Yeşilada Gezisi

Herkese merhaba! Umarım hafta sonunuz iyi geçiyordur. Son iki haftadır seçimlerle kafayı bozmuşken artık biraz uzaklaşmak istedim bu konudan. Instagram'da beni takip ediyorsanız denk gelmişsinizdir, Denizli-Konya otobüs yolculuklarımda hep Eğirdir Gölü'nün videolarını paylaşıyordum. İlk gittiğim zaman akşam vaktiydi. Gece kararırken yanımda görünen gölün güzelliği, gölün diğer tarafında kalan iskelelerden ve ardındaki küçük bir kasabadan geliyordu benim için. Çünkü orayı bir an Hobbit'deki insan şehri olan Göl Kasabası olarak hayal etmiştim.Açıkçası Eğirdir Gölü'nün varlığından haberim yoktu otobüsle geçmesem. Ve hem benim olduğum tarafta hem de gölün karşısındaki küçük kasabaları geçerken göl bir türlü bitmiyordu. Bir an deniz mi burası neredeyim ben diye haritayı açtım. Haritada küçücük görünüyor bu göl ama inanın acayip büyük. Uzunluğu 50km, genişliği ise 15km imiş. Ayrıca araştırmamda biraz daha derine inince Türkiye'nin 2. en büyük tatlı su gölü ve 4. en büyük gölü olduğunu öğrendim.


Eh bu kadar etkilenince buraya kendim gelip gezmeyi kafaya koymuştum ve dün ailemle birlikte geldik. Hep otobüsle geldiğimden dolayı burayı Denizli'ye çok uzak bir yer diye düşünüyordum, yani 4-5 saat gibi, halbuki 2-2.30 saatlik bir yolmuş. Çok yakın sayılmasa da sabah erkenden gidip, rahatça gezebilirdik.Gelelim Yeşilada'ya. Yeşilada, Isparta'nın Eğirdir ilçesinde yer alıyor. Merkeze 1,5km uzaklıkta olan ada, 70li yıllarda bir yol ile birleştirilerek ana karaya bağlanmıştır.  Anayoldan Eğirdir yoluna saptığımızda ilk olarak ada gözümüze çarptı. Bu arada amacımız Eğirdir'i gezmek ve burada piknik yapmaktı. O yüzden ilk Eğirdir'in içine girdik.Saat 2.30 civarıydı. Piknik yapabileceğimiz bir ortam aradık. Eğirdir'in merkezinde deniz kenarı tamamen plajdan oluşuyor. Adaya doğru giderken daha çok restoranlar, kafeler ve piknik yapabileceğimiz banklar bulunuyordu.O incecik yoldan adaya geçerken yolun iki tarafından da denizi görebiliyoruz. Adanın etrafını bir dolaşıyoruz. Zaten ada çok büyük değil. Girişinde yine kafeler, restoranlar bulunuyor ve sonrası tamamen ahşap, küçük evlerden oluşuyor. Adayı turladıktan sonra girişindeki kafeye oturuyoruz. Bu kafe üç tarafı da denizlerle kaplı bir parkın içinde bulunuyor. Orada ben limonata içiyorum, ailem çay. Şimdi buraya kadar her şey güzel. Manzara harika. Fakat gelin size gerçekten rahatsız edici bir şeyden bahsedeyim. Etraf temiz değil ve bakımsız. Her tarafta özellikle bira şişeleri bulunmasının yanı sıra, normal şişeler, peçeteler, tek kullanımlık tabaklar fazlaca bulunmakta. Ben fotoğrafların çoğundan çöpleri sildim açıkçası, yakıştıramadım hiç böyle güzel bir yere. Ayrıca sinek ve polen sorunu da çokça var maalesef.İçeçeklerimizi içtikten sonra kalktık, adadan tekrar ana karaya geçtik. Tam deniz kenarında yemek yemek için güzel bir masa bulduk. Etrafında bir sürü kedi köpek vardı. Geldiğimizde muhtemelen hergün gelen bir adamın onları doyurduğunu gördük. Tabii yine de biz de köftelerimizden verdik.
Karnımızı doyurduktan sonra Eğirdir'in içini gezdik. Eğirdir Kalesi'ni gördük. Zaten adaya giderken kendini gösteriyor.  Kale, Bizans döneminden kalıntı.Güzel bir geziydi. Gidip görülmeli. Tek sorunu yurdumuz insanının temiz olmaması. Neden pislik içinde yaşamayı tercih eder bir insan anlamakta zorluk çekiyorum. Havalar henüz çok sıcak olmadığı için denize girmedim. Plajları hakkında bir şey diyemeyeceğim o yüzden. 


***

IG: @kayipfisilti

Tüm gezi yazılarımı görün.

Kaynaklar: 4. Ada resmi Seyyah Defteri'nden alınmıştır.

12 Yorum

 1. Konya Isparta arası çok gidip geldiğim için sadece otobüsle geçerken gördüğüm yer. Ne kadar gezmek ve yakından görmek istesem de kısmet olmadı. :) Eğirdir'de yaşamak isterdim, sakin bir yer izlenimi veriyordu. Manzaralar harika.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adayı dolaşınca tam da annemle düşüncemiz oydu. Bu adada sessiz sakin yaşamak isterdik diye. Umarım gidebilirsiniz, gerçekten çok hoş bir yer...

   Sil
 2. ne güzelmiş yaa, eğirdir gördüydüm ama yeşilada bilmiyorum ve adaları çok severim, saool :) pislik doğru vallahi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, ben otobüsten adayı görüyordum ama orada yerleşim yeri olduğunu bile fark etmemiştim. Adaları ben de çok severim.

   Sil
 3. Ne zaman öğreneceğiz doğayı kirletmemeyi yahu. Acayip sinirleniyorum. Neden yani. Güzel olan şeye bu düşmanlık neden :( Bu arada ne hoş yerlemiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, insan aklının nasıl çalıştığına dair anlayamadığım o kadar fazla şey var ki...

   Sil
 4. Çok harika anlatmışsın kaleminize sağlık, kendime şunu soruyorum artık neden yani başımızdaki güzellikler varken, başka ülkeleri görme hevesimiz var ki! Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Siyasi, politik şeyleri geçiyorum; insan daha kendi vatanını gezmeden başka ülkeyi gezmek görmek istiyorsa bu benim için sadece gösterişten ibarettir, samimi gelmez...
   Teşekkür ederim yorumunuz için :)

   Sil
 5. Tam yazıya kapılmıştım ki çöplere takıldım. Sanırım biz akıllanmayacağız. Cennet vatanımıza ne yazık ki sahip çıkamıyoruz.
  Bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum size. Fotoğraf çekimleri de harika olmuş. Ada ve kaleyi görmeyi çok isterdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki resimlerden silmişim çöpleri o zaman, çok daha rahatsız ediciydi... Maalesef haklısınız, insanlar estetik ve güzellik duygularını yitirmişler, tabii bunun yanında yitirdikleri çok daha fazla şeyler daha var da...

   Umarım gezebilirsiniz, küçük ve kendine özgü bir yer... Teşekkür ederim.

   Sil
 6. bayıldııım.
  ne kadar güzel de yazmışsın.

  YanıtlaSil
 7. Fotoğraflar ne güzel, dolu dolu bir gezi yapmışsın. :)

  YanıtlaSil