Karahayıt Kaplıcaları

in Denizli, Kumkısık, Denizli, Türkiye

 


Tam bir aydır yazmıyormuşum bloğa. Aslında çok açtım kapadım Blogger'ı yazmak için. Ama hiçbir şey çıkmadı ortaya ne kadar içimde dökülmeyi bekleyen bir yığın düşünceler olsa da. Ne yazasım ne okuyasım geldi. Okudum yine yorumlayamadım hiçbir şeyi. Neyse, geri geldim işte.
  Uzaktan eğitim başladı. İnanılmaz saçma. Aklıma ne geldi biliyor musunuz? Herkes birbiriyle bir şekilde görüşüyor artık. Kafelerin çoğu dolu, önemli olan maske takmak ve mesafeli durmak sonuçta. O zaman bence üniversiteler açılsın. Amaa... Herkes kendi şehrinde kendi bölümüne gitsin yani ne olacak ki? Maske takarak ve sosyal mesafeye uyarak. Bence çok mantıklı. Siz ne düşünüyorsunuz uzaktan eğitim konusunda? Nasıl bir çözüm izlenmeli?


  Bu hafta açıldı bizim uzaktan eğitim sistemi. Canlı bile olmayacak dersler için giyindim kuşandım, makyajımı da yaptım. Oturdum bilgisayarımın başına. Ama dakka bir gol bir misali sitemiz çökmüş. Hevesim hemencik kaçıverdi. Zaten normalde de ben hiç evde ders çalışmazdım, kütüphaneye falan giderdim. Derken işte gezelim dedik. Bir farklılık olsun, bayadır doğru düzgün dışarıya çıkmıyoruz. Denizli'de Pamukkale'ye çok yakın olan Karahayıt Kaplıcaları'na gittik. 


Aslında ilk başta Leodikeia'ya gitmeyi planlamıştık ama ben kimlik/öğrenci kartımı falan evde unutmuşum ve müze kartlarımız yoktu. Müze kartları ile ücretsiz girebiliyorken onlarsız 25 TL imiş. Bir de Pamukkale'ye gidelim dedik. Sanki oradan ne bekliyorsak. Leodikeia bile 25 tl ise orası en az 50'dir falan dedik, 80 TL çıktı, kişi başı bu arada. 

Keyfim kaçtıydı biraz. Muhtemelen daha sonra burasının da ücretli olacağı Karahayıt Kaplıcaları'na geçtik. Gişe yok, ücret yok. Hatta acaba fark etmeden ve fark edilmeden mi giriverdik diye düşündüm 😅 Bir parkın ardında gizli. Beklediğimden çok daha mükemmeldi. Buradan bahsedeyim biraz.


Karahayıt Kaplıcaları
Karahayıt Kaplıcaları, kaplıca denilince ilk akla gelen şehirlerden olan Denizli'nin Pamukkale sınırları içerisinde kalıyor. Buranın ilginç özelliklerinden biri kırmızı kaplıca suyudur. Söylenilenlere göre kırmızı su da şifa bulunuyor. Sadece suda değil, termal çamurunda da şifa bulunuyormuş (özellikle karaciğer, diyabet, dolaşım sistemi gibi hastalıklar için).


 
  Kaplıcalar deniz seviyesinden 1km yüksekte ve Pamukkale kaplıcalarından daha sıcak olup karbondioksit oranı da daha az. Pamukkale'ye yıllar yıllar önce gitmiştim bu yüzden ben karşılaştırmasını yapamam ya da gerçekten hastalıklara şifa oluyor mu onu da bilemem ama ayaklarımı o suya sokmak, içinde yürümenin nasıl hisettirdiğini anlatmam inanın olanaksız. Ayaklarımın bu kadar rahatladığını hiç hatırlamıyorum, bu kadar gevşediğini. Kaplıcaların en yükseğine çıktığınız da iyice sıcaklıyor su. Aşağıda ise daha soğuk. İnsanlar olmasa bir de bikinimi giymiş olsam sanırım kendimi içine atıverirdim tamamen =)
Daha fazla gezi yazısı için: link

***

Instagram: @kayipfisilti

***

 


