Şubat 13, 2021

8 Dakika - İrem Can | Kitap Önerisi

Herkese merhaba! Bugün size yeni yazarımızın ilk kitabını tanıtmak istiyorum. Daha on sekiz yaşında olan yeni yazarımızın adı İrem Can. Kendisinin de bir bloğu var (ziyaret etmek için LİNK). İlk kitabı olan 8 Dakika'yı aralık ayında çıkarttı. Ben de daha bu hafta siparişimi verip heyecanla bekledim gelmesini. Cuma sabahı, yani daha dün, kargom geldi ve kitabı elime almamla bitmesi bir oldu! Bir solukta okuduğum bu kitap neyin nesiymiş bir bakalım...GENEL BİLGİLER

Kitap adı: 8 Dakika

Yazar: İrem Can

Kitap dili: Türkçe

Eserin ilk yayınlanma tarihi: Aralık, 2020

Yayınevi: Platanus Cultural PUBLISHING

Tür: Bilim Kurgu, Macera, Gezi

Sayfa sayısı: 97

Kitaba başlama tarihim: 12-02-2021

Kitabı bitiriş tarihim: 13-02-2021

Puan: 5/5

Arka kapak açıklaması:


Yok olmak sadecebir başlangıçtı!


İngiltere'de başarılı bir gazeteci olan Mel'in hayatı, doğum gününde Profesör Becker'in ona verdiği hediyeyle tamamen değişecektir.


Mavi göl, gizemli iglo, siyah şapkalı adam...


Peki kendisini sırların içinde bulan Mel "Korunaklı Şehir" efsanesini çözebilecek midir? 


İzlanda'da geçen bu gizemli hikayeye siz de ortak olmak ister misiniz?


KİTAP YORUMUM


Kitapta arka kapağında da açıklanmış olduğu gibi çok başarılı gazeteci olan Melisa'nın İzlanda'ya giderek orada gizemli olayları aydınlatmaya çalışması ve orada yaşadığı maceraları anlatılıyor. Bir solukta okunulabilecek bir kitap. Heyecanlı, merak uyandıran, gizemli bir havası var. Gündem de olan kimi konuların üzerine basıyor ve gerçekten gözden kaçırılmaması gereken mesajlar bulunuyor kitapta. Ayrıca kitap genel olarak macera ve bilim-kurgu türünde olsa da kendimi oralardaymışım gibi hissettiren birçok güzel betimlemelerinden dolayı gezi türüne de girebileceğini düşünüyorum. 


Kitapta ufak tefek hatalar bulunuyor ama bunu hem yazarımızın ilk kitabı olduğundan hem de gidişatının verdiği heyecandan dolayı bu hatalar görmezden çok rahatlıkla gelinebilir. Kitabın sonu çok ilginç bitiyor, kitabın bir seriye dönüşeceği sinyallerini alıyorum ve öyle olmasını da umuyorum.


Öneriyor muyum? Kesinlikle...


ALINTILAR

Açıkçası dünyada o kadar çok ilginç yerler var ki. Fakat insanoğlu bu güzellikleri görmekte kör. Bana kalırsa insanoğlu açgözlü ve kibirli. Savaşlar, kıtlıklar, salgın hastalıklar bu yüzden çıkmıyor mu? Hep daha fazlasını istediğimiz için. Çünkü bize yetmiyor artık. Gözümüz hep yükseklerde.

(Syf: 74)

Son yıllardaki değişimler korkunç! Dünyamız her geçen gün daha da ısınmaya devam ediyor. Eğer bununla ilgili bir şey yapılmazsa kendi sonumuzu kendimiz getiririz. 

(Syf: 19) 

Yorumlar

 1. Yorumun için tekrardan çok teşekkür ederim. Çok mutlu oldum. Evet, serinin ikinci ve son kitabı gelecek... 🤩

  YanıtlayınSil
 2. Çok teşekkürler öneri için, alıntılar güzeldi :) listeye ekledim

  YanıtlayınSil
 3. oyyyy bizim irem çevreye de duyarlıdır böyle ayrıntılar da var mı kitaptaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok duyarlı olduğunu özellikle kitabını okuduğumda anladım... Neyin ayrıntısı ama Deep, onu anlayamadım:)

   Sil
  2. işte onu diyom, romanda irem in çevre bilinci ile ilgili ayrıntılar da var mı, bilimkurgunun içine, polisiyenin içine ne bileyim iklim benzeri şeyler koymuş muuu :)

   Sil
  3. Aa evet, iklim konusu üzerinde baya durmuş ,evet yani var ayrıntılar=)

   Sil
 4. bak şimdi yazdım kelime oyunu 12 yi, haftaya uyuşuk hayalperest in yazıları, sonraki haftaya yeni arkadaşımız gülten çapkının kelimeleri olcak :) kelime oyunu 15 senin olsun o zaman, dediğini yaparsın, olur muuu :)

  YanıtlayınSil
 5. Kaleminize sağlık, kitabı yurtdışında nerden alabilirim acaba?

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.