Pamukkale Travertenleri

 


Hayatımda monotonlaşmış bir yoğunluk almış başını giderken, abimlerin bizi şehir dışından ziyarete gelmesiyle biraz farklılık katıldı hayatımıza. Hafta sonu yasağından sonra bugün hemen kendimizi dışarıya attık. Çocukluğumda akrabalarla en sık gittiğimiz yerlerden biriydi Pamukkale, Denizli'de oturuyorduk o zamanlar. Ama en son gitmemin üzerinden yıllar yıllar geçti. Tekrar, bugün, gittiğimde hatırlamadığım birçok şey vardı ve hislerim çok daha farklıydı, çocukluk hislerime göre. Tabii o zamanlar bu traverten ne, doğal güzellik ne anlamazdık, çocuktum o zamanlar dedim ya. Daha çok kafelerdeki dondurmalar, gazozlar ilgilendirirdi beni ya da havuzlar, parklar...O zaman şimdi biraz Pamukkale'den ve hissettiklerimden bahsedeyim. Pamukkale, Denizli'nin bir ilçesi ve merkezine 20km kadarlık bir uzaklıkta. Pamukkale, nüfus olarak Denizli'nin en büyük ilçesi. Bu ilçesi şifalı kaplıcaları ile ünlü. Bu ilçede bulunan Karahayıt Kaplıcaları'ndan da önceki bir gönderimde bahsetmiştim ve Pamukkale Kaplıcaları ile karşılaştırmıştım. Dünyanın sekizinci harikası olarak seçilmiş olan Pamukkale, kalsiyum oksit içeren termal sularıyla oluşan travertenleri mutlaka ama mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi. Traverterleri dışında da Pamukkale tarihi ve kültür bakımından çok önemli. Hierapolis Antik Kenti, Kaklık Mağarası, Yeşildere Şelalesi gibi önemli yerler bulunuyor. Pamukkale travertenlerine giriş için eğer müze kartınız yoksa kişi başı 80TL ödemeniz gerektiğini - yani en azından şu anlık fiyat bu - söylemeden geçemeyeceğim. Buraya gitmeyi aklınıza koyduysanız mutlaka müze kartı çıkarmanızı öneririm. Ayakkabılarınızı, çoraplarınızı çıkarıp bu pamuk travertenlere bastığınız anda bembeyaz bir dünyaya adım atmış olacaksanız. Kimi yerler çok kaygan, düşmeden gitmek için çok çabalayacaksınız, kimi yerlerde biriken soğuk ya da sıcak suya ayaklarınıza terapi uygulayacaksınız. Hatta biz de çok böyle bir alışkanlık yok ama - Türklerde yani - turistlerin çoğu bikinileri/mayoları ile giriyor. Tüm vücudunuzu bile sokabilirsiniz! Ben şahsen bu gibi yerlerde elbise, etek ya da şort tercih ediyorum. Karahayıt Travertenleri'nde olduğu gibi burada da ayaklarım için iyi geldiğini hissettim. Eğer beyaz renginden gözünüzü alabilirseniz Pamukkale ilçesinden de çok güzel manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Travertenleri bir uçtan bir uca yürüdüğünüz de dinlenebileceğiniz normal bir düzlüğe geleceksiniz. Burada Hierapolis kalıntıları arasında yürüyebilir, bir kafede ya da restoranda oturabilir ya da Heykel Müzesi'ni gezebilirsiniz (son iki resim). İşte bu gezime dair daha fazla resim:
***

Tüm gezi yazılarımı görmek için: link
Denizli'de gezdiğim diğer yerler: link
Instagram: @kayipfisilti

14 yorum

 1. Eşim Denizli'li. Onunla gidip gezemedik bir kez kardeşiyle bir kez ailemle gitmiştik. İkisinde de hakkını vererek keyfini çıkaramadım kısıtlı zaman olunca.
  Kalemine sağlık, keyifli faydalı bir yazı olmuş gidecekler için hatta iki kez gitmiş benim içinde :) Fotoğraflarında her biri harika. Kocaman sevgiler!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geziye gidildiğinde zamanın kısıtlı olması gerçekten üzücü oluyor. Umarım kocanızla da gider, hakkkını vererek tekrar gezme fırsatınız olur. Çok teşekkür ederim:)

   Sil
 2. çok hoş geldi anlattıkarınız ve fotoğraflar böylr bir yeri düşledim. Nasip olsa da gidebilsek :)

  YanıtlayınSil
 3. Bu ülkede yaşayıp ve tabi bu yaşta olup, halen Pamukkale'yi görmemiş olmak, gereksiz bir çok yere gidip böyle bir yeri halen ziyaret etmemiş olmak, içimde derin bir üzüntü ve biraz da utanma hissi veren bir duygu:-) Fotoğraflar ile birlikte çok güzel bir anlatım olmuş, emeğinize sağlık. Hierapolis Antik Kenti ile ilgili gördüğüm kadarıyla tek fotoğraf var ama bildiğim kadarıyla orası da çok güzel bir yer. Bu güzel paylaşım tekrardan teşekkürler ve emeğinize sağlık:-)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hierapolis'i çok gezme fırsatımız olmadı. Şu an zaten Pamukkale'ye de yakın olduğumdan tekrar gidip ayrıntılı bir şekilde yazacağım orayı. Umarım gitme fırsatınız olur, kesinlikle görülmeli! Yorumunuz için teşekkürler:)

   Sil
 4. Ah en çok gitmeyi istediğim yerlerden biri. Fotoğrafların o kadar cezbedici ki, mutlaka bir fırsat yaratmak istiyorum. Eline sağlık yayın için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, evet gitme şansınız olursa kaçırmayın! :)

   Sil
 5. gidemeyeceğim bir yer olduğu için hem üzüntü hem merak duyarım bu yere karşı :) fotoğraflarınla gezmiş oldum müze ve kentin olduğu fotoğraflar da paylaşmana sevindim eline sağlık yayın için:) bir de çok soğuk görünüyor sahiden soğuk muydu merak ettim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hava kapalıydı ama soğuk değildi. Normaldi ne üşüdük ne terledik:) Teşekkürler yorumun için=)

   Sil
 6. Denizli'de yaşıyorum çok güzel anlatmışsınız gerçekten <3 Gidip tekrar göresim geldi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Denizli'de yaşıyorsanız şanslısınız, böyle bir güzelliğe sahip olduğunuzdan ve canınız istediği her an görebileceğiniz için, çok teşekkür ederim:)

   Sil
 7. oh be valla beyaz beyaz görünce içim ferahladı. yine gez bi yerleri :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eveet, bembeyaz ve gezmek istiyorum tabii ki ama şimdi yeni önlemler, vakalardaki artış... Bir daha bakalım ne zaman gidebileceğiz... Umarım çok uzun sürmez:)

   Sil

Hakaret içeren ya da rahatsızlık verici yorumlar ve gönderiden alakasız yorumlar paylaşılmayacaktır.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Kayıp Fısıltı