sağlık :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bana da aslında öyle ama ne bileyim bir türlü alıpta okumamıştım...
   Yorumun için teşekkür ederim!:)

   Sil
 2. ay bi de böyle mi okusan imrendirdiin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu özel baskı çok ayrı geldi bana diğer kitaplarından :) Bence bir de böyle oku!:)

   Sil
 3. Okunacak yığınla kitap olmasa şu seriyi baştan okumak isterdim. Bir de resimlenmiş haliyle eminim çok hoş olmuştur. Özlediğim bir dünya. Tadını çıkarın :)

  YanıtlayınSil
 4. ben de çok merak ediyorum ama pahalı bunlar. sana iyi okumalar dilerim. ben düz kitapları okumaya devam edeceğim. 4 kitabını falan okumuştum. filmlerini ful izledim.

  YanıtlayınSil
 5. güzel olmuşlar, harika bir seri :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.