Kapadokya Gezisi 2

Haziran 17, 2020

Yazı İçeriği
➢Ihlara Vadisi
➢Melendiz Çayı
➢Derinkuyu Yeraltı Şehri


15 Ocak 2020'de ailemle Kapadokya'yı ziyaret etmiştik ve onu da yazıya dökmüştüm. Nevşehir, Ürgüp, Göreme, Zelve gibi Kapadokya'nın önemli yerlerinden bahsetmiştim (okumak için: Kapadokya Gezisi). Ve yine o yazımda Kapadokya'ya önceden turla gittiğimi söylemiştim. Yani bu aslında daha eski bir gezi fakat önceki gezimde gitmediğim ve bahsetmediğim yerleri yazacağım: Ihlara Vadisi ve Yeraltı Şehri.

Önceki gezimin muhteşem pırıl pırıl havasına tezat olarak 23 Mart 2018 tarihli bu gezimde hava soğuk olmamasına karşın kapalı, rüzgarlı ve ara ara yağmurluydu. Yinede bu gıpgri hava yeni yerleri keşfetme keyfimize engel olamadı. 

Okulumuzda gördüğümüz bir afiş üzerine sevgilimle bir tur programıyla gitmiştik. Konya'dan sabahın beşi gibi yola çıkmıştık. Otobüsle dört saat kadar sürmüştü hatırladığım kadarıyla. Birçok seyir noktasında durup etrafı izledik, çoğu yeri görebilmek adına fazla uzun duramadık bu seyir noktalarında. Ihlara Vadisi ve Yeraltı Şehri'nde uzun uzun durduk. 


Ihlara Vadisi

Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Vadisi'ne müze kartlarımızla giriş yaptık. Çok kalabalıktı; yerli yabancı bir sürü insan bu 150 metre derinliğinde ve 200 metre genişliğindeki vadinin güzelliklerini görmeye gelmişti. Burada bir yürüyüş yolu bulunuyor ve yürüyüş yaparak bu vadinin tüm zenginliklerini görebiliyorsunuz.

Ihlara Vadisi'nin oluşumuna kısaca bir bakmak istersek Hasandağı volkanının püskürmesi ve teknotik yükselmeler sonrası alanın çöküntüye uğradığını görüyoruz. Melendiz Çayı'nın da yıllarca aşınması sonucu bu inanılmaz güzellikteki vadi oluşmuştur.


Yürüyüş yolumuzu takip eden birde çayımız var. On dört kilometre uzunluğundaki bu çayın adı "Melendiz Çayı". Gökyüzünün rengini alan bu gri çay tertemiz görünüyor ve Ihlara Vadisi'ne çok güzel bir hava katıyor. 
Bu vadide birçok kilise ve oyulmuş kaya mekanları bulunuyor. Biz günü birlik gittiğimizden dolayı kiliseleri gezme fırsatımız olmadı ne yazık ki. Bir daha ki gidişte de kiliseleri gezeceğim. Oyulmuş mekanlardan Derin Kuyu Yer Altı Şehri'nden bahsedeceğim.


Derinkuyu Yer Altı Şehri
Burası Bizans döneminden kalmış sekiz katlı tünel ve odalardan oluşan bir yer altı şehri (yani sekiz kat aşağıya iniyorsunuz!). Ziyaretçilere açık olmasına karşın herkes giremez. Çünkü çok fazla eğilmek, sıkışmak, kapalı kalmak gerekiyor. Bu da panik atak, bel boyun, kalp gibi hastalıklara sahip olanlar için sorun çıkabileceği anlamına geliyor.

Biz de fazla duramadık zaten. Girip tünellerden ilerledik fakat bir süre sonra tünellerin iyice darlaşması üzerine sevgilimin iri yapısına tüneller iyice dar gelmeye başladı. Benimde kapalı korkum olması üzerine çok ilerleyemeden çıktık. Abartmıyorum o tüneller o kadar darki! Minyon bir yapıya sahip olmama rağmen ben bile kimi yerlerde geçmekte zorlandım. İnanılmaz gizemli ve mistik bir havası var buranın ama bir o kadar da korkutucu! 

