Şubat 19, 2021

Hobbit - J.R.R. Tolkien | Kitap Önerisi

Veeee Hobbit kitabını sonunda okudum! Çok uzun zamandır okumak istiyordum - zira her sene film serisini mutlaka izlerim, Yüzükler Efendisi ile birlikte-. Garip bir şekilde Tolkien'ın okuduğum ilk kitabı bu değil ve hayır Yüzükler Efendisi de değil. İlk olarak Roverandom isimli çocuk kitabını okumuştum hem de daha geçen sene. Onu da bloğumda paylaşmıştım (link). Sen çok iyi bir kişisin, Bay Baggins, seni de çok seviyorum; ama ne de olsa sen uçsuz bucaksız dünyada küçük bir adamdan ibaretsin!

-Gandalf


Uçsuz bucaksız dünyada küçük bir adamdan ibaret olan Bay Baggins'i artık duymayan yoktur sanırım! Kitabını okumamış olsanız da filmini çoğunuz izlemişsinizdir . Kitabını okumadıysanız mutlaka okumanızı öneririm çünkü kitapta filmden çok daha fazlası sizi bekliyor! Aslında filmin kitaptan çok ayrıldığı noktalar var, bunları da zamanı gelince konuşacağız.


Hobbit, J. R. R. Tolkien'ın 21 Eylül 1937 yılında yayınladığı ve çocukları için yazdığı fantastik kurgu tarzında bir kitaptır. Hatta şöyledir ki, kitabın başındaki önsöz bölümünden anladığımız kadarıyla Hobbit bir üvey evlat gibidir. Ne demek istediğimi şimdi anlayacaksınız.


Hobbit, 1932 yılında yazıya dökülmüş ve tanınmış kimi yazarlar tarafından okunduğunda henüz tamamlanmamış haliydi. O sıralar Tolkien kendini Silmarillion kitabına vermişti ve 1937 yılına kadar Hobbit ile ilgilenmemişti. Hatta Hobbit'i sadece çocukları için uydurduğu ve tamamlanmamış halini okuyanların yoğun isteği üzerine devam ettirdiği yazılıyor kitabın Önsöz bölümünde.


Kitabımızın konusu ise cücelerden bile küçük olan, türünün adına Hobbit verilmiş Bilbo Baggins'in çok zengin bir hayal ürünü olan Orta Dünya'daki inanılmaz maceralarını anlatır. Hobbitlerin yanında cüceler, elfler, büyücüler, goblinler, deri değiştiriciler ve daha birçok akla gelmeyecek ırkların bulunduğu inanılmaz bir dünyaya yolculuk ettiğimiz ve okurken her zaman ağzımızın açık kalmasını sağlayacak, heyecanla okuyacağımız bir olay örgüsü...


Film ile kitabı karşılaştıracak olursak şuna değinmek isterim. J. R. R. Tolkien, Hobbit kitabını çocuklarına adıyor, önceden bahsettiğimiz gibi onlara masal anlatırken ortaya çıkıyor. Çocuklarına masal anlatırken bunlardan kimilerini yazıya döküyor yazarımız. Okurken, özellikle de filmi izlediyseniz çocuklar için yazıldığı daha çok anlaşılıyor. Film de ise çocuklardan ziyade büyüklere hitap edilmesi sağlanıyor. Bu nedenle kitaptan birçok şey değiştiriliyor. Açıkçası kitabı okumadan önce farklı olduğunu biliyordum, duymuştum. Fakat okuduğumda bu kadar fazla fark olacağını önceden tahmin etmezdim. Beklediğimden çok daha fazla farklılık vardı. Bu iyi mi kötü mü pek emin değilim. Açıkçası film versiyonunu da çok beğeniyorum. Filmi kitaptan önce okumamın etkisiyle belki de filmde olan bazı karakterleri -burada detay verip  (spoiler) hevesinizi bozmayacağım - görmemek hafifte olsa hevesimi kırdı. Fakat filmde geçmeyen onca macera beni fazlasıyla doyurdu. Filmde ise kitapta olmayan şeyler beni ayrıca memnun ettiğini söyleyebilirim. Yani hem kitap hem film de (hala) gözümde çok olumlu. Zaten Yüzükler Efendisi ile karşılaştıracak olursam Hobbit'i hikayesi nedeniyle her zaman daha çok beğeniyorum. Bunu değiştirebilecek olan tek şey şu anda Yüzükler Efendisi kitabıını okumak, onu da kısa bir süre içinde yapacağım.


Kitabın fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak, İthaki Yayınlarına ait resimdeki bu kitap ciltli, küçük ebatta ama biraz kalın. Tolkien'ın illüstrasyonları ile süslenmiş, kitabın kapağı da Tolkien'ın ilk basımı için hazırladığı fakat çok masraflı olduğu düşünülerek reddedilen şömiz tasarımı kullanılmış. 


Benim için onda onluk bir kitap. 

Öneriyor muyum? Kesinlikle.Yorumlar

  1. Yüzüklerin Efendisi serisi en çok beğendiğim yapımlardan biridir, Hobbit filmine de biraz bakmıştım ama tamamını izlemedim, kitabını okumak ne zaman nasip olur bakalım:)

    YanıtlayınSil
  2. Bir çok kez duyup okuyamadığım kitaplardan biri. Kitap yorumu için teşekkürler.

    YanıtlayınSil
  3. hobbit sevilmez mii. ne güzel anlatmışsın. bi öyküsünü daha okudum, silmarillion un devamı, oğlu düzenlemiş, hurin in çocuklarııııı :)

    YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.