Frank Herbert

Nisan 25, 2020

Frank Herbert

(1920-1986)

Frank Herbert'i ben yenilerde tanıdım. Yengemin "Dune" adındaki kitabı bana hediye etmesiyle. Aslında Dune çok eski bir kitap olmasına rağmen ve bilim kurgu edebiyatı arasında en bilinen kitaplar arasında olmasına rağmen ben önceden duymamıştım. Çok şey kaybetmişim! Dune kitabının arkasında gördüğüm Arthur C. Clarke'ın (mucit ve bilim kurgu yazarı) bu kitapla ilgili bir eleştirisi var:

"Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok."

Bu alıntıyı gördüğümde kendi kendime hadi canım! dedim ve kitabı hemen alıp çok büyük bir merak içinde okumaya başladım. Böylelikle Frank Herbert'in dünyasıyla tanışmış oldum. Frank Herbert'in kitaplarının incelemelerini paylaşacağım için burada sizinle hayatını kısaca paylaşmak istiyorum. Vikipedi'den toplamış olduğum bu bilgilerin en altında da benim bu yazara ait paylaştığım kitapları görebilirsiniz.

Frank Patrick Herbert (8 Ekim 1920 - 11 Şubat 1986), Amerikalı bilimkurgu kitapları yazarı.Romanlarıyla ünlü olmasına rağmen, kısa öyküler yazdı ve gazeteci, fotoğrafçı, kitap eleştirmeni, ekolojik danışman ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Tacoma Washington'da dünyaya gelmiştir. Küçüklüğünden beri yazar olmak istemiştir. 1938'de üniversiteden mezun olmuş, 1939'da Glendale Star adlı gazetede yazarlık kariyerine başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında yazarlığa altı ay kadar ara vermiş ve Amerikan Donanması'nda fotoğrafçı olarak çalışmıştır, ancak bu görevi sağlık sebepleri ile ordudan ayrılması gerekmiştir.

Herbert'in ilk bilim kurgu öyküsü Looking for Something, aylık olarak Samuel Mines tarafından düzenlenen bir dergi olan Startling Stories'in Nisan 1952 sayısında yayınlandı.

Frank Herbert'in roman yazarlığı kariyeri 1955'te yazdığı Denizdeki Ejderha (The Dragon in The Sea) ile başlamıştır. Adını duyuran ve en önemli eseri olan Dune serisi için ilk araştırmalarına 1959 yılında başlamış ve kitabı tamamlaması altı yıl sürmüştür.

Dune adlı ünlü bilimkurgu serisi ile tanınır. Tarihte verilen ilk Nebula Ödülü’nü kazanan yazarın Dune ile kazandığı bir de Hugo Ödülü bulunmaktadır. Roman, tüm zamanların en çok satan bilim kurgu romanı unvanını almıştır.[1] Uzak bir gelecekte kurulan ve insanlığın uzun zamandan beri yıldızlararası seyahat geliştirdiği ve binlerce farklı dünyaya yerleştiği bir gelecekte geçen romanda, insan türlerinin uzun vadede hayatta kalması, insan evrimi, gezegen bilimi ve ekolojisi ve din, politika, ekonomi ve gücün kesişimi gibi karmaşık temaları araştırıyor.

Blogumda bulunan kitapları


6 yorum

 1. İthaki bilim kurgu klasiklerinin ilk çevirilen kitabı .
  Ben virüsten önce ithaki bilim kurgu klasiklerinin kitaplarını okuyordum .
  Bu kitap digerlerinden daha pahalı diye almamistim .
  Simdi de bu serinin dizisi çekiliyor bildiğim kadarıyla

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet kitap ile ilgili detayları incelemesini yaparken paylaşacağım:)

   Sil
 2. ilk defa duydum. ama öğrendiğime çok sevindim. yüzüklerin efendisi ile kıyaslanabilecek kadar iyiyse baya sağlam bir kitap olmalı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle düşünerek çok merak edip bir çırpı da okudum. İncelemesini de ayrıyetten yapacağım zaten, okumanı tavsiye ederim:)

   Sil
 3. dune okuduum, orta doğu yu anlatıyoo. oyunu da var, eski bir filmi var öğütlerim çok iyi, ayrıca yanılmıyorsam yeni bir dizisi başlıyoooo :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet filmini duydum, sevgilim de kitabı okuduktan sonra beraber izleyeceğiz, teşekkürler bilgiler için=)

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.