Solmayan Ümit - Sibel Yıldız

Ağustos 14, 2020


Kitap ile ilgili bilgilere geçmeden önce söylemek istediğim bazı şeyler var. Bu kitabın yeri bende çok ama çok ayrı. Bu kitap çok sevgili blog arkadaşlarımdan biri olan Sibel Yıldız'a ait. Kendisi kitabı çıkardığında kitap gelirleriyle eğitim kurumlarını bağışlayacağını bildirmiş ve ben bunu Instagram hesabımdan duyurmuştum. Bağışını da geçen günlerde gerçekleştirdi. Ayrıca kendi sayfasında kitap yazma sürecini, soru-cevaplar, bağışlarla  vs. ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz; Bir Yıldızın Hikayesi. Ayrıca beni inanılmaz mutlu eden bir başka durum daha var; o da yazarın kitabı imzalı şekilde bana hediye etmesi. İnanın hediyeyi aldığım zaman böyle iyi yürekli bir blog arkadaşına sahip olmaktan dolayı mı, hediyeden dolayı mı yoksa ilk imzalı kitabıma sahip olmaktan mı mutluluk duyacağımı bilemedim! Bu heyecanı yazımı yazarken bile hissediyorum ve Sibel Yıldız'a en içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum.


***

GENEL BILGILER
Kitap adı: Solmayan Ümit
Yazar: Sibel Yıldız
Kitabın orijinal dili: Türkçe
Eserin ilk yayınlanma tarihi: 2020
Yayınevi: Ateş Yayınları
Tür: Kısa Öykü
Sayfa sayısı: 171
Kitaba başlama tarihim: 2.08.2020
Bitiş tarihi: 4.08.2020
Yıldız:  ★★★★★
Arka kapak açıklaması:


  Hayat bakışımızla anlam kazanan bir devinim halidir. Bu devinim esnasında bazen yavaşlar, bazen hızlanır, bazen de küçük molalar veririz. Bedenimizle birlikte hislerimiz, düşüncelerimiz, özlemlerimiz, hayallerimiz, umutlarımız da devinir. Dibe vurur, zirveye çıkar, yerinde sayar. Solmayan Ümit kitabı hayatın içinde var olan bu hal ve oluşlara dair her türlü olgu ve duyguyla okuyucusunu kucaklamakta, onlara mutlu a'nın başa sarılamayacağı gibi acının üzerinden de atlanamayacağını farklı yaşam panoramalarıyla hatırlatmaya çalışmaktadır.

  Kitapta insana ve yaşama ilişkin dilekler, hayaller, beklentiler, ümitler, talihsizlikler, komedyalar, aşklar, kusurlar, hatalar; merhamet, sevgi ve empati dili kullanılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Okuyucuların kendileriyle özdeşleştirebilecekleri pek çok insani duygu ve düşünce bir arada ahenkle harmalanmıştır. 

  Bu kitap, gündelik hayat içerisinde es geçilen, ihmal edilen, önemsenmeyen safiyane duygularınü inceliklerin, güzelliklerin, öykülerle dışavurumu, naifçe yüreklerimize dokunuşudur.

Alıntılar
Ancak burası öyle bir yerdi ki her an tetikte olmayı gerektiriyordu. Bir anlık gaflet bu sadece mütevazi hayatlarını gözünü kırpmadan taramur edebilirdi. Akıllı olmazlarsa eğer İstanbul kaşıkla verdiğini kepçe ile geri alabilirdi.
Syf: 27
Dileklerini ne ara takas etmişlerdi? Ne ara hayallerinden vazgeçmişlerdi? Bütün bunlara kim sebep olmuştu? Bu büyük bir haksızlıktı. Özellikle kız çocuklarına büyük haksızlıklar yapılıyordu. Onları yok saymak, onları değersiz kılmak, bütün fedakarlığı onlardan beklemek üzere yapılan her şeye, isyan edesi geliyordu Mehmet'in. Bir çocuk yok olurken aslında başka bir çocuk daha yok oluyordu. Aslında bir aile, bir toplum, bir şehir, bir ülke yok oluyordu.
Syf: 46
Bizler çok sayıda dil, inanç ve etnik çeşitlilik gösteren insanların gelip geçtiği, yerleştiği hatta nesiller boyu yaşadığı bir coğrafyanın ecdadıyız, bir kültür mozaiğiyiz. Biz atalarımızdan insanların diline, dinine, rengine, ırkına, mezhebine, konumuna göre sınıflandırmamayı çok uzun zaman önce öğrendik.
Syf: 62
Paylaşım karşılıklı olursa kazanç da karşılıklı olur. Farklı kültürlerle geliştirdiğimiz ortak dil ancak "sevgi dili" olabilir.
Syf: 62
Hayat, edinilen tecrübelerle yeniden yaşanabilse keşke. Fakat bu mümkün değil. Zaman öyle bir şey ki mutlu anlar başa sarılamadığı gibi acının ve pişmanlığın üzerinden de atlanamıyor. Her şey olması gerektiği gibi akıp gidiyor.
Syf: 149

