Ocak 28, 2021

2021 Hedefleri ve Diğer Hedefler | Ağaç Ev Sohbetleri 75

Önceden ölmeden önce yapılacaklar listesi çıkarmıştık Ağaç Ev Sohbetleri için. Ben de çıkarmıştım ama her nedense gönderiyi silmişim ve bulamıyorum. Bu haftanın konusu olarak Kavanozdaki Beyin şöyle bir konu seçmiş:


Bir gün denemeliyim dediğiniz, merak ettiğiniz ve belki bir gün ben de yaparım diye düşündüğünüz bir şey var mı? Belki bir spor, bir dans, bir çeşit gezi türü, bir yaşam stili, bir yemek, bir araç veya cihaz, belki bir oyun.. Yani aklınıza gelebilecek her şey olur. Sadece düşünün bakalım bir gün ben bunu yapmak isterim, yapmalıyım dediğiniz ve size ilginç gelen o şey nedir?


Önceden ölmeden önce yapılacaklar listesiyken şimdi daha basit, gündelik hedeflerimiz gibi şeylerin listesi istenmiş. Önceki gönderim de silindiği için aslında benzer şeyler yazabileceğimi düşündüm. Önceki listemi okuyan varsa tekrar okumasına gerek yok. Tek fark olarak 2021 hedef listemi de hazırladım. Zaten bayadır yapmak istediğim bir şeydi ama bir tembellik sardı beni, hiçbir şey yapamıyorum. 2021 yılına tembel girdim öyle gidiyor. Ama buna bir nokta koyacak gücü kendimde buldum sanki. 
2021 hedefleri ile başlayalım öyleyse...


En az 75 tane kitap okumak

Kitap okuma alışkanlığını kazandım kazanalı geçen seneki kadar az kitap okumamışım hiç. Normalde 60-70 civarı kitap okurken geçen sene sadece 30 tane kitap okumuşum. Buna üzüldüm açıkçası. Bu yüzden bu sene için bir hedef koydum. Bu sene en az 75 tane kitap okumayı planlıyorum.


Araba sürmesini öğrenmek

Aslında bu hayat hedeflerimden biriydi. Yani genel bir hedef, ölmeden önce mutlaka yapılacaklar gibi. Ama sürücü kursuna başladım. Diğer ayın sonuna doğru da direksiyon sınavım var. Henüz çok iyi seviyede süremiyorum. Araba sürmeyi geliştirmek yani iyi bir sürücü olmak var bu senenin hedefleri arasında.


Rusçayı geliştirmek

İngilizcem artık iyi bir seviyede. Şimdi sırada Rusça var. Rusça çalışmaya kendim başlamıştım birkaç ay önce. Şu anlık daha başlangıç seviyesinde. Bu yıl içinde çok daha iyi bir seviyeye gelebilmek var.


Yemek yapmada kendimi geliştirmek

Yemek yemek ve yapmak hayatım boyunca hiç ilgi alanıma girmedi. Mutfak işlerini sevmem. Ama hayatta kalmak için bilmemiz gerekiyor. Başlangıç seviyesinde bir şeyler biliyor olsam da bu konuda kendimi biraz daha ilerletmek istiyorum.

2021 için genel hedeflerim bunlar.2021 yılı dışında yani hayatımda mutlaka yapmak istediklerimse...


Kutupları ziyaret etmek

Bu en büyük hayallerimden biri. Ben kış insanıyım. Yazı, güneşi pek sevmem. Yani soğuğun ardından gelen sıcaklık, denize girmek güzel oluyor da onun dışında yazı çok sevmem. Hem bu nedenle hem de Kuzey ışıklarına karşı inanılmaz bir ilgi beslediğimden dolayı mutlaka kutupları ziyaret etmek, gezebilme şansına erişmek istiyorum.


Kitap çıkarmak

Bir gün mutlaka bir kitap çıkarmak istiyorum. Hem içimi dökmek hem benden bir parça kalsın istiyorum, Harry Potter'daki hortkuluklar misali. Ama iyi gayeler için...


