Tuz Gölü

Haziran 06, 2020 Tuz Gölü, TürkiyeKorona diye bir virüs çıkmadan önce ailemle Tuz Gölü'ne gitme planları yapmıştık. Fakat gideceğimiz hafta bu virüs ortaya çıktı. İçimde kalmıştı açıkçası gidememek. Koronayı bir şekilde atlatabilirsek gideceğim ilk yer orası olacaktı. Şimdi ülkemizde normale dönmek için adımlar atıldı. Kimi yasaklar kalktı. Seyehat etmede kalkan yasaklar arasındaydı. Henüz bir yere gezmeye gitmeye cesaretim olmasa da Tuz Gölü açık bir alan olduğundan ve de çok fazla insanın gitmeyeceğini düşündüğümden artık burayı ziyaret etme vaktinin geldiğini düşündüm.


Tuz Gölü, üç ilin - Ankara, Konya ve Aksaray - kesiştiği yerde yer almaktadır. 1500 kilometre kare kadar  yüzölçümüne sahip olup Türkiye'nin ikinci en büyük gölü (birinci sırada Van Gölü yer almaktadır). Türkiye'nin %40lık kadar tuz ihtiyacı bu gölden karşılanıyor. Bu göl kuşlar için de bir cennet. Tuza adapte olan canlılar (flamingo, turnalar, yaban ördek ve kazları vs) burada topluluklar halinde yaşayabiliyor.


Tuz Gölü için belli bir giriş salonundan geçtik. Ücretsiz burası, sadece biraz garip bir şekilde tuzlu gölden çıktıktan sonra ayaklarınızı yıkamak için 1 TL alıyorlar. Maske takmak tabii ki zorunlu (sadece resim çekilirken, insanlardan uzakta çıkardım maskemi). Bu salonda elimize tuz serpip yıkattırdılar. Sonra çok az bir mesafe göle doğru yürüdük. Göle ayakkabıyla girmek yasak. Çıplak ayakla girilmesi gerekiyor. Ayrıca ayaklara iyi geldiği de söyleniyor.

Gölün manzarasıyla karşılaştığımda çok şaşırdım. Bu kadar temiz, bu kadar canlı, bembeyaz bir gölle ilk defa karşılaştım. Bir de hava o kadar temizdi ki... Resimlerden de görebileceğiniz üzere sanki yerle gök bir olmuş! İnsanlar beklediğimden biraz daha fazlaydı. Yaklaşmadık tabii... Onlara yaklaşmadan ayakkabımı çıkartarak içinde yürümeye başladım. İlerledikçe kendimi cennette gibi hissettim. Bembeyaz bir bulutun üzerindeymiş gibi ya da... Gerçekten tarif edilemeyecek bir huzuru yakaladım bu gölde. Yukarıda bilgilendirdiğim gibi herhangi bir canlı türüyle karşılaşmadım ben ne yazık ki.


Bir süre burada yürüdüm. Bir süre sonra ayaklarım acımadı değil. Ama acıyana kadar çok güzel bir masaj etkisi yaratıyor.

Buraya gitmeden önce mutlaka yanınıza almanız gereken şeyler

 • Şapka: Eğer yazın ya da güneşli bir günde giderseniz kesinlikle şapkaya ihtiyacınız olacak.
 • Gözlük: Doğanın o güzel canlılığı ve yine güneş gözlerinizi bir süre sonra rahatsız edebilir.
 • Güneş kremi
Her yeni bir gezimde ülkemizin inanılmaz derecede güzel bir doğası olduğunu fark ediyorum. Burası da gerçekten benim üzerimde çok pozitif, çok büyüleyici bir etki bırakan gezilerimdendi. Yolunuz buralara düşerse ya da nereyi gezsek diye düşünürseniz kesinlikle burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Diğer gezi yazılarımı okumak için: link
Diğer göller ile ilgili yazılarımı okumak için: link

17 yorum

 1. Yıllar önce gitmiştim. O sonsuz beyaz gibi görünen güzellik beni büyülemişti...

  YanıtlayınSil
 2. Görmek istediğim yerlerden.

  YanıtlayınSil
 3. Ankara'ya giderken görüyordum hep, uzaktan bile güzel. Yakından eminim daha güzeldir.

  YanıtlayınSil
 4. Harika görseller ve çok güzel bir anlatım. İnsanın hemen gidesi geliyor. Sana bir mail attım, bakabilir misin Zeynepciğim 😍🌷😊🤚

  YanıtlayınSil
 5. Yanından çok geçtim. Ziyarete açık özel bir girişinin olduğunu bilmiyordum.
  Bu arada Ağaç Ev Sohbetlerinin yeni konusunu bekliyoruz:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bilmiyordum. İçinde hediyelik eşya vs. alacağınız bir bölümde var...

   Sil
  2. Ağaç Ev Sohbetleri'nin yeni konusu paylaşıldı bile!:)

   Sil
 6. Ankara'da yaşadığım için daha önce görme fırsatımın olduğu bir göl çokta severim :)
  Güzel bir gezi olmuş:) ayaklarada iyi geliyor gölün suyu...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok faydalıymış ayaklara, görme fırsatınız olması ne güzel...:)

   Sil
 7. Çok güzel değil mi o beyazlıkta yürümek?

  YanıtlayınSil
 8. Çok güzel fotoraflar çekmişsin cok begendim

  YanıtlayınSil
 9. Yazıyı açmadan önce 5 saat önce paylaşıldı yazıyor, açınca 6 haziranda. Benim yine gözlerim mi tuhaflaştı! :)
  Fotoğraflar her zamanki gibi şahane. Görülmesi ve yürünmesi gereken bir yer gerçekten. Gittiğimde neyseki şapkam ve güneş gözlüğüm vardı :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.