Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi | Ağaç Ev Sohbetleri #60

Ekim 18, 2020

 


Bir söz vardı tam olarak nereden duydum hatırlamıyorum - tam olarak böyle miydi onu da hatırlamıyorum - ; Bir insan onu hatırlayan son kişi öldüğünde ölür. Acı ama gerçek. Bir insanın adını tarihe yazdırması ne kadar zor olsa da kendimizden bir parça bırakmamız gerektiğini düşünüyorum. Hem geleceğe bir şeyler bırakabilmek için hem de silinip giden onca insandan biri olmamak için. Aslında düşününce her canlının bir etkisi oluyor dünyaya yani aslında ne kadar önemsiz de görsek kendimizi ya da bir şeyler üretmeden de gitsek bir şekilde, küçükte olsa geleceği değiştiriyoruz. Ama bunun etkisi önemli işte. Bu yüzden ölmeden önce en çok yapmak istediğim şeylerin üçüncü sırasında bir şeyler ortaya çıkarmak, üretebilmek var.


3. Bir resim, Bir kitap, Bir müzik

Biraz bencillik, biraz üretken olma çabası, biraz bir şeyler bırakma isteği. Artık nasıl görürseniz. Resim yeteneğim olmamasına karşın kendimi dışa vurduğum çok güzel bir resim olmasını istemiştim. Bunu yaptım. Yağlı boya ile hem de. Çok az teknik bilerek. Ama yaklaşık olarak bir yılda bitirdim. Sanırım on beş - on altı yaşımda yapmıştım bu resmi. Resim kiraya verdiğimiz, şehir dışındaki bir evimizde duruyor. Elime geçtiğinde paylaşacağım. 


Gece vakti, kasvetli bir hava tüm benliğini sarmışken hala güneşin sıcaklığını sırtında hissediyor. Olgunlaştıkça yalnızlaşmış, yalnızlaştıkça çiçekleri solmuş, yaprakları dökülmüş. Sırtını denize karşı dönmüş ama hala denizin sesi kulağında çınlıyor. Bir çocuğun gözlerinden dünyayı hatırlıyor. Ama gördükleri, duydukları, bildikleri sayesinde tüm bu duyguları bulutlanıyor. Yapayalnız küçük bir adada ölmeye yüz tutmuş bir ağaç, hiçbir şeyi bilmemeyi ve her şeye inanmayı istiyor, geri dönmek istiyor.


Resmimin öyküsü buydu - çok karamsarım biliyorum-. Aynı bu şekilde ölmeden mutlaka bir kitap yayınlamak, bir de piyano çalmak çok isterim, çok yaşlı olsam bile. Bunu üçüncü sıraya koydum. Çünkü ben öldükten sonrası başkalarını ilgilendirir. Bizim bıraktıklarımız ne kadar Harry Potter'daki hortkuluklar gibi iş görse de artık inançlarımıza göre çok başka bir yolda olacağız. Bu nedenle önceliklerimi daha kişisel isteklerime veriyorum.


2. Paraşütle Atlama


Ne zaman nasıl ölmek istersin sorusu yöneltilse hep atlayarak diye cevap verirdim. Tabii şu an o kadar cazip gelmiyor atlayarak ölme fikri. Ama paraşütle atlamanın yaşanabilecek en güzel deneyimlerden biri olacağına inanıyorum. Yani bir düşünsenize. Her zaman ayak bastığınız o toprak parçasını, her zaman yüzdüğünüz denizi, ağaçları ve birçok şeyi büyük bir adrenalinle beraber bir kuş gibi havada süzülürken çok farklı bir bakış açısıyla göreceksiniz. Bence mükemmel bir şey!,


1. Kutup ve Kutup Işıklarını Görmek


Karanlık, fazlasıyla soğuk hava ve büyüleyici ışıklar. Sanırım benim hayatta görmek istediğim, deneyimleyebileceğim en güzel şey. Şehir ışıklarından kurtulupta yıldızları görebildiğimiz yerler bu kadar etkilerken insanı, böyle bir şey nasıl hissettirir ki insana? 