16 yorum

 1. Benim kız 5'e oğlan ise 2'ye gidiyor. Tuhaf tarafı ilkokul 2. sınıf başlıyor 5. sınıflarda bir şey yok. Hiç gitmedim Karahayıt kaplıcaları güzel yere benziyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tuhaf gerçekten... Kısa sürede artık bitse ama bitecek gibi de durmuyor.
   Denizli'ye yolunuz düşerse uğrayabilirsiniz. Cennet gibi bir yer =)

   Sil
 2. Sıkıntılı eğitim sürecinde Allah kolaylık versin gerçekten zor bir dönemdesiniz. Allahtan ben o yollardan geçeli çok oldu. :) Bu kaplıcaları ise hiç duymadım. Burayı da daha önce incelediğin Yerköprü Şelaleleri gibi aklıma yazıyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Normalde bile eğitimde zaten zor bir dönemdeydik şimdi iyice dibe vurdu herhalde=)
   Pamukkale'yi gezecek olursanız mutlaka uğrayın buraya da.

   Sil
 3. Benim oğlum da bu yıl üniversite son senesi.Hiç memnun değiliz bu durumdan.Sınavlar yüzyüze olacakmış , şehirdışında okuyor hem burda evde hem oraya kira ödüyor.Yani saçma sapan işler maddi manevi.
  Kaplıcalar şahaneymiş.Adını duymuştum ama gitmek kısmet olmadı. Çok güzel yerler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sınavların yüz yüze olması gerçekten daha da saçmaymış...
   Teşekkürler yorumunuz için...=)

   Sil
 4. Karahayıt kaplıcaları'na ilk defa duyuyorum Bilgilendirme için çok teşekkür ederim uzaktan eğitim konusunda da söylediklerinize katılıyorum Gerçekten zor bir süreç yaşıyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Umarım her şey eskisinden daha iyi olur...

   Sil
 5. uzaktan eğitim çok zor; insan anlamadığını sorsa da bir şekilde tatmin etmiyor, Bir şeyler eksik kalıyor, Yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor :)
  Kaplıca çok güzel görünüyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler ve bloğuma hoşgeldiniz=)

   Sil
 6. Uzaktan eğitim... Çok yorucu bir sistem ve çok da verimsiz. Ama okullar açılsa bir dert açılmasa bir dert. Benim aile evim ve üniversitem aynı şehirde o yüzden farklı şehir-kira gibi açılardan bir sorun yaşamadım. Ama şöyle bir sorun var; çoğu kişi virüsün kendisine bulaşmasından değil ailesine bulaşmasından korkuyor. Diyelim okullar açıldı, herkes kendi öğrenci evine-yurduna döndü, benim gibi ailesiyle birlikte yaşayanlar ne yapacak? Ki benim ailemde kronik hastalıklar falan kol geziyor... Nereye el atsan elinde kalıyor yani durum. Umarım herkese uygun bir çözüm bulurlar. Kaplıcalar da gerçekten çok güzel görünüyor daha önce hiç gitmedim umarım bir gün nasip olur :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım orayı biraz açmam gerekti, tam net yazmamıışım =) Benim demek istediğim herkes kendi memleketinde, şehrindeki üniversitelere gitsin. Hocalar en azından şimdilik orta seviyede anlatsın herkese. Biraz karışıklık olur ama yine de uzaktan olmasından daha iyi olurdu. Yani ben böyle düşünüyorum=)
   Yorumunuz için teşekkür ederim ve bloğuma hoşgeldiniz.

   Sil
 7. geziler ve fotiler için tenk yuuuu :) herkes kendi şehrinde ders görsün hiç aklıma gelmemişti ne güzeel :)

  YanıtlayınSil
 8. Denizli'mize gelmişsiniz hoşgelmişsiniz....Maalesef ben bile Pamukkaleye travertenleri milli park'ı ziyaret ediyorum travertenlere çıkmıyorum 80 tl nedir yaa...Haklısınız Karahayıt'a gitmekle.İyi etmişsiniz.
  Bu arada takipteyim bloğunuzu bende beklerim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoşbulmuşum, siz de bloğuma hoşgeldiniz öyleyse=)
   Maalesef ipin ucu her konuda iyice kaçtı ülkemizde...=)

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Kayıp Fısıltı