Dune - Frank Herbert

Mayıs 02, 2020

Yazı İçeriği

➤Kitap ile ilgili genel bilgiler
➤Yazar Hakkında
➤Alıntılar
➤Kitap yorumum


Genel Bilgiler

Kitap adı: Dune
Yazar: Frank Herbert
Kitabın orijinal dili: İngilizce
Kitabın orijinal adı: Dune
Eserin ilk yayınlanma tarihi: 1965
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çeviren: Dost Körpe
Yayınevi tarafından yayınlanan tarih: 7. Baskı, Eylül 2019
Tür: Bilim Kurgu, Kurgu, Fantezi, Klasikler
Sayfa sayısı: 707
Kitaba başlama tarihim: 14 Mart 2020
Bitiş tarihi: 29 Mart 2020
Yıldız:  ★★★★★
Arka kapak açıklaması:

Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok.
-Arthur C. Clarke

"DUNE ADIYLA BİLİNEN ARRAKIS GEZEGENİ, SONSUZA DEK ONUN VATANIDIR."

Frank Herbert, deneylerden çok deneysel yaklaşımları had safhaya ulaştığı, tür içerisindeki "iyi edebiyat iyi edebiyattır"cıları bir araya getiren yeni dalga bilimkurgu akımının en önemli temsilcilerinden. Türün tüm olanaklarını, suyunu çıkarana kadar kullandığı Dune ise bilimkurgu kelimesinin karşılığını tek başına doldurabilecek nitelikte olan sayılı romanlardan.

Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeni, evrende baharat adı verilen uyuşturucu maddenin çıkarıldığı tek gezegendi. Bir çöl gezegeni olan Dune'u, Padişah İmparator'un isteği üzerine Harkonnen Hanedanı yerine Atreides Hanedanı'nın yönetmeye başlayacak olması ise tüm değişimlerin başlangıcıydı. 

Baharatın sağladığı geleceği görme gücüne herkesten daha çok ihtiyaç duyan Uzay Loncası'nın sözünden çıkamayan Padişah'ın, güç delisi Harkonnenların ve öngörü gücüne rağmen Lonca'nın bile gelişini fark edemediği bir değişken vardı: Atreides Hanedanı'nın genç varisi Paul Atreides.

O, hem yıllardır beklenen kurtarıcıydı hem de yapılan tüm planların düğüm olduğu yegane insan. Uzun yıllar üzerinde çalışılan genetik deneylerin sonucu da olabilirdi, Fremen denen çöl kavminin mesihi de.

Dune, kuma gömülü kehanetlerin suya ulaşma mücadelesi.

 Yazar Hakkında

Frank Herbert

Yazar ile ilgili bilgilere ulaşmak isterseniz önceden yazarla ilgili paylaşmış olduğum gönderiyi inceleyebilirsiniz: link

Alıntılar

Bir hükümdarın zorlamayı değil, ikna etmeyi öğrenmesi gerektiğini söyledi.
Syf: 53
İyi bakılmış bir meyve ağacıyım ben, diye düşündü. Duygularım, yeteneklerim bana aşılandı, geliştirildi... meyvelerimi başkası toplasın diye.
Syf: 61
Arzulanan bir şeyin yakında olması, insanı aşırı haz düşkünlüğüne iter. Tehlikeli bir yoldur bu.
Syf: 110
"Korku katilidir aklın. Korku, mutlak yıkım getiren küçük ölümdür. Korkumla yüzleşeceğim. Onun etrafımdan ve içimden geçip gitmesine izin vereceğim. Ve geçip gittiğinde, onun izlediği yolu görmek için iç gözümü kullanacağım. Korkunun geçtiği yerde hiçbir şey olmayacak. Yalnızca ben kalacağım.
Syf: 317
 "Zihin baskı altındayken pozitif veya negatif yöne gidebilir: açılabilir veya kapanabilir. Zihni bir spektrum olarak düşünün; negatif ucunda bilinçsizlik, pozitif ucundaysa hiperbilinç vardır. Zihnin baskı altında hangi yöne gideceğini belirleyen başlıca faktör, kişinin aldığı eğitimdir."
Syf: 359
"Sürekli fedakarlık gerektiren, hırgürün eksik olmadığı bir evde yaşayacağıma, huzur içinde birkaç kuru lokmaya talim etmeyi yeğlerim".
Syf: 339
Kanunlar ve görevler din çatısı altında birleştiğinde, insan asla tamemen bilinçli olamaz, asla kendinin tamamen bilincine varamaz. Asla tam bir birey olamaz.
Syf: 548
"...insanları davranışlarına göre değerlendir. Ne yapacaklarına dair tahminlerine göre değil."
Syf: 603

Kitap Yorumum

Bir Çöl Gezegeni Dune, altı kitaplık bir serinin ilk kitabı. Yazar hakkında bilgi verirken söylediğim gibi arkasında yazan açıklama bu kitaba olan merakımı çok arttırmıştı: "Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok." -Arthur C. Clarke 

Gerçekten bu şekilde mi diyerek elime alıp büyük merakla kitabı okudum. Yüzükler Efendisi'nde olduğu gibi büyük bir hayal gücünün ürünü olarak çıkmış ırklar ve yepyeni bir gezegen, yepyeni bir harita okuyucuyu gerçekten şaşırtacak derecede.

Yepyeni bir gezegenin betimlenişi, yeni ırkların tanıtımı çok başarılı. Akıcı, sade bir anlatımı var. Tam puan vermemek elde değil. Fakat ne kadar iyi, ne kadar kaliteli olursa olsun Yüzükler Efendisi ile karşılaştırılabilir mi emin değilim. Belki de bunu tüm seriyi okuduktan sonra göreceğim. Çünkü bu ilk kitabı çok büyük bir beğeni ile okusam da Yüzükler Efendisi kadar içine girdiğimi söyleyemem. Zaten Dune, Yüzükler Efendisi kadar da bilinen bir dünya değil. Bunun nedeni de tartışılır. 

Dune'un çok beğenilmeyen (1984 yapım, imdb: 6,5) bir filmi var. Ayrıca yeni bir film ve dizisi yapıldığı da söyleniyor. 1984 yapımı filmini ben izlemedim. Onu izledikten sonra ayrıca ele alacağım. Diğerleri çıktığı zaman 1984 yapımının aksine insanları içine alabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Okumalı mısınız? KESİNLİKLE

4 yorum

 1. Bilim kurgu klasiklerini çok severim. Bu kitabıda uzun süredir okumak istiyordum ama bir türlü okuyamamıştım.

  YanıtlayınSil
 2. Dune serisi hep okumak isteyip bir türlü okuyamadığım bir seri .
  Siz de böyle anlatınca ...
  Bir an önce okumalıyım .
  Şu virüs bitsin inşAllah bu seriye başlayabilirim .
  Hayırlı ramazanlar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilim kurgu seviyorsanız mutlaka okumalısınız...

   Size de hayırlı ramazanlar:)

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.