Bağbaşı Yaylası ve Teleferik

in Denizli, Kumkısık, Denizli, Türkiye
Doğanın sessizliği gerçektir. Etrafınızı sardığında, hissedersiniz.Rüya gibi bir gündü benim için. Aslında ne zaman geziye gitsem ve sitemde paylaşsam bu tarz tabirler kullanıyorum, biliyorum. Hayatta en sevdiğim ikinci şey sanırım yeni yerler keşfetmek... Beni dinlendiriyor, heyecanlandırıyor, ufkumu açıyor, ilhamım oluyor ve her yer bana çok farklı hisler, anılar bırakıyor... Bugün de onlardan biriydi. Rüya gibi olmasınınsa iki sebebi var. Bunu yazımın sonralarında zaten göreceksiniz. 
Uzun süredir kar görmek istiyordum. Sitemi uzun zamandır takip edenler benim kış mevsimini nasıl sevdiğimi, en sevdiğim mevsim olduğunu az çok bilirler. Denizli'ye bu sene kar yağsa da çok garip bir şekilde gerçekleşti. Bir iki ay boyunca haftada bir iki gün kar yağdı ve hava soğudu. Diğer günler tekrar güneş açtı 15-20 dereceye kadar çıktı. Hayatımda böyle bir hava olayı görmedim ben. İklim krizi. Neyse asıl konumuza dönelim. Hal böyle olunca kar tutmadı, zaten öyle lapa lapa da yağmadı. 

Aklımda bayadır Denizli'de bulunan teleferiğe gitmek vardı. Hayatımda hiç binmemiştim ve çok merak ediyordum. Ayrıca teleferiğin olduğu yerde Bağbaşı Yaylası'nın da olduğunu öğrendim fakat nasıl bir yere benzediği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Özellikle buraya birkaç gün öncesinde kar yağdığını öğrendiğimde beni durdurmanın imkanı yoktu sanıırm.Geçen hafta cumartesi günü yaklaşık on yedi derecelik bir havada yola çıktık. Kar yağalı üç gün kadar olmuştu, erimemiş olması için dua ederek bir heyecan gitmiş bulunduk ailemle. Biz kendi arabamızla gittik. Denizli terminaline 9km kadar uzaklıkta. Bir dağın eteğinden girdik alana. Önce bizi bir ormanlık alan karşıladı. Hiç kar yoktu. Biraz üzüldüm, bu ilk girdiğim alandan ibaret olduğunu düşündüm. Fakat çok dar düşünmüşüm. Dağı biraz tırmandıktan sonra teleferiğe ulaştık. Kişi başı 10 TL ücret ödedikten sonra ilk teleferik maceram da başlamış oldu.


Teleferiğe bir heyecan nasıl bindim, o yükseklikten nasıl çıktık, çıkarken yemyeşil alan nasıl bir anda beyaza döndü, beyazlar içinde kalan minik tavşan ayak izleri, sonracığıma koca bir şehir manzarası ve yukarıya doğru uzandıkça uzanan kooocaaaman bir dağ. Nasıl anlatayım ki yaşadıklarımı, hissettiklerimi şimdi? Kendiniz deneyin, yaşayın ve hissedin demekten alamıyorum kendimi.Teleferikten indikten sonra kendimizi küçük bir alanda bulduk. Burada yine Denizli seyir tepesi ve lavabo bulunuyordu. Buradan daha yukarıya giden yol vardı. Dolmuşlar götürüyor yukarıya. Bindik ve dağın etrafından süzüm süzüm süzüldük iyice tepeye ta ki tepemiz de apaçık bir gökyüzü kalana kadar. İşte burası Bağbaşı Yaylası. Buraya kendi özel aracınızla gelme imkanınızda bulunuyor. Normal sıcacık günlerde aslında burası serin olurmuş. Yazın sıcaktan kaçmalık bir yermiş yani. Burada piknik alanı, çeşitli restoranlar, oyun parkları, çadır/kamp alanları ve bungalov evler bulunuyor. Eğer aşağıdaki resmi yeni sekmede açıp büyütürseniz, belki de -çok zor da olsa - alttan en soldaki resimde tavşan ayak izlerini görebilirsiniz:)Tavşan ayak izlerini de göremeyip merak edenler için buraya ekliyorum:)
***


18 yorum

 1. Çok keyifli bir gün geçtiği her satırınızdan belli 🙏☺️ Anladığım kadarı ile hem teleferik hemde alan belediye işletmesi, yoksa bu fiyatlara teleferiğe binmek çok mümkün değil.. Ayrıca çok beğendim, çok güzel bir yer ☺️ Kaleminize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önceden hiç binmediğim için fiyatların geneli hakkında bir fikrim yok açıkçası ama evet, belediyeye ait burası. Ona değinmeyi unutmuşum.
   Yorumunuz için teşekkür ederim, gerçekten çok keyifli bir gündü benim için 🙂

   Sil
 2. Fotoğrafları inanılmaz beğendim, çook keyifli bir yazı olmuş elinize sağlık <33

  YanıtlayınSil
 3. Fotoğraflar muhteşem! 💖✨

  YanıtlayınSil
 4. Çok güzel foto bunlar ya.. huzur verici. teşekkürler.. neden az yorum var anlamadım gerçekten :)

  YanıtlayınSil
 5. Gidip gördüğüm yerlerden birini sizin de görmeniz beni heyecanlandırdı, biliyor musunuz ben de ilk kez Denizli'de bindim teleferiğe. Orada birçok anım bulunuyor çünkü monoton hayatımdan çıkıp da bambaşka bir insan ile bambaşka bir diyardı orası benim için.
  Fotoğraflarınızın kalitesini her gördüğümde de yeniden estetik anlamda haz duyduyuyorum.
  Karlı bir gündüz vakti orada bulunmak, daha başka olsa gerektir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler güzel yorumunuz için. Denizli'nin sizde de güzel etkiler bırakmasına sevindim:)

   Sil
 6. instada görmüştüm fotoğraflar harika :) tavşan ayak izlerini seçemedim ama tekrar bakacağım :) kar o kadar güzel ki her yer kremalı pasta gibi olmuş bayıldım yaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Görmemeniz çok doğal, gerçekten çok zor ayırt ediliyor. Fakat dilerseniz ek olarak en alta yakınlaştırıp koyabilirim resmi =)

   Sil
 7. gerçekten uğraştım göremedim belki de görüp anlamamış da olabilirim :) <3

  YanıtlayınSil
 8. ayyy teşekkür ederiim gördüm şimdii çok güzeel :) <3

  YanıtlayınSil
 9. Denizli'de böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Teleferikte etrafı seyretmek çok keyifli oluyor. Kar da başka güzel :)

  YanıtlayınSil
 10. https://duyguemanet.blogspot.com/2021/04/konyada-gezilecek-yerler.html

  bak duygu arkadaşımız sille yazmııış :)

  YanıtlayınSil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Kayıp Fısıltı