Bunlar benim ölmeden önce başlıca yapmak istediklerim. Bunların dışında;

 • Hayvanları koruma adına bir çalışmada bulunmak
 • Hobbiton köyünü görmek
 • Kır düğünü yapmak
 • Üç dili olabildiğince iyi bilmek
 • Las Vegas'ta eğlenceli bir gece geçirmek
Bunlar en çok istediğim şeyler. Eğer işin içine biraz daha para katarsak şunları da ekleyebilirim;
 • Kütüphane açmak
 • Ormanın içinde bir yerde küçük bir kulübeye sahip olmak
Ve tabii ki bunların hepsini değer verdiğim insanlarla, özgürce yapabilmek. 
***

*Ağaç Ev Sohbetleri'nin 60. konusuna cevaben yazılmıştır. Konusu; Ölmeden önce yapılacak 3 şey. Detaylar için: link

*Üçüncü maddeye üretkenliği bir sayıp üç madde ekledim. Eğer onların hepsini bir saymıyorsak zaten resmi yaptığımdan dolayı şu şekilde sıralabilirim; 3. Kitap yazmak 2. Paraşütle atlamak 1. Kutupları görmek

*Resim İstanbul'daki bahçemizdi. Çok severdim. Geçen sene orayı terk etmek zorunda kaldık, özlüyorum mini bahçemi... 

*İkinci resim Sizce.com sitesinden alınmıştır.

*Son resim Kozmik Anafor sitesinden alınmıştır.

***

Instagram: @kayipfisilti

17 yorum

 1. ilk madde çoookkkk güzel iznin olursa ben de bunu yapmak isterim, kitap yazmak istiyordum ama bu şekliyle çok daha farklı. resmin öyküsü de çok güzel, hoşuma gitti. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim=) Niye iznim olsun canım nasıl istiyorsan öyle olsun inşallah=)

   Sil
 2. Güzel ve orjinal şeyler. Benimde ölmeden önce gezmek istediğim dünya şehirleri var. Kyoto, Prag, Cracow...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gezmek istediğim yerler say say bitmez aslında benim de. Ama öncelikli olarak bunlar var listemde=)

   Sil
 3. Las vegas =) poker seviyoruz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hiç alakam yoktur ama bir gün Vegas'a gidersem mutlaka deneyeceğim farklı şeyler sanırım=)

   Sil
 4. Umarım hayallerin gerçekleşir:) Ben de sizin gibi giderken bir iz bırakmak isterdim arkamdan. Fakat sonra şöyle düşündüm, birkaç bin yıl sonra en iz bırakanlar bile ne kadar hatırlanacak! Belki en iyisi giderken kötü bir iz bırakmasak kafi gelecek:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.
   Evet kötü iz bırakmamak gerek o en önemlisi tabii=)

   Sil
 5. oleeey hepsini daaap işallah. o bahçeniz eveet daha önce sözünü etmiştin ne güzelmiiş :)

  YanıtlayınSil
 6. Ne güzel bir yaziydi. Agac ev sohbetleri 60in konusunu ben belirlemiştim. Bu sebeple katılan herkesi takip ettim. Ilginctir ki kuzey ışıklarını görmek ikimizin de ortak hayali. Bunu ben de yazmıştım. Tum arzularinizin gerçek olması dileğiyle.. sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ahh bu sıralar inanılmaz yoğunum. Sürücü kursuna başladım, okul eğitim vs başladı bu yüzden blogları çok gezemiyorum. Yazmanız çok iyi oldu hemen okuyacağım sizinkini de.
   Teşekkürler yorumunuz için=)

   Sil
  2. Cok tesekkur ederim. Ne demek, hemen merakla gelip okudum. Kuzey ışıklarını görmeyi isteyen biri daha bulmuş oldum iste:)

   Sil
 7. Umarım listendeki tüm dileklerin gerçekleşir :)

  YanıtlayınSil
 8. Paraşütle atlamayı bende istiyorum yamaç paraşütü de olabilir.

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.