İngilizce Sözlük Önerisi: Oxford Wordpower Dictionary

Mayıs 26, 2020


GENEL BILGILER
Sözlük adı: Oxford Wordpower Dictionary English-Engish-Turkish
Baş Editör: Janet Philips
Sözlüğün ilk yayınlanma tarihi: 2012
Yayınevi: Oxford University Press
Editör ve Türk Danışman: Sema Kan
Çevirenler: 
Sedat Akayoğlu
Tercan Değerli
Abdullah Karaakın
Tür: Sözlük
Sayfa sayısı: 887
Puan: 4,5/5

DEĞERLENDİRMEM

İnternet ortamında her şey daha kolay ve hızlı diye sözlük kullanmıyordum. Ama ben her zaman elektronik bir alete bakmaktansa kitapları tercih eden biriyim. Ders çalışırken internet üzerinden sözlüğe baktığımda bazen konsantrasyonumun bozulduğu oluyordu. Ayrıca elimde de hiç sözlük yoktu. Bu yüzden ben de dedim en iyisi sözlük alayım. Bir kitabı karıştırmak, araştırmak her zaman benim daha hoşuma gider. Bilgi bulmak konusunda da bu şekilde. Mesela ansiklopedi de almayı düşünüyorum bir sürü. Gelelim şimdi Oxford Word Power English-English-Turkish sözlüğüne. Pahalı bir kitap bunu söylemeliyim. Alırken acaba değecek mi diye düşünmeden edemedim. Aslında Oxford Üniversitesi'nin paylaştığı kitapları bilirim, hepsi çok kalitelidir fakat yine de merak etmeden edemedim. Geldiğinde hiç pişman olmadım. Mükemmel derecede detaylı bir sözlük. Aradığınız kelime ile ilgili detayları ve kimilerinin resimleri bile var. Ayrıca CD'de mevcut. Örnek vermek gerekirse, rastgele bir sayfa açtım. Domuz anlamına gelen "pig" kelimesini gördüm ( 566s ) Önce ingilizce olarak anlatılmış, sonra ingilizce örnek verilmiş ve ardından da türkçesi yazılmış. Bir de kutu verilmiş bu kutu da domuzların erkeklerine "boar", dişilerine "sow" ve genç domuzlarına "piglet" dendiği yazılmış. İşte bu kadar detaylı! Kitap biraz ağır ve cep boyutunda değil, normal kitap ebatlarında diyebiliriz. Sadece bu konu biraz olumsuz oldu bende. Çünkü sözlüğümü her yerde taşımayı düşünüyordum. Yine taşıyacağım ama biraz ağırlık yapacak. Beş üzerinden dört buçuk vermemin tek nedeni bu.

CD'sine gelecek olursak; cd'de yine kitapta bulunan tüm kelimeler bulunuyor. Ama ayrıca da bir sürü özellikleri var. Mesela resim (picture) kısmı var. Buradan yanda bulunan bir kelimeye tıkladığımızda resim/ler geliyor ve o kelimeyi çok detaylı bir şekilde anlatıyor. Mesela "flower" (çiçek) kelimesine tıkladığımda karşıma bir papatya geliyor ve yapraklarından köküne kadar bir bitkinin bütün kısımlarının ingilizcesini anlatıyor. Sonra test bölümü var. Kelime bilgini sınayabiliyorsun. Bunun dışında oyun, konulara göre kelime öğrenme, programın cin versiyonu (küçülüp cinden çıkan bir bilgi yığınına dönüyor) gibi bir çok özellik barındırmakta.


İngilizce sözlük almayı düşünürseniz bunu kesinlikle öneriyorum.

Yorumlar

 1. Tanıtımın için teşekkürler :) Sözlüğün en güzel yanı, aradığın şeyin dışında şeyler de öğretebilme potansiyeli :) Bu arada demek ki "Winnie the Pooh" çizgi filminde domuzun adı bundan dolayı Piglet'miş :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle...
   Ben de ilk okuduğumda aynı şeyi düşünmüştüm Piglet ile ilgili. Yorumunuz için ben teşekkür ederim, sevgiler:)

   Sil
 2. eveet hıhıms güzel sözlük. oxford learners da güzel. en sevdiğim iki sözlük isee, ingilizce türkçe ve türkçe ingilizcede redhouse sözlükleri, dört beş tane, yeşil, kırmızı, turuncu fikan, kalın osmanlıcası da nefis, çeviri yaparken en iyisi redhouse bencesi, ingilizceden ingilizceyede ise merriam webster çok iyiiii yaaa :)

  YanıtlayınSil
 3. İşin uzmanından gelen bu tavsiye başımın tacıdır. Çok yönlü ve çok açıklayıcı görünüyor. Bizim ufaklık için almak isterim. Teşekkür ederim Zeynep'ciğim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim,çocuğunuz için çok faydalı olacağına eminim!

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.