Hayaller Alemi

Nisan 27, 2020


"Hayal etmek mi, elde etmek mi? Elde edince hayal ettiğimiz, o hayale ulaşmak için çabaladığımız günleri unutuyor muyuz? Elde edilen şeyin değeri zamanla azalıyor mu?" Hayal kurmayı çok severim. Hatta öyle severim ki bir zamanlar üzerinde çok düşünmüştüm. Nasıl hayal ediyoruz? Şuracıkta görmek istediğimiz herhangi bir şeyi nasıl saydam, belirsiz ve bir o kadar da canlı bir şekilde görebiliyoruz? Düşünüyordum, mesela bir elma hayal ediyorum. Az ilerideki masamın üzerinde, ama dikkatli düşündüğümde o orada değildi. Kafamın içinde bir yerlerde baktığım yer istediğim şeyle birlikte birleşip bana bir çeşit halüsinasyon gördürüyor. Ama bu kesinlikle baktığım yerde değil, beynimin içinde. Bunu uzunca düşündükten sonra bu işin içine iyice girerek bir çok araştırma yapmıştım. Bu konu derin bir konu ve asıl konumuzda bu değil zaten. Türkçe bulamadım ama şurada ingilizce bir makale var, konuyu güzel anlatıyor: The Science of Imagination Meraklısı burayı okuyabilir ya da belki de bu konuyla ilgili detaylı bir yazı yazarım.
Gelelim şimdi asıl konumuza... Hayal etmek mi, elde etmek mi? Ben hayal etmek ile elde etmenin karşılaştırılabileceğini düşünmüyorum. Çünkü elde edebileceğimiz şeyler bana kalırsa sadece amaçtır. Yani mesela deriz ki yüksek lisansımı Amerika'da yapacağım ya da yapmak istiyorum. Bu bir amaçtır. Çünkü şu anda daha yüksek lisansını okumuyorsun ve geleceğe yönelik olasılıklar arasından birini seçmişsindir. Ama dersek ki Yüksek lisansımı buradan ziyade Amerika'da yapabilseydim. İşte hayal etmek budur. Daha imkansız şeyleri düşlemektir hayal etmek. Mesela başta verdiğim örnek... Şurada bir elma olsaydı ne yerdim ama , elmayı hayal ettiğimize göre şu anda elmamız yok ve bir süre olması neredeyse imkansız. Hayal etmek ne kadar güzel olsa da elde etmek daha mutluluk verici. Hayal etmek daha çok olmayacak şeyler için umutlanmak, bir çeşit gerçeklerden kaçmak, bir çeşit gerçek hayattan kopup farklı diyarlara kendimizi atmak... Fakat ben yinede hayal etmeyi tercih ediyorum, çünkü hayal etmek, elde edeceklerimizin tersine sınırsızdır.


Bu şekilde düşündüğümüzde "Elde edince hayal ettiğimiz, o hayale ulaşmak için çabaladığımız günleri unutuyor muyuz?" bu sorunun yanıtı zaten bellidir. Elde edebildiğimiz şeyler sadece amaçtır. Bir gün bir Rock yıldızı oluruz ve deriz ki "tüm hayalim buydu ve şimdi buradayım!" Fakat rock yıldızı olmak için eğer bir sese sahipsen hayal değildir. Çünkü sesin vardır, bunu kullanır ve geliştirirsin. Ve bir besten çıktığında hayalden çok amacına ulaşmış olursun. Ama sesin yoktur ve bellidir ki hiçbir zaman bir rockstar olamayacaksın, işte bu hayaldir. Bir şey için çok çabaladığın zaman ve o gerçekleştiği zaman evet, çabalarım boşa gitmedi! diye oradan oraya zıplayarak sevinirsin ama zamanla rock yıldızı olmaya da alışırsın ve rock yıldızı olmadan önceki hayatından pek bir farkın kalmaz, müzisyenliğe karşı eski heyecanın gider ve geriye yeni yaşantın içerisindeki yeni hayallerin kalır.Hayal kurmak tabii ki her zaman kötü değildir. Sonuçta hayal gücümüz sayesinde bu kadar kitaplara, film seneryolarına, müziklere, resimlere ulaşabiliyoruz.


*Resimler yürüyüş yolumda çekilmiş resimlerdir.
*Ağaç ev sohbetleri hakkında detaylı bilgiler için: link

12 yorum

 1. Bıcır bıcır ne güzel anlatmışsın, ne de güzel süslemişsin fotoğraflarla yazını tatlı Zeynep :))

  YanıtlayınSil
 2. Koyduğun fotolar o kadar güzel ki siz mi çektiniz bu fotoları 😍😍😍
  Yazınız da çok hoş olmuşss❤
  Yazılarınızın devamını bekliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Esra, fotoğraflar bana ait evet, yürüyüş yolumdan. Çok teşekkürler:)

   Sil
 3. Fotoğraflar yazdıkları her şey harika olmuş

  YanıtlayınSil
 4. The accompanying photos of this article are beautiful.
  Being able to bring to dreamland ...

  Regards from Indonesia

  YanıtlayınSil
 5. Elinize sağlık:) Konu tartışmaya açık aslında. Ve sözcüklere yüklediğimiz anlamlara bağlı aklımızdan geçenler. Mesela elde etmenin düşünmekle ilgili bir amaç olduğunu söylüyorsunuz. Elde etmek aslında amaçtan ziyade bir sonuç değil midir? Bir de planlamakla hayal etmeyi birbirine karıştırıyoruz sanırım. Bence hayal etmek imkansızı istemekten daha ziyade gerçekleşmesi zor olan şeyleri hedefe koymak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elde etmek kelime anlamıyla, tek başına bir sonuçtur evet. Ama eğer sen elde etmemişsen ve elde etmeye çabalıyorsan o zaman henüz ortada bir sonuç yoktur ki, sonuca giden bir amaç vardır. Planlamakla hayal etmeyi kesinlikle karıştırmıyorum. Bir amaç uğruna plan yaparsın ama hayal kurmak aynı sizin dediğiniz gibi - ve aynı şekilde benim de yazımda dile getirdiğim gibi - neredeyse imkansız şeyleri hayal etmektir. Gözünüzden kaçmış sanırım, çünkü ben imkansız şeyler demedim, neredeyse imkansız dedim. Yani zor şeyler. İmkansız şeyler de hayal edilebilir, olması zor şeylerde dediğiniz gibi.

   Yorumunuz için teşekkürler:)

   Sil
 6. yaa fotiler o kadar güzel kiiii yazıyı bastırdı ayrıcaaa hayallerine kavuş ama sen noluuur :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hihi ben de çok beğenerek koydum, biraz bulanık olsalar daa... Teşekkür ederiim:)

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.