Sıfıra Doğru - Agatha Christie

Agatha Christie'nin kitaplarını tekrar okumak, sanki yıllar önce çok severek izlediğim bir dizinin arada sırada rastgele olarak açıp izlediğim bölümleri gibi hissettiriyor, nostaljik bir havanın tadını alıyorum. Polisiye, suç tarzı en favori kitap türüm ama Agatha Christie'nin yazılarında sevdiğim polisiye türünün ötesinde bir şey var. Hiç yaşamadığım o eski zamanları, Christie'nin bu kitapları yazdığı dönemi yani 20. yüzyılı iliklerime kadar hissediyorum. Kitaplarının çoğunda bahsettiği köşklerin kokusunu bile hissedebiliyor, karakterlerini sanki çok önceden evimizin yakınında birileri yaşamış gibi hissediyorum. Bunun nedenini bilmiyorum. Ama garip bir yakınlık hissediyorum hep. Gelelim kitaba... 

Kitabın Genel Özellikleri

Kitap adı: Sıfıra Doğru
Kitabın orijinal adı: Towards Zero
Yazar: Agatha Christie
Türü: Polisiye, Suç, Gizem, Aşk
Kitabın ilk çıkış tarihi: 1944
Sayfa sayısı: 175
Yayınevi: Altın Kitaplar
Arka kapak açıklaması:
Kitabın Konusu

Ünlü bir sporcu olan Nevile Strange karısı Kay ile birlikte akrabaları olan Lady Tresslian'ı ziyarete gitmeye karar verirler. Fakat çok ilginç bir karar alınır. Nevile'in eski karısı olan Audrey'ide çağırırlar. Lady Tresslian'ın evinde toplandıklarında herkes çok gergindir. Ve bir gün... Lady Tresslian'ın çok yakın arkadaşı olan Bay Treeves'ında onlarla beraber yemek yediği akşamında ölü bulunur. Ardından Lady Tresslian'da ölür. Peki bunlar normal ölüm müdür yoksa bir cinayet midir? Cinayetse neden ve nasıl...


Değerlendirmem

Bu kitabı çok önceden okumama rağmen ilginç bir şekilde kitabı hiç hatırlayamadım. Sanki ilk defa okumuş gibiydim ama eminim, kitaplığımda bulunan tüm Agatha Christie'nin kitaplarını okudum. Zaten normalde de okumadığım iki üç kitabı vardır. Her neyse... Kitabımız aslında bir aşk üçgeninde geçiyor. Aldatmalar, boşanmalar, kıskançlıklar, entrikalar... İçinde geçen bir söz kitabın kendisini de tanımlıyor:


Güzel bir cinayet romanına benziyordu bu. Fakat bildiğiniz gibi o hikayelere yanlış yerden başlarlar. Yani cinayetten. Oysa cinayet, olayın sonudur. Aslında hikaye bu cinayetten çok daha önce başlar. Bazen yıllar önce. Nedenler ve olaylar belli bir saatte... 

(Syf: 9) 


Agatha Christie fanları belki karakter seçimi konusunda üzülebilir çünkü alışık olduğumuz Hercule Poirot ya da Bayan Marple karakterleri yok. Bir gün kızının okulda baskı uygulanarak haksız yere suçlanmasıyla ilgilenen Scotland Yard'dan baş müfettiş Battle var. Ve kızının yaşadığı bu sıkıntı başmüfettiş için önemli bir rol oynuyor kitapta.


Agatha Christie'nin yazdığı diğer kitaplardan biraz daha farklı. Olaylar kitabın yarısında başlıyor. Akıcı ve merak ettirici. "Ah tamam işte bu!" dediğimiz anda ters köşe yapan sürprizli, şok edici bir kitap. Taviye eder miyim? Polisiye severlere evet. Benim için 4/5'lik bir kitap. 


Alıntılar

Herkes birbirinin işine burnunu sokuyor! Başkaları için neyin iyi olduğunu bildiğini iddia ediyor. 

(Syf: 12)


Aşk konusunda kadınlar fazla gururlu davranmazlar. Evet, sık sık gururdan söz ederler ama davranışları iddialarına hiç uymaz.

Syf: 72


Aşk sandığınızdan daha kolaylıkla kine döner, Bay Strange.

Syf: 154***

Instagram

Goodreads4 yorum

  1. güzel konu evet, agatha kitapları hakkındaki düşüncelerini, hislerini anlıyorum, bir başka zaman gibi, bir de aynı romanı bikaç kere okusan da ilk kez okuyon gibi olabiliyor. usta yazarlık işte :) basit gibi gösteriyor ama derin yazıyor :)

    YanıtlaSil

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Yorum yapmadan önce;
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına,
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmemeye,
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise İletişim sayfasını kullanmaya özen gösterelim.

Instagram

Kayıp Fısıltı.