Çatalhöyük Gezisi

Ağustos 07, 2020 Konya, Türkiye

Eski bir gönderimde (TIK) Çatalhöyük'ü Konya'da nasıl şans eseri bulduğumuzdan bahsetmiştim. Konya'nın hiçbir yerinde burada Çatalhöyük olduğuna dair bir iz, bir işaret olmayınca (nedense) şans eseri bulmamızın çokta şaşırılmadık bir durum olduğunu düşündüm. Şimdi dokuz bin yıl öncesinden kalma konumuza dönelim; Çatalhöyük.
Konya'nın merkezinden Çatalhöyük'ün bulunduğu Çumra arası yaklaşık 45 km'dir. Arabayla yaklaşık bir saatte vardık. Arabayla ya da taksiyle gitme gibi imkanınız yoksa Konya'nın merkezindeki minibüse binip eski garaja oradan da yarım saatte bir geçen Çumra minibüsüne binerek Çumra'ya gitmeniz gerek. Oradan da bir 10-15 dakikalık yürüyüş mesafeniz olacak.

Eğer yazın ya da güneşli bir günde gidiyorsanız şapkanızı ve gözlüğünüzü almayı unutmayın çünkü Doğu ve batı olmak üzere iki höyükten oluşuyor ve arasında ağaç bulunmaksızın bir on dakika kadar yürüyüş yapacaksınız. Ayrıca edindiğim bilgiye göre burada bulunan kafeterya sadece koronadan dolayı değil, normal zamanlarda da çoğunlukla açık olmuyormuş. Bu yüzden yanınıza yiyeceğinizi içeceğinizi alabilirsiniz.Bu höyüklerden önce giriş kısmında bulunan model ev ve müzeden bahsetmek istiyorum. Giriş ücreti bulunmuyor. Korona zamanı olduğundan dolayı ateşiniz ölçüldükten sonra dilediğiniz gibi gezinize başlayabiliyorsunuz.

Model EvlerBu kerpiçten yapılmış model evlerde eski çağlarda insanların nasıl yaşadığına dair örnekler görebilirsiniz. Evlerin içinde yatak, mutfak, tuvalet hatta mezar gibi yaşam (ya da ölüm) alanlarını ve özellikle duvarlara çizilmiş figürleri hayretle izleyebilirsiniz.

Bu evlerde yan odalarda bulunuyor. Bu yan odalarda kaybolabileceğinize dair bir tabela da var. Kimi yan odalar çok karanlık kalıyor. Ben bir tanesinde flaşı açıp fotoğraf çekip hemen oradan uzaklaştım. Yani korktuğumdan değil tabii, bizimkilere yetişmek için diyelim! Sonra bu evin önünde soluklanmak üzere oturup fotoğrafları karıştırırken karanlık olan odada çektiğim resimde bakın ne yakaladım!


Işık saçan gözleri yakaladınız mı? İnanın oturduğum yerde iki saat gerçek mi değil mi diye düşündüm. İçeri girip bakacaktım, normalde kedileri de çok severim ama oranın gizemli havası beni tedirginleştirdi! Bir süre sonra benim içeri girmeme gerek kalmadan kedicik önümden fırladı gitti! Demek ki uyukluyormuşta keyfini bozmuşuz...


İşte gizemli kedimizin gerçek yüzü... Evet kedimizde gizemini kaybettiğine göre yolculuğumuza devam edebiliriz... Model evler gerçekten insanı çok gizemli bir şekilde etkiliyor. Şimdi gelelim bu model evlerin hemen yanındaki müzeye.

Müze

Müzenin hemen girişinde Ana Tanrıça kibele heykeli bulunmaktadır. Müzenin içerisinde ise yıllarca kullanılmış ve kazıdan çıkarılmış hayrete düşürücü antik eşyalar (çanak, çömlek, delici aletler vs) sergilenmekte ve buraya ait bir çok değerli bilgiler verilmektedir.
Şimdi yönümüzü höyüklere doğru çevirelim. Kısa bir yürüyüşle höyüklere ulaşacağız.

👣👣👣

Doğu ve Batı Höyükleri
Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan bu yerde 8000 insan yaşıyordu ve ilk tarım yapan topluluklardan biriydi.


Doğu höyüğü MÖ 7400 - 6200 yılları arasında 18 Neolitik yaşam katmanını, batı höyüğü ise MÖ 6500 - 6000 ilk evresine tarihlenmektedir.*


Bu muhteşem yer görmeden, yaşamadan daha fazla anlatılmaz. Yolunuz Konya taraflarına düşerse ziyaret edeceğiniz ilk yerlerden biri olmalıdır diye düşünüyorum.

***
*Bu bilgi Vikipedi'den alıntıdır.

***
Instagram: @kayip.fisilti

9 yorum

 1. Wow, tam bir kültür gezisi olmuş. Çumra benim ilk işimin olduğu yer. Çumra, Anadolu Biracılık (Efes Pilsen) bira fabrikası inşaatında çalışıyordum. Fakat, böyle bir yerin olduğunu duymadım. Bu arada TIK bağlantısı çalışmıyor:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çumra'da çalışmanıza rağmen burayı bilmemek? Ben bunu Konyalıların tarihine olan ilgisizliğine veriyorum. Yani Çatalhöyük gibi bir yere sahipsin ama şehrin hiçbir yerinde bunun reklamını yapmıyorsun? Gerçekten garip... Tık'ı düzelttim, teşekkürler!:)

   Sil
 2. Konya dışında başka bir yerde daha mı vardı Çatalhöyük?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, Konya'da olduğunu yazdım zaten? Ama herkesin bilebileceği, kolayca gidebileceği bir yerde değil ve gidişine dair bir bilgi yok Konya'da.

   Sil
 3. Gerçekten çok etkileyici bir yer. Gezilecek, görülecek ne çok yer var. Yazı da fotoğraflar da o kadar güzel ki gitmiş kadar oldum 💜

  YanıtlayınSil
 4. Fotoğraflara bakılırsa gidip görülecek yerler. Yolum düşerse mutlaka gezmek isterim.

  YanıtlayınSil
 5. Fotoğraflar çok güzel ellerine sağlık. Minibüsle ulaşımında olması, benim gibi gönlünün estiği her yere gidenler için faydalı olmuş :)

  YanıtlayınSil
 6. derste öğrendiğimizden daha iyi anlatılmış cidden teşekkürler : ):):)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.