Yer altı şehri ile ilgili bilgiler:
➢Dünyanın dokuzuncu harikası olarak uzmanlar tarafından kaydedilmiş durumda. 
➢Burası ilk hristiyanların saklanma ve gizli ibadet yerleri olarak biliniyor. Altıncı ve yedinci yüzyıllarda ise Arap akınlarına karşı korunmak amaçlı kullanılmış. 
➢Oda ve tünellerin dışında gizli sığınaklar ve silah depoları da bulunmakta.Buranın nasıl bu şekilde yapılmış olduğuna inanın aklım almıyor. Gezip gördüğüm yerlerden en çok şaşkına döndüren yer burasıydı beni. Keşke daha derine inebilseydik, daha fazlasını görüp bilgi sahibi olabilseydim diyorum. İnanılmaz içimde kaldı ama şartlar ne yazık ki elvermedi. 

Bu gezime ait daha fazla resim:
Ürgüp'te bir şarap evi. "Efendi Şarap Evi". Hem içi hem de şarabıçok lezizdi!Kapadokya'da hobbit evi buldum!!Diğer gezi yazılarımı okumak için: link

***
Instagram: @kayipfisilti

13 yorum

 1. Her gezen farklı yerler keşfediyor. Biz de ailecek gezmiştik bölgeyi fakat Melendiz Çayını görmemiştik, onun yerine bütün mağara kiliseleri dolaşmıştık. Evet, tam bir doğa harikası:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir iki günde gezilecek yer değil. Ya gidip uzun süreliğine kalıp gezmek gerek ya da birkaç kere gitmek gerek her yeri görmek için:)

   Sil
 2. Daha önce gitmediğim bir yer. Fotograf karelerine baktıkça insan gezmek istiyor.
  Her şey normalle dönse de doya doya gezsek.

  YanıtlayınSil
 3. kapadokya'ya bayılıyorum.ülkemizde olduğu için çok şanslıyız. masallardan çıkmış gibi bir yer. bize hediye edilmiş, defalarca gitsem bıkmam :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? Ülkemizde aslında o kadar güzel yerler var ki... Bazen dönüp resimlere baktıkça vay be diyorum, aslında ne kadar güzel bir coğrafyaya sahibiz ama değerini bilmiyoruz:)

   Sil
 4. hadi işallah yeni gezilere git de böyle ferah fotiler çeek. yerde çiçekler olanı en çok sevdiim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler evin kapısı yuvarlak olduğundan hobbit evlerine benzetmiştim o resimdeki evi:)
   Bakalım haftaya hafta sonuna doğru bir tatile gidecek gibiyiz ya :)

   Sil
 5. Ne güzel kareler bunlar.. bayıldım.
  Gidip gezilesi yerlerden. Eline sağlık :)

  YanıtlayınSil
 6. Vay, Derinkuyu Yeraltı Şehri'ndeki tatil geziniz çok etkileyici. Antik şehir planlaması beni şaşırttı. Güzelliği paylaştığın için teşekkürler.
  Endonezya selamlar.

  YanıtlayınSil
 7. İki kez gidip ikisinde de hayran kaldığım Kapadokya senin görsellerinle daha da güzel geldi gözüme. Emeğine sağlık canım.

  Bu arada 45. Hafta Ağaç Ev Sohbetleri yazımı az önce girdim. Bilgin olsun. Sevgilerimle :))

  YanıtlayınSil
 8. Fotoğraflar ve anlatım çok güzel:) kalemine sağlık

  YanıtlayınSil
 9. Biz ilk gittiğimizde yer altı şehirlerinde rahatça gezmiştik. Inceciktik. İkinci gittiğimizde seneler geçmişti, sığar mıyız acaba diye düşünmedim değil. Özellikle bir yerde çömelmiş bir şekilde yürümek gerekiyordu, heklısın herkes giremez :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.