Dizi: Gurur ve Önyargı

Mart 07, 2020

ÖNEMLİ NOT: İzlemeyi düşünenlerin izledikten sonra bu yazımı okumasını tavsiye ediyorum. Dizi ile ilgili detaylı (spoiler) konulara değinebilirim.

Aşk ve evlilik üzerine ne kitap okumayı ne de dizi, film izlemeyi sevmememe rağmen, kısa sürede çok beğenerek izleyip bitirdiğim bir dizi. Hatta aşk üzerine okuduğum ilk kitap ve izlediğim ilk dizi.

Yazı içeriği;
➩Dizi ile ilgili genel bilgiler
➩Dizinin konusu
➩Oyuncular ve karakterler
➩Müzik
➩Mekan
➩Kostüm


DİZİ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Pride & Prejudice (Gurur ve Önyargı ya da Türkiye'de daha çok bilinen adı ile Aşk ve Gurur) BBC tarafından 1995 yapımıdır. Sadece altı bölümden oluşmakta ve her bölümü elli dakika civarı sürmektedir. Dizi Jane Austen'ın 1813 yılında yayımlanan aynı isimdeki kitabı olan Pride and Prejudice (Gurur ve Önyargı) kitabına sadık kalınmıştır. 8,9 IMDb'ye sahip.DİZİNİN KONUSU

İngiliz beş kız kardeş olan Elizabeth, Jane, Kitty, Merry ve Lydia Bennet'in etfarında gelişen aşk, aile, evlilik ve ahlak anlayışından bahsedilmiştir. Diziye (ve de kitaba göre) babanın mirası sadece oğula geçtiği için ve bu ailede de sadece kız kardeşler olduğu için onları evlendirmekten başka çaresi olmayan bu kız kardeşlerin anneleri onları varlıklı ve saygın beylerle evlendirmeye çalışır. Yaşadıkları yere bu iki özelliği de barındıran iki bekar bey gelince olaylar başlar.

OYUNCULAR VE ROLLER

Jeniffer Ehle (Dizide Elizabeth Bennet)

Jeniffer Ehle, Elizabet Bennet olarak dizimizin baş karakteri. Beş kardeş arasından en büyük ikinci kardeş. Aralarında en olgun ve akıllısı. Çevresindeki kızların tek düşündüğü evlilik ve dedikoduyken kendisi kitap okuyan, ağırbaşlı bir kız. En çok Jane ile iyi anlaşıyor. Jeniffer Ehle, rolünü ve kitapta da geçen Jeniffer karakterini olduğu gibi yansıtıyor. 

Susannah Harker (Dizide Jane Bennet)

Susannah Harker, resimde tam ortada bulunan ve beş kız kardeşin en büyüğü ve en güzeli olarak dikkat çeken Jane Bennet'i oynuyor. O da kız kardeşi Elizabeth gibi ağır başlı bir kız ve aynı zamanda çok iyimser ve pozitif. Elizabeth ile çok iyi anlaşıyor.

Colin Firth (Dizide Fitzwiliam Darcy)

Colin Firth, Fitzwilliam Darcy olarak dizi içerisinde çok zengin olan ve zamanla değişen bir karaktere sahip. Başlarda çok gururlu ve önyargılı olan Darcy, dizinin sonlarına doğru çok gurur ve önyargının zarar getirdiğini anlayarak daha iyi bir karaktere bürünüyor. Charles Bingley'in çok yakın bir arkadaşı.

Crispin Bonham-Carter (Dizide Charles Bingley)
Crispin Bonham-Carter, Charles Bingley olarak 22 yaşında, çok zengin ve yakışıklı. Jane'e ilgi duyuyor. Çok iyi biri.

Oyuncuların hepsini ben çok beğendim. Hepsi rollerine ve kitaptaki karakterlere çok iyi bir şekilde uyuyor. Sadece Bonham Carter'ın dizide çok fazla kastığını düşünüyorum onun dışında çokta eleştirilecek bir yanı yok.

MÜZİK


Dizide geçen müzikler Carl Davis'e ait. Müzikleri hemen Spotify'da listeme ekledim. Çok beğendim. Müzikler o dönemi gayet güzel yansıttığı gibi insanı da bir rahatlatıyor sanki o döneme götürüyor.

MEKAN

Önceden bayılarak izlediğim çoğu dizi nostaljik bir havaya sahip olup bu dizide de aynı şekilde insanı eskilere götüren, şehirden uzak, mükemmel bir doğa ile uyumlu şatafatlı yapıların bulunduğu yerlerde geçiyor. 


İzlerken neresi olduğunu merak edip araştırdığımda dizinin İngiltere'de bulunan Oxfordshire ve Wiltshire kontluklarında çekilmiş olduğunu öğrendim. Buraların resimlerine detaylı şekilde baktığımda söyleyecek laf bulamadım, sadece çok imrendim ve orada olmak istedim.


KOSTÜMHem dizide hem kitapta, yaşanılanların tam olarak hangi dönemde geçtiğine dair kesin bir bilgimiz olmasa da dizide geçen at arabalarından, karakterlerin birbirine yolladığı mektuplardan ve telefonun kullanılmamasından, dizide geçen kıyafetlerden ve tabi ki Jane Austen'ın bu kitabı 1813 yılında yayınlamasından dolayı 1750lili yıllar olarak varsaymaktayım, kesin olmamakla birlikte. Bunu göz önüne alaraktan kıyafetler yine nostaljik bir hava veriyor. Kızlar genelde uzun rahat görünümlü, bol elbiselerine uyumlu şapkalarıyla beni imrendiriyor. Dolabımda bulunan dar kot pantolonları, rahatsız edici birçok kıyafeti çöpe atıp bir sürü bu elbiselerden almamı isttettiriyor. Fakat erkeklerin giydikleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Dönemini yansıttığından hiç kuşkum yok, ama o beyaz çoraplar, üst üste giyilen ceketler, paltolar kızlar kadar rahat hissettirdiğini hiç sanmıyorum!Diğer dizi incelemelerimi görmek isterseniz: link
Kaynaklar:

6 yorum

 1. Kitabını çok severim. Filmini de kitabı kadar olmasa da sevmiştim. Dizisiniyse izlemedim ama izlerim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filmini de ben izlemedim ama kitabı beğendiysen diziyi beğeneceğini düşünüyorum:)

   Sil
 2. Kitabını okumuştum.2005 yılında çekilen filmini de izlemiştim.Ama filminden pek keyif alamadım.Kitabın özeti gibi bir şey olmuştu.Dizisini biliyorum, bir türlü izleyemedim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filmini izlemedim ama dizi kitap ile çok uyumlu. Tavsiye ederim kitap hoşuna gittiyse:)

   Sil
 3. heeey austen ile ilgili bütün dizileri ve filmleri izlediğimi sanıyordum. firth in oynadığı bu diziyi bilmiyorum heeey saol izleriiim :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.