📚 Mina Urgan - İngiliz Edebiyatı Tarihi

Mart 21, 2020

Yazı İçeriği
➩Kitap ile ilgili genel bilgiler
➩Yazar hakkında
➩Kitap değerlendirmem


Genel Bilgiler

Kitap ismi: İngiliz Edebiyatı Tarihi
Yazar: Mina Urgan
Kitabın yazım tarihi: 1986-1993
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Yayınevi tarafından yayınlanan tarih: 2003
Tür: Edebi Eleştiri, Edebiyat tarihi, Edebiyat
Sayfa sayısı: 1831
Kitaba başlama tarihim: ? (Bölümüm İngiliz Dili ve Edebiyatı olduğundan dolayı okuldaki konularla beraber kitabı okuduğum için tam tarihini hatırlamıyorum)
Kitabı bitirme tarihim: 21.03.2020
Puan: 5/5


Kitap Mina Urgan tarafından 1986 ile 1993 yılları arasında beş cilt olarak yazılmış bir kitap. Yapı Kredi Yayınları ise bu beş ciltlik kitabı tek bir kitap altında toplamış. İsminden de anlaşılacağı gibi kitap İngiliz Edebiyatı tarihini eleştirilerle beraber anlatıyor.

Yazar Hakkında

Mina Urgan
Yazının devamını okumak için metnin yanındaki kaydırma çubuğunu aşağıya doğru çekiniz. Bilgiler haberler.com sitesinden alıntıdır. Hızlıca ulaşmanız için paylaşmış bulunmaktayım.Prof. Dr. Mina Urgan Türk Yazar, Filalog, Profesör, Çevirmendir.
Mina Urgan 1 Mayıs 1915 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Mina Urgan biyolojik babası Şair Tahsin Nahit'i hiç tanımamıştır. Babasının ölümünden sonra annesi Yazar Falih Rıfkı Atay ile evlenmiştir.
Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ndeki öğreniminden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi bölümünü bitirdi. Aynı fakültenin İngiliz Filolojisi bölümünde Doktarasını da yapan Urgan, “Elizabeth Devri Tiyatrosunda Soytarılar” isimli çalışmasıyla 1949‘da Doçent ünvanını aldı. 1960 yılında ise Profesör olarak öğretim üyeliği görevine devam eden yazar, 1977‘de İstanbul Üniversitesi’nden emekli oldu.
Mina Urgan İngiliz edebiyatının en önemli eserlerini Türkçeye kazandırmıştır. Mina Urgan’ın eserlerini Türkçeye kazandırdığı yazarlar arasında Thomas Malory, Henry Fielding, Balzac, Aldous Huxley, Graham Greene, William Golding, John Galsworthy ve Shakespeare gibi önemli isimler vardır. Özellikle Shakespeare ve Virginia Woolf incelemeleri akademik çevrede büyük ses getirmiştir.

Mina Urgan kendisine ait anılarını ve gezilerini kaleme aldığı iki kitabı “Bir Dinozorun Anıları” ve “Bir Dinozorun Gezileri” kitapları YKY tarafından defalarca kez yeniden basılmış ve okuycular tarafından yoğun ilgi görmüştür.
Urgan, akademik çevrecelerle Türkçeye ve İngilizce’ye olan hakimiyetiyle, edebiyata kazandırdıkları sebebiyle duayen olarak kabul edildi.
“İngiliz Edebiyatı Tarihi”, “Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas Moore”, “Virginia Woolf İncelemesi”, “D. H. Lawrence İncelemesi”, “Shakespeare ve Hamlet İncelemesi” eserleri hem edebiyata hem de akademiye önemli katkı olarak kabul edildi.
Mina Urgan’ın tiyatrocu Cahit Irgat olan evliliğinden Mustafa Irgat ve Zeynep Irgat adında iki çocuğu oldu. Ancak Urgan daha sonra boşandı.
18 Nisan 1999 tarihli milletvekilliği seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi‘nden milletvekili adayı olan yazar, 1993 yılında Altın Kitap, 1996 yılında da Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü‘nün sahibi oldu.
Mina Urgan, 15 Haziran 2000 yılında ardında birçok önemli çalışma ve kitap bırakarak hayata gözlerini yumdu.

Değerlendirmem

Kitap Türkiye'de İngiliz Edebiyatı tarihini türkçe olarak anlatan en kapsamlı, en detaylı, en güzel kitap şu anda. Özellikle İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencileri için inanılmaz bir nimet diyebilirim. Her İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisinin elinde bulunması gereken bir kitap. Öğrencilerin dışında tabiiki tarih severlerin, edebiyata meraklı olanların da okuyabileceği bir kitap. Ben kitapta hiçbir eksik göremedim. Anlatımı sade ve çok akıcı. Kitabın tasarımı da oldukça hoş. Cilti kitap. Harika gerçekten.

14 yorum

 1. Mina Urgan okumayı istiyorum, muhtemelen önce Bir Dinozorun Anıları'nı okurum. İngiliz edebiyatını seviyorum ama 5 cilt olması gözümü korkuttu :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Edebiyat tarihine ilgin varsa ya da edebi eserlere karşı, beş cilt bile olsa su gibi okunabilecek bir kitap:)

   Sil
 2. Ah "bir dinazorun anıları" ne muhteşem bir kitaptı. Eminim bu da çok değerli bir eser. Tanıtımın için teşekkürler 🙏🌷

  YanıtlayınSil
 3. mina urgan'ın kitaplarıyla lisede tanışmıştım. hayranı olduğum kadınlardan. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben ünide bölümüm sayesinde tanıştım açıkçası, baya iyi cidden :)

   Sil
 4. Değerli bir yazar. "Bir Dinozorun Anıları" kitabını okumuştum. "İngiliz Edebiyatı Tarihi" ni de güzel incelemiştir, eminim.

  YanıtlayınSil
 5. Hımm dile kolay 7-8 yılda 5 cilt kitap,hem de ingiliz edebiyatı hakkında,müthiş..Mina Urgan değerli bir yazar,emeğinize sağlık..😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlgisi olmayanlara tabii ki işkence gibi gelebilecek bir kitap, konusu açısından yani :)

   Sil
 6. heeey bu kitabın da bu yazarın da hastasıyım yaaa :) feriha hanım öyküsü yazıyom yaa, feriha hanım, istanbul edebiyatta okuyo işte 70 yıl önce filan, mina urgan o zaman edebiyat öğretmeniii, öykünün yeni bölümlerinde de söz etcektim bu yazardan :) yanii, nefis kitaplar okuyon seen, çünkü bölümün iyiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haha sağol Deep, senin Feriha'yı da okuyacağım bir ara:)

   Sil
 7. geçen yazmıştım gördün müydü, bilmiyom, gözde türker, okuyan muggle arkadaşımız, izmir 9 eylülde dil bölümünü bitirdi, ilk çevirisini yaptı, hem de felsefe :) nietsche :) sen de işallah ilerde yapcan böyle şeysiler ki heyoooo :)

  http://okuyanmuggle.blogspot.com/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaa çok sevindim. Daha ben çeviri dersi bile almadım ama blogumda 6 sayfalık bir öykünün çevirisini yapıyorum, paylaşacağım bitince. Türkçesini bulamadıydım nette de ben çevireyim bari demiştim:D

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.