Pandemi Döneminde Tatil Deneyimim

Temmuz 24, 2020 Alanya, Antalya, Türkiye


Korona zamanlarında normalleşme sürecindeyiz. Birçok yasak kalktı artık. Hatta sanki günlük hayatımıza dönüyor gibiyiz. Kaldırılan yasaklar arasında bildiğiniz gibi şehirler arası yolculuklar ve tatil yapmada vardı. Tatil yapmak için çoğu kişi erken diyor. Bana kalırsa da öyle. Fakat babam uzun zamandır karavan üzerinde çalışıyordu. Sakin bir yerde, insanlardan uzak bir yerde, yani koronadan uzak bir yerde rahatça tatil yapmak için. Ayın on biri gibi Alanya'ya gittik. Tatil pekte beklediğimiz gibi geçmedi.


  Alanya'ya gitmek baştan hataydı sanırım. Hele ki kamp alanına gitmek ama inanın bu kadar kalabalık olacağını tahmin bile edemezdik. Evet, bir kamp alanına gittik ve inanılmaz derecede kalabalıktı. Kalabalık olması bir yana korona için önlem hiç yoktu. Hiç kimse maske takmıyordu (sadece bizim aile takıyordu, çok ciddiyim!) ve sosyal mesafeden eser yoktu. Millet birbirinin ağzına giriyordu. Paylaştığım resimlere ise hiç bakmayın. İnsanlardan uzak durmak için baya çabaladım ve sonunda başıma gelmeyen de kalmadı. Normalde iki hafta boyunca kalmayı planladığımız bu tatilimizi sadece bir geceyle bitirdik.


  Gelmişken yüzeyim bari dedim. İndim sahile, dedim ya inanılmaz kalabalık, sahil baştan sona güneşlenenlerle dolu, denizin kıyısında ise millet yan yana çekinmeden yüzüyor. İnanın bir an korona var mı yok mu diye şüphelendim. Bir an kendimi koronadan uzak başka bir evrende hissettim. Sanırım Alanya kendini başka bir gezegende sanıyor.

  İyi bir yüzücüyümdür ben. Bu yüzden hemen denize açılmak istedim, insanlardan uzaklaşmak istedim ve öyle yaptım. Denizde açıldım Geriye dönüp baktığımda insanlar noktalar halinde görünüyordu. Hemen en sevdiğim pozisyona soktum kendimi. Denizin üzerinde sırt üstü yatmak benim için dünyanın en rahatlatıcı şeylerinden biridir. Gözlerimi kapatıp uzun süre hareketsiz bir şekilde uzandım.

  Durgun ve parlak denizin üzerindeki gökyüzünde, bulutlar beni kıskanmış olmalılar ki denize inmişler. Çünkü sırt üstü uzanırken gözlerimi açtığımda gökyüzünde apaçık bir mavilik ve güneş ışıklarından başka bir şey görememenin yanında tüm kaslarımı bu kadar rahatlatan ve beni bu kadar iyi hissettiren sadece deniz olamazdı. Evet, bu sadece denizin etkisi olamazdı.

  Huzurun doruklarına ulaşmışken yavaştan da sahile doğru sırt üstü yüzmeye başlamıştım. Her şey çok güzeldi ta ki sırtıma bir şey dokunana kadar. Hemen irkildim ve denizde doğruldum. Daha doğrusu doğrulmaya çalıştım çünkü inanılmaz büyüklükteki kayalar buna izin vermiyordu. Ardından inanılmaz büyüklükteki bir dalganın geldiğini gördüm. Kendimi bıraktım, bu sadece bir dalga, doğanın bir parçası, senin bir parçan, çünkü az önce denizle bütünleşmiştin diye kendimi sakinleştirmiştim. Dalga bana doğru geldikçe büyüklüğü de iyice arttı. Normal yüzme pozisyonunu alıp kendimi bıraktım. Dalga beni yuttu. Beni normal yüzerken bile göbeğimde hissedebileceğim büyük kayalıklara doğru sürükledi içinde. Hiçbir şey hissetmedim. Sadece dalga birazdan geçecekti ve ben rahat bir şekilde tekrar gün yüzüne, bulutların üzerine çıkaracaktım kendimi, bundan emindim. Dalganın içinde düşündüklerim bunlardı.


  Size bir anımı anlatmak istiyorum. İlk denize girişimi. Hiç unutmam. Teyzemin Bodrum yakınında bir yazlığı vardı. Her sene oraya giderdik. Hatta evin balkonundan o kadar güzel bir manzarası vardı ki ne zaman eve geri dönsek ve çektiğim fotoğraflara baksam her sene mutlaka bu fotoğrafların arasında aynı yerden, aynı açıdan, aynı saatlerde çekilmiş aynı manzara resmini görürdüm ve kesinlikle yeni çekilmiş olurdu. Neyse işte orada akrabalarla denize inmiştik bir gün. Beni kaç kez denize çağırdılarda ben korkumdan girmemiştim. En son hepsi uzaklaştı denizde ben bakakaldım. Hemen çağırdım onları ve korka korka girdim denize.