Kitap yorumum
  Kitap günümüzdeki birçok sorunu acısıyla tatlısıyla anlatan on yedi kısa öyküden oluşuyor. Bunlardan üçü komedi tarzında olup diğerleri daha trajik tarzda. Kız çocuklarına yapılan haksızlıklar, aşk, entrika, tesadüfler, aldatma gibi birçok konu geçiyor.

 Kimi öykü bir sayfa, kimisi iki - üç, kimisi beş-on sayfadan oluşuyor. Akıcı bir dille yazılmış, okurken bir bakmışsınız bitivermiş kitap. Çok fazla tesadüf bulunuyor kitapta ama inandırıcılığını yitirmiyor, kitabın arka kapak açıklamasında da yazdığı gibi hepimizin karşılaşabileceği olaylar, tesadüfler yer alıyor. Kimi zaman gülümsemeden edemedim kimi zamansa gözlerim doldu. Duygular çok güzel aksettirilmiş.

  On yedi öyküden benim en beğendiğim, etkilendiğim öykü ikinci öykü olan "Dilek Kutusu" oldu. Kimi bakımdan hala böyle olaylar oluyor mu cidden demeye kalmadan aklıma hemen "yaşamadan anlamayan bir toplum" olduğumuza dairki söylenti geliveriyor bir diğer yandansa kimi karakterler yanı başımda olan karakterler. 

  Okunması gereken çok güzel bir kitap. Sibel Yıldız'a bu başarısının devamını diliyor, başka bir kitabını da elime almayı umut ederek yazımı sonlandırıyorum.


12 yorum

 1. Zeynepciğimmmm ne güzel bir sürpriz bu😇🙃😊🤗. Günümü aydınlattın. Çokkkkk çok teşekkür ederim🙏🙏. Blogumu yüce gönlü ve tüm becerisi ile tanzim eden, blog dünyasının bana kazandırdığı nadide insanlardan birisin. Güzel sözlerin ve bu paylaşımınla sosyal sorumluluk projemize sağladığın katkı için sana çok teşekkür ediyor, güzel yüreğinden öpüyorum canım kardeşim. En derin sevgi ve selamlarımla ❤️😍🤗🌼🌷🤚

  YanıtlayınSil
 2. Günümüze uygun bir konusu var arkadaşını tebrik ederim ayrıca sanada teşekkür ederim bize böyle bir kitap yorumuyla geldiğin için bayıldımmm 😍😍

  YanıtlayınSil
 3. Aaa! E ben bunu daha yeni öğreniyorum. E tabii aylardır bloğa uğramayınca böyle oluyor. Yıldızcığımı çok tebrik ediyorum. Birazdan kendi sayfasına da uğrarım zaten. Yolu açık olsun, bol bol okunsun. Tanıtım için de eline sağlık.
  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle güzel bir şeyi benden duymanıza sevindim açıkçası :)
   Ben de aynı dilekleri sevgili Yıldız için diliyorum, yorumunuz için çok teşekkürler:)

   Sil
 4. Tam böyle bir kitaba ihtiyacım vardı şu an.Kitabın arkasını okuyup içini merak edenler tayfasından olarak yaptığınız alıntılar içime işledi.Göz atacağım mutlaka.

  YanıtlayınSil
 5. oleeeey hayat ne güzel ama de miiii işteeeee :)

  YanıtlayınSil
 6. Kitaplığımda ki en özel kitaplardan biri. Her bir hikaye ayrı güzeldi ama benim de en sevdiğim Dilek Kutusu olmuştu. Yaa ne güzel yazmış ve imzalamış Sevgili Yıldız.. Çok sevindim senin adına :))

  YanıtlayınSil
 7. nası gidiyooo, iş yaşamından memnun musuun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Deep sorduğun için, iyi gidiyor, beni baya geliştirdi bazı konularda diyebilirim, bu ayın sonunda bitecek artık =)

   Sil
 8. Yıldız'ı tebrik etmiştim. Şimdi de bu tanıtım yazısını yazdığınız için sizi tebrik ediyorum. Gerçekten profesyonelce bir tanıtım olmuş:)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.