KoЯn, Senfonikten Nu Metale Geçiş

Haziran 11, 2020


Eveet arkadaşlar, bazılarınızda ya da tanıdıklarınızda korona virüsü var olabilir ama bende KornVirüsü çıktı! Tamam, muhtemelen şu an okuyucularımdan bazıları sayfamı kapattı, pekii kalanlarla devam edelim o zaman (Bu "cringe" etkisi yaratacak espriyi Korn'un bir klibinin altındaki yorumlarda gördüm ama hangi müzikti hatırlayamıyorum).

Çok geç tanıdığım ve beynimden bir türlü hiçbir türlü çıkmayan şarkılarıyla KoRn'dan bahsetmek istiyorum. Aslında bu tarz müzikler çok dinlerim ama hiç KoRn dinlemeye fırsatım olmadı. Aslında bir tane şarkısını biliyordum "Thoughtless" diye. Baya severek dinlediğim, dinleyip gaza geldiğim bir şarkıdır ama ne yazık ki hiç diğer şarkılarını araştırmamışım. Nu Metal türünde müzikleri. Yani bilinen metal müziğin funk, endüstriyel, elektronik gibi başka müzik türleriyle harmanlanmış halidir. Korn ise alternatif metale rap ve hip-hop tarzlarını birleştirerek ilk nu metal türünü ortaya çıkardı. Yani onlardan önce bu tür yoktu, onlar bu türü icat ettiler.

Resmi olarak KoЯn olarak yazılan Korn grubu, 93 yılında kurulan Kaliforniya kökenli bir grup. Şu anda beş kişilik üyeleri var; Jonathan Davis (vokal), James Shaffer (gitarist),  Reginald Arvizu (bas), Ray Luzier (davul) ve Brian Welch. Bir de 1993 - 2006 yılları arasında bu grubun bateristliğini ve perküsyonluğunu yapmış olan David Silveria var. Silveria'nın ayrılışı hem grubu hem de fanlarını çok üzmüştür. Kendilerine ait siteleri de var, şuradan ziyaret edebilirsiniz: Korn | Official Website

Ödüller
2012 yılında Untouchables albümüyle en iyi metal performansı dalında Grammy ödülü almışlardır. Ayrıca Freak on a Leash klibiyle de Mtv En İyi Rock Video ödülüne sahip olmuşlardır.

Şimdi gelelim şarkılarına. Benim en sevdiğim üç şarkısını paylaşmak istiyorum.

1. Here to Stay


2. Freak on a Leash
Hayatın karmaşası her zaman benimle alt üst oluyor. Beni rahat ve özgür bırakamıyorlar mı? Hayatımda hiçbir şey özgür değil.

Bu şarkının videosunu izlerken zaten klibine bayılmıştım. Klip konusunda ödül aldıklarını sonradan öğrendim ve hiçte şaşırmadım. Aslında çoğu şarkılarının kliplerini çok beğendim ben. Ayrıca bu şarkı da (2.48. dk) "Da boom na da noom na namena, Go!" dediği kısım sonrasında giren o solo nedir öyle! Dinlediğim en iyi sololardan.

3. Another Brick in the Wall 
Hoca, çocukları rahat bırak. Düşüncelerimizin kontrol altına alınmasına ihtiyacımız yok. Kimse sınıfta küçük düşürülmesin. Sonuçta sen de duvardaki başka bir tuğlasın."

Aramızda Pink Floydcular var mı? Hiç bu şaheseri Korn'dan dinlediniz mi? Şüphesiz en iyi "Another Brick in the Wall" cover'ı! Bu şarkıda Pink'in okulda aşağılanması sonucunda eğitim sistemine ve öğretmenlerine karşı geliyor. Konusu yüzünden bu şarkının birçok ülkede yasaklandığını biliyor muydunuz? En ünlü örneğiyse Güney Afrika'da yaşanmıştır. 1980 yılında ırk eşitsizliği yüzünden protesto yapan öğrenciler ve destekçileri bu şarkıyı milli marş haline getirmişlerdir.

Korn'un şarkılarını dinlerken pek iyi hissetmiyorum açıkçası. Şarkıları kesinlikle efsane fakat hep bir üzücü, bir depresif yanı var. Bir de ben biraz özel hayatlarına indim. Grup üyelerinin pek iyi hayatları olmadığını öğrendim. Empati yeteneğim çok yüksek olduğundan dolayı da baya etkilendim. Ama burada anlatıp magazine çevirmeyeceğim blogumu. Ya da kötü hissetmeme neden olan şey bu aralar bitmeyen ödevler yüzünden zaten ağlamaklı olduğum içinde olabilir! Neyse dağıtmayalım konuyu. Eğer bu tarz müzikler seviyorsanız şu şarkılarını da dinleyebilirsiniz:
Twisted Transistor
Make Me Bad
Thoughtless
Vermilion
🤘🤘🤘🤘

Yardımcı kaynaklar
Vikipedi, Korn
Müzik Defterim, Korn
Ultimate Classic Rock, Why Pink Floyd's 'Another Brick in the Wall" Got Banned
Yorumlar

 1. Nu metali ve senfonik metali çok severim. Ama bu grubu hiç duymamıştım. Yıllarım ziyan olmuş hemen gidip bütün şarkılarına göz atacağım. Öneri için teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, nu metal seviyorsanız bu grubu seveceğinizden adım gibi eminim!

   Sil
 2. Hiç dinlemwmişim, bakayım ben de.

  YanıtlayınSil
 3. Pink Flody'un coverı cidden çok iyi. Daha önce nasıl duymamışım bu grubu. Diğer şarkılarınıda incelicem. Teşekkürler 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, bloguma hoşgeldiniz:)

   Sil
  2. Hoşbuldum :D
   İlk defa gelmedim ama yeni bloguma ilk olmuş oldu.

   Sil
  3. Olsun, yinede hoşgeldin, yeni blogunla hoşgeldin :3

   Sil
 4. korn sevmem miiiii eskilerden ooo soslu corn daha çok severim komikçiiii korn virüsüüü :)

  YanıtlayınSil
 5. Bir an korkuttun beni Zeyneeepppp :))

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.