  Hep akşamları girerdik denize. Orada da akşamları baya dalga olurdu. Tabi ben de küçücüğüm, boyum minicik. Dalgalar boyumu aşardı. Korkardım onlardan. Teyzem hep dalga yaklaşırken üç deyince beraber zıplayacağız derdi. Sayardı ve tam üçte o büyük dalganıın üzerinden zıplardık. Benim için bir oyuna dönmüştü bu. Fakat bilinç altımda tam bir kabustu. Rüyalarımda hep dalgalarla ilgili kabuslar görmüşümdür, hala görürüm. Mesela çok büyük bir dağın tepesinde yaşıyoruz rüyamda, dağın eteğinde de deniz var. Dağı, evimizi aşan bir dalganın geldiğini görüp korkudan fenalaşıyorum. Bu tarz birçok rüya görmüşümdür. Bu denli korkuyordum yani ama yüzmeyi öğrendiğimde denizle bütünleştim ve hiçbir korkum kalmadı.


  Asıl konumuza dönüyorum, evet en son büyük dalga beni yutmuş ve kayalıkların üzerinde sürüklüyordu. Eğer ki iyi bir yüzücü olmasaydım, ne yapacağımı bilmeseydim ve panikleseydim oracıkta kesin boğulurdum. Çünkü birinin beni kurtarması imkansızdı, yakınımda tek bir insan yoktu ve cankurtaran da yoktu. Sonuç olarak dalga üzerimden geçti gitti. Ben kayalıklardan bir şekilde kurtuldum ve toplamda on yedi çizik, derin yara ve morarma ile sahile ulaştım. Sahildekiler zombi görmüşe döndüler çünkü baştan aşağı kan içindeydim. Kimileri şu taraflarda büyük kayalar var falan dedi. Tamam, teşekkür ederim bunu şimdi söylediğin için! Bununla ilgili bir uyarı olmalıydı.

  Denize bacaklarımı uzatarak kanları temizledim. Ardından karavana döndüm. Annem yaralarımla ilgilendi. Diğer günde hemen eve döndük zaten. Şu anda bu yaralardan pek eser kalmadı. Acısını başta hissetmesem de sonraki birkaç gün ağrı içindeydim.

  Böylece ilginç ve pekte memnun etmeyen bir tatil geçirmiş oldum. Gerçi tatilden çok günü birlik gezi gibi bir şey oldu diyebiliriz.

***
Bu yazımla ilgili dört yazım daha mevcut:

→Pandemi Dönemi Tatil Deneyimim
Manavgat Şelalesi
→Alanya Kalesi (eklenecek)
→Dim Mağarası (eklenecek)
→İncekum Orman Kampı (eklenecek)


***

*Son iki resim bu tatile ait resimler değildir. Pek fotoğraf çekmeye fırsatım olmadı.

***

To read in English: click

***

Instagram: @kayip.fisilti
14 yorum

 1. Çok geçmiş olsun. O bölgenin çevresine şamandıralarla bir güvenlik halkası çekilmeliydi. Ucuz atlatmışsın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deniz çok güzeldi aslında sıcacık ve durgundu ama girerken fark etmedim ki kayalıkların olduğu yerler baya dalgalı. Ama kesinlikle dediğiniz gibi bir uyarı olmalıydı bence de. Teşekkür ederim...

   Sil
 2. Ne yazık ki korona hiç kimsenin umrunda değil. Milletimiz bu konuda duyarsız. Kendini düşünmeyen insan başkasını hiç düşünmez zaten. Sonumuz hayır olsun

  YanıtlayınSil
 3. çok üzüldüm tatiliniz keşke iyi geçseydi. çok geçmiş olsun. iyi ki başınızı çarpmamışsınız bayılsaydınız daha kötü olurdu. bi de insanlar corona bitmiş gibi davranıyor çok saçma kamp bölgesinin yöneticileri bi sınırlama getirmeliydi. kayalıklar için de uyarı...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, daha kötüsü olmadığı için kendimi şanslı hissediyorum. Haklısınız yani saçma sapan şeyler...

   Sil
 4. Ne diyeceğimi şaşırdım rocker! Çok geçmiş olsun, fakat bundan sonra dikkat etmek gerekir. Aslında suyun içinde yüzseydin o kadar canın yanmazdı. Eh bundan sonra denizin kıyı kesimlerinde kulaklığını takarak, HIM, Beatles, Nightwish dinleyerek yüzmen dileği ile.
  (Höö, Nightwish duruyor mu halen daha? -dağıldılar diye biliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kıyıda yüzmeyi sevmiyorum ben, benim dkkat etmemden ziyade uyarı olması gerekiyordu diye düşünüyorum. Belki de yalnız gitmemeliydim sadece, yinede teşekkürler! (Nightwish dağılmadı, solisti değişti sadece diye biliyorum)

   Sil
 5. Geçmiş olsun. Sırt üstü yüzmeye başladığında ne kadar mesafe gittiğini kestiremedin sanırım. Sakin denizde sırt üstü yatmak çok keyifli ama benim uykumu getiriyor:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kestirememiş olabilirim ama genelde zaten çok açılırım ve bu zamana kadar sorun olmamıştı. Birde kayalıklar sahile yakın yerdeydi, çok uzağında değildi. Yani normal bir yüzücünün korkmadan gidebileceği bir yerde.

   Teşekkür ederim:)

   Sil
 6. vallahi çok heyecanla okudum hepsini, geçmiş olsun, artık denize kan verdin, denizle kan kardeşi oldun, artık bişi olmaz sana denizdeeee, kutsandın seeen :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hahaha deep güldürdün beniii haha:))

   Teşekkür ederim:)

   Sil
 7. Ya kötü olmuş. Çok geçmiş olsun..

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.