Şubat 12, 2021

Sayfalar - Kısa Öykü

Kelime oyununun on birinci haftasındayız. Haftanın kelimelerini Ebemkuşağı seçmiş ve kelimelerimiz şu şekilde: Ihlamur, yolcu, yağmur, sayfa, çocuk.   Bu etkinlik neyin nesiydi diyorsanız; her hafta bir blog beş kelime veriyor ve bu beş kelime ile ne istersek onu yazıyorduk (yani ister bir cümle, ister öykü, ister şiir; kafamıza ne eserse). 


Önceki katılımlarım: Simitçi (1. hafta) Kuzeyden Mektup Var (6. hafta)
 SAYFALAR


Yolculuğunun yarısına gelmişken otobüsü dinlenme tesisinde durdu. Yarım saatlik bir molanın verileceği duyurulması üzerine kapılar açılır açılmaz herkes dışarıya akın etti. Çoğu geri bindi otobüse, dondurucu soğuktan dolayı. Seda ise kitabıyla beraber fırladı dışarıya. Kalabalığın otobüste oluşturduğu havasından  kaçmak için bu fırsatı saatlerdir bekliyordu. Hızlı adımlarla dinlenme tesisine doğru giderken şiddetli yağmur anında Seda'ya ve aynı şekilde dinlenme tesisine gidenlere temiz bir duş aldırdı. Hepsi bu durumdan yakındı, küfürler yağmur damlalarında asılı kaldı. Yağmura neydi ki? O bulutların görünmeyen şeytani kapkara gözlerinden boşalacak  ve doğaya umut olacaktı. Seda aralarında başını göğe doğru kaldırıp anın tadını yaşayan tek açmış çiçekti, simsiyah gözlerin ta içine  baktığını asla fark etmese de. Herkesin koşuşturmasına aldırmadan yavaşça dinlenme tesisine doğru yürüdü. Kitabını kabanının içinde sakladı. 


Kendine cam kenarından bir masa seçti. Islanan kabanını sandalyeye asıp kendine ıhlamur çayı söyledi. Biraz camdan yağmuru izledikten sonra ıhlamur çayı gelince kendini tamamen kitabın eşsiz sayfalarına bıraktı. Yolculuğu gibi kitabın da yarısındaydı. Kitap esrarengiz bir olayı ve bunu aydınlatmaya çalışan bir grup genci anlatıyordu. Heyecanın yanı sıra kitabın mistik bir havası da vardı. Seda sonunu çok merak ediyordu. Kitaba iyice daldıktan bir on dakika kadar sonra birden buz gibi rüzgar Seda'nın yüzüne bir tokat gibi çarptı, kitabın sayfaları kendiliğinden sonuna doğru çevrildi. Restoran görevlileri havalandırmak için Seda'nın az ilerisindeki camı açmışlardı. Yağmur hiddetini yitirmiş, yerini kuvvetli bir rüzgara devretmişti. Seda gözlerini tekrar kitaba indirdiğinde Hz. Mevlana'dan alıntılanmış cümlede takılı kaldı:


"Yarım nefeslik bu hayatında,

sevgiden başka hiçbir şeyi planlama..."


Bu söz Seda'nın fırtınadan sonra yediği ikinci tokat oldu. Planlamadığı halde çok sevmişti. Ama asla karşılığını görememişti. Düşündü, bu hayat için dengesiz bir takastı bu! Kalbi nereye gitmişti... Bir yabancının gözlerinde hapsolmuştu. Çocukluğunu düşündü. Hayatı bir çocuğun gözlerinden hatırladı. Tüm duyguları şimdi bildikleri sayesinde bulutlandı. Güneşin sıcaklığını her koşulda sırtında hissederdi ama şimdi her nasılsa daha soğuk görünüyordu. 


"Hayatın yarısındayım! Aldığım her nefes ölüme bir adım daha yakınlaştırıyor!* Geri dönmek ve yeniden her şeye inanmak istiyorum!" diye içinde büyük bir savaş veriyordu. Halbuki hayatının sonundaydı... Buz gibi kalbi bir gün yüzüne daha çıkıpta eriyip kendini sıcak tutamayacaktı...


