📚 Okunmamış Kitaplar

Mart 13, 2020

Yeni bir etkinlik başlamış. Ben bu etkinliği Deep'in  SADE VE DERİN blogunda gördüm. Etkinlikle ilgili detayları onun sayfasından okuyabilirsiniz: link
Etkinliğin amacı hem kitap paylaşımı hem de okumadığımız kitapları bir düzene sokmak için kitaplığımızda okunmamış kaç kitabımız olduğu soruluyor.
Şu anda ben öğrenci evimde olduğumdan dolayı çok fazla yok. Fakat korona virüsü nedeniyle üniversitelere üç haftalık tatil verildi. Ben de dedim madem kendimizi izole ediyoruz, öyleyse tamamen edelim diyerekten bu üç haftalık tatili bol bol kitap okuyarak, oyun oynayarak, dizi/film izleyerek geçirmeye karar verdim.
Gelelim şimdi tatilde okumayı planladığım kitaplara; özellikle bir tanesi varki şu anki durumumuzu sanki önceden öngörüp yazılmış gibi. Nedenini kitabın açıklamasını yaparken anlarsınız. İşte benim tatilde okumayı planladığım kitaplar:
Şu anda Thomas More'un Utopia'sını okuyorum ve ardındanda sırasıyla;

 1. Stephen King - Mahşer,
 2. Frank Herbert - Dune,
 3. J.R.R Tolkien - Silmarillion,
 4. Herman Melville - Moby Dick,
 5. William Dean Howells - The Rise of Silas Lapham ve son olarakta
 6. Cathryn Michon - İnsanın 8 Yeteneği 
kitabını okumayı planlıyorum. Kitapları okudukça burada detaylı görüşlerimi, incelemelerimi paylaşacağım zaten. O yüzden sadece ilk üçü ile ilgili kısa bilgiler vereceğim;

1. Stephen King - Mahşer
Açıkçası bu kitaba önceden birkaç kez başladım ama tamamıyla bitiremedim çünkü 1000 sayfa civarı. Fakat bu sefer kaldığım yerden başlayıp bitirmeyi düşünüyorum. Sonu nereye gider bilmiyorum ama başlarda sanki bugünler öngörülmüş gibi yazılmış bir salgından ve ülkenin kendini izole edilişinden bahsediliyor. Bunlar anlatılırken ve özellikle böyle bir durumun içindeyken sonunu çok merak ettim açıkçası. Önceden de ediyordum ama yaza saklamıştım. Rahat rahat okul yokken okuyayım diye.

2. Frank Herbert - Dune
Bilim kurgu tarzında bir kitap. Çok övülüyor. Hugo En İyi Roman Ödülü'ne ve Nebula En İyi Roman Ödülüne sahip. Arka kapak yazısından bir kısım;
Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok."
-Arthur C. Clarke
 DUNE ADIYLA BİLİNEN ARRAKIS GEZEGENİ, SONSUZA DEK ONUN VATANIDIR."
Frank Herbert, deneylerden çok deneysel yaklaşımların had safhaya ulaştığı, tür içerisindeki "iyi edebiyat iyi edebiyattır"cıları bir araya getiren yeni dalga bilimkurgu akımının en önemli temsilcilerinden. Türün tüm olanaklarını, suyunu çıkarana kadar kullandığı romanı Dune ise bilimkurgu kelimesinin karşılığını tek başına doldurabilecek nitelikte olan sayılı romanlardan...

3. J.R.R TOLKIEN - SILMARILLION
J. R. R TOLKIEN öldükten sonra oğlu Christopher Tolkien tamamlamıştır bu eserini. Fantastik bir hikaye. J.R.R Tolkien'ın epik Orta Dünyasını anlatır. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'nden sonra okunması önerilir genelde. 

15 yorum

 1. bende etkinligi degerli arkadaşımız deep te gördüm ama okumadıgım kitap yok evimde

  YanıtlayınSil
 2. Ay ben yapsam çarşaf çarşaf fotoğraf koymam lazım:)

  YanıtlayınSil
 3. İyi okumalar Zeynep'ciğim :))

  YanıtlayınSil
 4. Sağlıklı ve keyifli okumalar diliyorum...

  YanıtlayınSil
 5. Mahşer ve Dune'u merak ediyorum ben de. Mahşer baya kalın bir kitaptı. Şu sıra bir arkadaşım okuyor. Haliyle bahsi açılınca da merakım artıyor :) Dune ise bayadır okumak istediğim bir kitap. İyi okumalar dilerim :)

  YanıtlayınSil
 6. Dune serisini merak ediyorum ben de, keyifli okumalar :))

  YanıtlayınSil
 7. ya bu şekilde araştırma merkezinden sızan virüs romanları okudum, dean koontz romanlarında var. dune süper süper yaa :) bak orası aslında orta doğu imiş :) kitap oyun film dizi, oh ne güzel tatiiil :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Virüs kitapları çokta ilgimi çekmiyor açıkçası. Sadece Mahşer'i Stephen King yazmış olduğundan ve önceden başlayıp bitiremediğimden dolayı merak ediyorum, öneriler için sağol yinede :)

   Sil
 8. Okunmamış ne çok kitabım var benim, galiba kitaplığın yarısı bu şekilde bekliyordur. Belki bir gün bitirebilirim. Kitap almayı uzun bir süre bırakmam lazım ama :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.