Daha fazla dil öğrenmek

Yine hayat hedeflerimde en az üç dili ana dilim gibi ya da çok iyi derecede öğrenmek istiyorum. Bunların dışında da başlangıç seviyesinde bile olsa daha fazla, farklı diller öğrenmek istiyorum.


Kütüphane açmak

Hedeften ziyade bu da en büyük hayallerimden biri. Bir gün şansım olursa mutlaka kütüphane açacağım...


Paraşütle atlamak

Eğer bir gün ölürsem düşerek ölmek istemiştim hep. Şimdi o kadar cazip gelmiyor düşerek ölme fikri. Fakat mutlaka paraşütle atlayış yapmak istiyorum. Bastığımız o toprakların, yüzdüğümüz o denizin, ağaçların, tabiatın içindeyken bile bu kadar iyi hissediyorken kendimi, onları yukarıdan atlarken yaşadığım heyecan ile görüntüsünü, vereceği hissi çok merak ediyorum açıkçası.

Bu büyük hayallerin/hedeflerin dışında;

Düzenli bir şekilde spor yapmak,

Sağlıklı beslenmek,

Piyano ya da keman çalmasını öğrenmek,

Ormanın derinliklerinde bir yerde ya da manzarası hoş olan bir yerde kulübemin olması,

Hayvanlar adına bir çalışmada bulunmak,

Hobbiton köyünü ziyaret etmek,

Las Vegas'ta bir gece geçirmek istiyorum. Evet, fazla şey istiyorum. Ne kadarını yapabileceğimden emin değilim ama çabalayacağım hepsi için. 


Peki sizin hedefleriniz neler? Sizin hedeflerinizi de çok merak ediyorum. Yorum yapabilir ya da bu etkinliğe siz de katılabilirsiniz!
Yorumlar

 1. Bende araba kullanmayı öğrenmek istiyorum.
  Ama daha birşey yapmadım bunun için. Çünkü korkuyorum. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası bende de var o korku hala ama zamanla geçer diyorlar. Bir de hayatta her an lazım olabilecek becerilerden biri. Şansınız varsa mutlaka öğrenin=)

   Sil
 2. Paraşütle atlamaya cesaret edemem sanırım. Kütüphane açmak çok güzel bir fikirmiş. Umarım hedeflerinize ulaşırsınız. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, sizin de hedeflerinizin gerçekleşmesini umuyorum=)

   Sil
 3. Ben de hedeflerimi bir yenilemem gerekiyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ara ara gözden geçirmek, yenilemek gerek hedeflerimizi=)

   Sil
 4. Ormanın derinliklerinde bir kulübe fikri harika 🤭

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? Arada da olsa hayatın karmaşıklığından kaçıp oraya gitmek çok dinlendirici, huzur verici olurdu...

   Sil
 5. merak ettiğin şeyler ve hedeflerin çok güzeel hepsi için planlı ilerlersen bence çoğunu gerçekleştirirsiin hatta hepsi de olur bence niye olmasıın :) bu hafta bütün yazıları okurken kendimi buldum senin de isteklerin tam benlikmiş :D kendi kendine rusça öğrenmene hayran kaldım ben birkaç ay okulda basit bir kurs almıştım ücretsiz şekilde hocamız da çok iyiydi rus dili okumuştu ama ilerleyemedim çok karmaşık geldi valla :D bir yere gidiyorum derken bile dümdüz bu şekilde söylenmiyor arabayla gidiyorum yayan gidiyorum bir şeyin yanından geçerek gidiyorum falan demek gerekiyordu çıldırmıştım :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Rusça evet, kolay sayılmaz. Benim dile yatkınlığım var birazcık ondan sanırım biraz daha basit bir şekilde öğrendim=)

   Sil
 6. kutuplar ve orman kulübesi en çok bunları sevdiim. paraşütle atlamak mı anne amaniiin :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.