SON


***

*Bu cümle Dream Theatre grubunun Pull Me Under şarkısından alınmıştır.

Yorumlar

 1. oleey yarın gelcam okumayaaa, dream theater oooo :)

  YanıtlayınSil
 2. Bugün okuduğum seyahat temalı ikinci blog yazısı. İlk okuduğum otogarla ilgiliydi, bu da mola tesisinde geçiyor. Galiba bu tür yerlerde hisler daha derin ve yoğun yaşanmakta.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Henüz diğer etkinliğe katılanları okuyamadım ama doğrudur, olabilir:)

   Sil
 3. Çok uzun süre uzun yolculuk yaptığım için gözümde canlandır okurken... emeğine sağlık çok manidar olmuş...

  YanıtlayınSil
 4. Neden hayatının son günü idi ki...
  Kısa bir kesit olmuş.
  Güzel olmuş.
  :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O sizin hayal gücünüze bağlı artık...
   Teşekkürler:)

   Sil
  2. Yazılanların sayısı arttıkça eski bir eğitici olarak mutlu oluyorum. Yazmak insanın dünyaya açılan penceresini de genişletiyor. Güzel bir öykü, Yolculuk öyküleri farklı oluyor.
   Kaleminize sağlık.

   Sil
 5. “Yarım nefeslik hayatında sevgiden başka bir şey planlama” hoş duygular hissettiren bir yazı olmuş :) otogar yazıma beklerim

  YanıtlayınSil
 6. Bayadır otobüs yolculuğu yapmadım. Yazıyı okurken aklıma geldi. :)

  YanıtlayınSil
 7. Yolculuk, son yolculuğa yapılmış temsili bir atıf mıydı? Hayat çok kısa, hayatımızda yağmurlarda olacak, fırtınalarda, kavurucu sıcaklarda, her ne olsun biz son nefese kadar yolculuğu devam edeceğiz. Sadece bir yolcu olduğumuzu ve yolculuğun kısa olduğunu bilelim yeterli. Kaleminize sağlık, keyifle okudum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler yorumunuz için.
   Nasıl yorumlarsanız o şekilde düşünebilirsiniz. Okuyucuya bıraktım bazı şeyleri:)

   Sil
 8. Bu salgın, yolculuğa çıkmayı bile özletti insana ya... Hayali bile güzel, yolda olmak, yol hikayeleri...

  YanıtlayınSil
 9. Hüzünlü. Karakterimiz son yolculuğu olduğunu biliyor mu acaba? 😔

  YanıtlayınSil
 10. hayııır hayatının sonu değil tabisideki ısıncak kalbi eriycek yine hep buz kalınmaaaz :)

  YanıtlayınSil
 11. Sayfanıza ilk kez uğruyorum, site düzenini görünce direkt takip etmek istedim ama nereden takip ederim, bulamadım. Sizinle daha çok etkileşimde olmalıyız. Düzene bayılıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bloğuma uğradığınız için çok teşekkür ederim! Bloğum takip etmek için ii yöntem var.
   Birincisi anasayfamın hemen altında mail ile abone olarak son gönderilerim mailinize gelebilir.
   İkinci olaraksa blogger ile takip edebilirsiniz. Blogger ile takip etmek için blogger panelinizden "Okuma Listesi" sekmesine gelin. Sağda takip ettiğiniz blogların hemen üzerinde "Takip Ettiğim" yazısının hemen yanında kalem işareti bulunuyor. Oraya tıklayıp "Ekle" yazan butona site adresimi girip kaydedin:)

   Sil
 12. Allahım Allahım, sitenize izle butonu koymalısınız. Yine de sizi takip etmekten vazgeçmeyeceğim :) sizi de bekliyorum sayfama.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Temamın görünümünü bozuyor, o yüzden kullanmıyorum. Fakat zor değil blogger ile takip etmek. Verdiğim adımları izlerseniz ne kadar basit olduğunu görürsünüz:)

   Sil
 13. Eskiden otobüsle yolculuk yaptığım günler geldi bir an gözümün önüne ah be ne güzel günlermiş ..dilerim hepimizin hayatında güzel yolculuklar olur ..gönlüne sağlık canım benim sevgiler sevgiler 😊🎈

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.