Karantina Günlüğü #5: Değişim

Mayıs 30, 2020


Bu beşinci ve muhtemelen ya da umuyorum ki son karantina günlüğüm olacak. Çünkü bir haziranda normal hayata dönmek için adımların atılacağı söyleniyor. Bu sırada ben de bir vize dönemini bitirmiş bulunuyorum. Çok sıkıcı ve bunaltıcı bir süreçti açıkçası. Sınav yerine hep ödevler verildi. Sınavlara alıştığımızdan olacak ki ödevler daha bir zorlayıcı oldu benim açımdan. Bugün son günüydü. Hepsini yolladım kurtuldum. Ama şimdiden final ödevleri de verilmeye başlandı. Onlarda genel olarak diğer ayın sonuna kadar süresi olacak gibi.

Finallere başlamak için kendime iki üç gün kadar süre veriyorum. Ayrıca biraz kişisel bakım yapmaya ihtiyacım olduğuna karar verdim. Davranışlarıma bir bakım daha çok. Bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Bu değişmesi gereken şeyler benim için çokta kolay olmayacak şeyler olacak. Çünkü yılların alışkanlıkları... Ve kimileri de daha çok sorumluluk içeren görevler olacak.

1. Sabah Yürüyüşü
Yaklaşık bir iki haftadır altı buçukta uyanıyorum. Normalde uzun süredir sekiz gibi uyanıyordum. Benim uyku düzenim böyledir. Beynimde bir alarm kurulu olur ve bir gün farklı bir saatte uyandığımda uzun süre o saatte gözlerim şak diye açılır, daha da kapanmaz. Uyanır uyanmaz kahvaltı yapamam. En az yarım saat, bir saat geçmesi gerekir. Bizimkilerde daha geç uyanır zaten. Bu süre içinde genelde kahve koyup oyun oynarım, oynardım.

Akşamları annemle yürüyüşe çıkarım genelde. Fakat bundan sonra sabah uyandığımda kendime geldikten sonra yürüyüşe çıkmayı planlıyorum. Zaten çok erken kalkıyorum. Ayrıca akşamları da genellikle yürüyüş mü yapsam yoksa fitness mı derdinden de bu şekilde kurtulmuş olacağım. Çünkü akşamları yürüyüş yaparsam fitness yapmak için, fitness yaparsam yürüyüş yapmak için gücüm kalmıyordu. Böylelikle sabahları yürüyüşümü yaparak akşamları da sporumu yaparım.

2. Yatakta Telefon Kullanımı
Aslında sadece yatakta değilde genel olarak her boşluğumuzda telefonu elimize alıp sürekli gereksiz şeylere ilgimizin kayması çok hoş değil. Ama şimdilik sadece yataktaki zamanım için uygulayacağım bunu. Yani uyumadan önceki bir iki saat gibi. Telefona ya da bilgisayara bakmak yerine yararlı şeyler okuyacağım.

Bunu zamanla günlük hayatımda da uygulayacağım. Günde belki bir kere Instagram'a gireceğim. Hem daha sağlıklı hem de o zamanlarımı daha yararlı bir şekilde geçireceğim.

3. Kahve Tüketimi
İlk kısımda dediğim gibi her sabah türk kahvesi içiyorum. Eskiden Nescafe içerdim ama çok fazla zararı olduğunu öğrendiğimde onun yerini türk kahvesi aldı. Fincan bardağıyla değil ama Nescafe bardakları var, onlarla günde genelde iki bazen üç bardak türk kahvesi içiyorum. Ama hem kahvaltıdan önce içmenin hem de iki fincandan fazlasının mideye zarar verdiğini öğrendiğimden dolayı bundan sonra günün daha ilerleyen saatlerinde ve sadece bir bardak içmeye karar verdim.

4. Yoga
Yogaya hiç ilgim olmamasına karşın yengemin bu tarz şeylerle uğraşması üzerine benim de ilgimi çekmeye başladı. Yogaya da bir yerden başlamayı düşünüyorum. Ve faydasını görebilecek miyim çok merak ediyorum!

5. Daha Az Et, Daha Fazla Sebze
Hani diyorlar ya insanlar hem etçil hem otçul diye, ya ben insan değilim ya da bu insandan insana değişiyor. Çünkü ben oldum olası et yemeden duramam hatta eğer yemekte et türü bir şey yoksa kendimi doymuş hissetmem. Bu yüzden hep vejeteryanlara imrenmişimdir. Aslında sadece sebzeyle beslenmeyi de doğru bulmuyordum ben ama araştırmalara göre insanın et türüne hiçbir şekilde ihtiyacı yokmuş. Fakat dediğim gibi, kendimi etcil bulduğumdan birden değil ama zamanla eti bırakmayı planlıyorum.

Diğer planlar
Yemek yapmayı öğrenmek
Saç maskesi uygulamak
Tek bir şeye odaklanmak ve onu bitirinceye kadar başka bir şeyle ilgilenmemek


10 yorum

 1. Dilerim bu konudaki son yazın olur, çünkü artık gerçekten can sıkıyor bu durum. Ama ilaç bulunmaz ve kullanıma sunulmazsa zor gibi normale dönmek. Yine de planlarına dönersek, çok güzel bir liste olmuş. Ben de her boş anımda telefona bakar haldeyim. Bookstagram hesabımla yeniden ilgilenmeye başladım. Aslında bu durumun yararı da oldu benim için. Kitap okumak adına gerekli hevesi yeniden kendimde buldum. Bize vize ve final ödevlerini bir arada verdiklerinden mayıs ayı boyunca gerçek dünyadan tamamiyle kopmuştum. Tek yaptığım ders çalışmak ve ödev yapmaktı. Dolayısıyla ödevlerim bitince boşluğa düştüm. Ama tabi böyle boşluğa can kurban :) Sana da kolaylıklar dilerim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yararlı şeyler için baktığımızda problem yok zaten de genelimiz o napmış şu napmı, o ne paylaşmış gibi vakit öldürdüğümüzden dedim. Bizim daha ödevler diğer ayın sonuna kadar sürüyor:)
   Teşekkürler...

   Sil
 2. 1 Haziran'da biz başlıyoruz çalışmaya. Artık yavaş yavaş normale döneceğiz. Ben karantinada iyi kötü düzenl bir yazma ritmi tutturmuştum. Şimdi tek dileğim bunu devam ettirebilmek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım devam edebilirsiniz!
   Kolay gelsin... Teşekkürler yorum için:)

   Sil
 3. bende 2 aydır evdeydim 1 ayını çok boş geçirmiştim ama bu ay bende düzene soktum kendimi umarım bozulmaz.Eline sağlık bu arada:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Düzene sokabildiğinize sevindim. Eminim devam ettirebilirsiniz, teşekkürler:)

   Sil
 4. ay hadi işallah normale dönelim yaa :) senin yeni evi ve çevresini sevdim been. ağaç evi sessiz gemi yazdı ben de yazdıım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şöyle fazla ev falan yok ben de sevdim ya. Okudum bile yazıları, teşekkürler:)

   Sil
 5. Umarım yakında hayat normalleşir. Avusturyada okullar açıldı ama henüz tam adapte olamadım normale.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, normale dönse bile bir süre bence her şeye virüs gözüyle bakıp pek rahat hareket edemeyeceğiz gibi...

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.