🙏 Pozitif Bir Yazı

Mart 17, 2020


Koronavirüsüne karşı hiçbir şekilde pozitif bakış açım yok. O kadar insan öldü, önlem alınmadı vesaire. Yeni bir virüs çıktı ve insan nasıl zayıf bir varlık ki hemen teslim oluverdi. Fakat bu olaylar olurken aynı zamanda da bazı pozitif gerçeklikler var. İşte bu pozitif gerçekliklerden bir tanesini İtalyan psikolog Francielle Morelli çok güzel bir şekilde ifade etmiş:

"İnanıyorum ki evren, kuralları tepetaklak geldiğinde, bunları düzeltmenin bir yolunu bulur.
Birçok anomaliyi ve paradoksu yaşadığımız bu günler düşündürücü…
Küresel ısınmanın çevreye yarattığı zararların endişe verici boyutlara ulaştığı, Çin ve onu takip eden birçok ülkenin bloke olmak zorunda kaldığı bir dönemde, ekonomi yerle bir olurken hava kirliliği önemli oranda azalmakta; hava düzelmekte, maske kullanmak zorunda kalırken aslında daha temiz bir nefes almaktayız.


Dışlayıcı politikaların ve ideolojilerin, tarihimizdeki aşağılık bir dönemi anımsatarak tüm dünyada artmaya başladığı bu tarihi noktada, bir virüs gelir ve bizi dışlanan, tecrit edilen, sınırlarda bloke edilen ve hastalık taşıyan yapar. Hiçbir suçumuz olmasa da. Beyaz, batılı ve business class yolcusu olsak da.

Üretime ve tüketime dayalı bir toplumda, günde 14 saat ne olduğu belli olmayan bir amacın peşinde, Cumartesimiz, Pazarımız, takvimde kırmızı ile belirtilmiş tatillerimiz olmadan koşarken, bir anda ‘Dur’ karşımıza çıkar. Evde, günlerce, dururuz. Karşılık ya da para ile ölçmeye alıştığımız, gerçek değerini hatırlamadığımız ‘zaman' ile hesaplaşmamız başlar. Hala onunla neler yapabileceğimizi hatırlıyor muyuz?

Çocuklarımızı büyütmeyi, öyle gerektiği için, başka kişilere, kurumlara devrettiğimiz bir dönemde virüs okulları kapatır, bizi alternatifler yaratmaya, anne ve babayı tekrar çocukları ile birlikteliğe zorlar. Tekrar aile olmaya mecbur bırakır.

İlişkilerin, iletişimin, sosyalleşmenin virtüel dünyanın sosyal medyasında gerçekleşerek, bizi yakın olduğumuza dair bir yanılsamaya ittiği bu dönemde virüs bizden gerçek yakınlığı çalar: kimse birbirine dokunamaz, öpemez, sarılamaz; birbirine uzak ve dokunamamanın soğukluğunda kalırız. Bunların anlamını ve önemini ne kadar göz ardı ettik?

Herkesin kendi bahçesini düşünmesinin kural olduğu bu dönemde virüs bize açık bir mesaj yollar: tek çıkış yolu aitlik duygusu, topluluk bilinci, başkasını düşünmek, kendinden daha büyük bir şeyi korumak ve onun tarafından korunmak. Paylaşılan sorumluluk, attığın adımın sadece kendi kaderini değil etrafındakilerinkini de belirlemesi; ve senin kaderinin de onlara bağlı olması.

Öyleyse cadı avını, kimin suçlu olduğunu, sebebini düşünmeyi bırakır, onun yerine kendimize bundan neler öğrenebileceğimizi sorarsak, öğrenecek ve yapacak çok şeyimiz olduğuna inanıyorum.

Çünkü belli ki evrene ve onun kurallarına borcumuz çok ve bize bunu bir virüs bedelini ödeterek hatırlatıyor."

Yazı ne kadar pozitif bir gerçeklik olsa da bunun ardında daha acı bir gerçek var ki o da her şey normale döndüğünde her şey gerçekten de normale dönecek, yani insanlar eski tamamen bozulmuş hayatlarına kaldığı yerden devam edecek. Bir süreliğine de olsa buna inanmak fena olmaz ama sanırım.

Kaynaklar
Resim: PNGTree

6 yorum

 1. Haklısınız da. İnsan balık hafızalı ne yazık ki. Covid-19 dünyada belki onbin kişiyi yaşamdan koparacak fakat sonra herşey unutulup eski bozuk düzenimize döneceğiz. Ders çıkarsak, bize bir nebze faydası dokunsa keşke. Korkarım bir kaç ay sonr aslımıza döneceğiz. Yine sömürü düzeni devam edecek, para bizi yönetmeye devam edecek. Sizin positif yazınız da tatlı bir anı olarak sayfanızda kalacak, ta ki yeni bir virüs ortaya çıkana dek:)

  YanıtlayınSil
 2. altı çizili yerlere özellikle katılıyorum... bugünlere bu kadar çabuk getirmeseydik keşke hayatımızı

  YanıtlayınSil
 3. Malesef ki ilk yoruma katılıyorum. İnsanlık hiçbir şeyden ders çıkarmayan şımarık bir çocuk gibi. Ateşten eli yansa da bir süre sonra elini yine o ateşe götürebilecek kadar da ahmak. Evet, ahmak. Sadece bu olay değil, tarih boyunca pek çok olay yaşandı. Ders çıkarıldı mı? Hayır. Bu olayın da türevlerine ekleneceğini, yaşandı bitti dosyalarından biri olacağını düşünüyorum. Belki bu bakış açım bir hayli karamsardır ama oldukça realistik de. Dünyaya realistik bakamazsak yaşayamayız çünkü. Neyse, ama özellikle de yazındaki ilk alıntıyı sevdim. Doğruluk payı da var üstelik. İşte 'dur' tabelasına takıldık. Bir süre nefes alıp 'nefes verebiliriz.' Ama sorun şu ki aldığımız nefes virüslü. Şu kelimeyi sıkça kullanıyorum artık: Trajikomik.

  YanıtlayınSil
 4. Maalesef hiçbir zaman yaşanan hiçbir şeyden ders çıkarmıyoruz. Hastalık bitince herkes eski düzenine geri dönecek ve her şey unutulacak ne yazık ki.

  YanıtlayınSil
 5. corona virus belkide biz insanogluna bir ders sonrası bize kalmış yine anlayanlar ve hiç bişi olmamış gibi devam edenler

  YanıtlayınSil
 6. ah ya tüketimden uzaklaşmalıız yaaa.

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.