Hadim'de Mola

Ağustos 01, 2020 Konya, Türkiye


Konya'da bir bilinmezliğe doğru yolculuk yaparken şans eseri Çatalhöyük'ün yazılı olduğu tabelayla karşılaşıyoruz. Zaten yolların nereye gittiğini kim söyleyebilir ki? Konya'da bulunan Göksu Şelalesi'ni ziyarete gittiğimiz gezimizde bazı aksiliklerden dolayı Göksu Şelalesi'ne uğrayamadık fakat Çatalhöyük'ü gezme fırsatımız doğdu! Bu yazımda kısaca Çatalhöyük'e gitmeden önceki yolculuğumuzdan sonraki bir diğer yazımda ise Çatalhöyük gezimden bahsedeceğim.
Konya'nın merkezinden Göksu Şelalesi'ni (Yerköprü Şelalesi olarakta biliniyor) ziyaret etmek için Hadim'e doğru yola çıkıyoruz. İki saatlik bir yolumuz var önümüzde. Yolculuğa çıktığımızda Çatalhöyük'e uğramak gibi bir düşüncemiz yoktu aslında çünkü Alacahöyük ile karıştırmış olmalıyız ki Çatalhöyük hep aklımızda Çorum'da olarak kalmış. Ta ki yolculuğa çıkalı bir saat kadar olduğunda Çatalhöyük tabelasını görene kadar... Halbuki Konya'nın Çumra ilçesindeymiş. Açıkçası tabelayı gördüğümüzde bile aklımızın oyununa gelerek herhalde başka bir Çatalhöyük diye düşündük.

Göksu Şelalesi'ne doğru yolumuza devam ettik. Çok güzel bir vadiden geçtikten sonra Göksu Şelalesi'nin yazılı olduğu tabelanın gösterdiği yöne doğru arabamızı çevirerek ulaştık. Arabamızı uygun bir yere park ettikten sonra hemen yanımızda koronadan dolayı kapalı olan bir restoran ve karşısında mangal alanı vardı. Doğası gerçekten çok güzeldi. Burada bir süre oturduk.
Bu piknik alanının yapay ama hoş bir şelalesi var...


Bu şelalenin biraz ilerisinde de çok temiz bir gölet var. Burada yukarıdaki resimlerden fark ettiyseniz tepecikte bir köy var. Muhtemelen bu köyde yaşayan genç erkekler buraya yüzmeye geliyor. Çünkü birçok çocuk ve genç erkekler burada yüzüyorlardı. Hiçte kadın yoktu. Tahminimce buradaki kadınların suya girmesi hoş görülmüyor ya da kadınlar girmekten hoşlanmıyor?


Göksu Şelalesi'ni bazı yanlış anlamalardan dolayı göremedik. Tabelada Göksu Şelalesi diye bu resim attığım yeri gösteriyordu fakat hiç şelale yoktu. Etrafımıza sorduk ama net bir cevapta alamayınca yolumuzu Çatalhöyük'e çevirdik. Şelaleyi aslında inanılmaz merak ediyordum, içimde de kaldı fakat daha sonra tam adres alarak tekrar gitmeye karar verdik çünkü çok geç olmadan Çatalhöyük'ü de görmek istiyorduk! Bir sonraki gönderimde Çatalhöyük gezimden bahsedeceğim...

***

Instagram: @kayip.fisilti

3 yorum

  1. Belgesel izler gibi oldum yazıyı okurken :)

    YanıtlayınSil
  2. Güzel bir yermiş, umarım geziniz umduğunuz gibi geçmiştir. ( gitmek isteyip gidemediğiniz şelale haricinde )

    YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.